Прочитај ми чланак

СРС – грађанима Србије прети смртна казна у САД: Траже изручења од 1901. год.

0

- Српска радикална странка (СРС) захтева да Скупштина Републике Србије поништи споразум који има са Сједињеним Америчким Државама везан за изручење српских држављана. Недавно смо имали притиске Амбасаде САД, саопштење којим амерички амбасадор тражи од Србије да испоручи пензионисаног полицијског официра који је, наводно, крив за убиство браће Битићи, америчких држављана, иначе Албанаца који су се борили са терористичком војском Косова током 1998. и 1999. године, изјавио је у четвртак 15. јула, на данашњој конференцији за новинаре, Александар Шешељ, заменик председник СРС.

Он је рекао да браћа Битићи нису убијени у ратним операцијама, већ након престанка ратних дејстава.

– То значи да је за то кривично дело већ наступила застарелост по законима Србије. Имамо и случај који је сада актуелан, који има велику пажњу јавности, о 11 српских држављана из Ниша који се терете за дигиталну превару. Ми имамо у Србији специјалног тужиоца за сајбер криминал и сви услови су испуњени да се тим људима суди у Србији – рекао је Шешељ.

Како је рекао, Народна скупштина Републике Србије потврдила је споразум о изручењу са Сједињеним Америчким Државама којим се негира уставни поредак Републике Србије. Због тога је Српска радикална странка поднела иницијативу Уставном суду да се тај споразум, односно закон о ратификацији тог споразума, поништи и прогласи неуставним, зато што се на најгрубљи могући начин негира уставни поредак.

– САД инсистирају да се испоручи 11 људи, односно 11 држављана Србије, а није по Уставу Републике Србије могуће нешто што је предвиђено споразумом између Србије и Сједињених Америчких држава, а то је ретроактивно дејство. Не може се неком судити за кривично дело које није постојало, које није кодификовано у време извршења тог кривичног дела, што је тренутно случај у овој ситуацији са 11 српских држављана из Ниша који се гоне за дигиталну превару.

У споразуму између Сједињених Америчких Држава и Србије предвиђа се да се Сједињеним Америчким Државама могу испоручити сва лица, држављани Србије, која су кривично дело извршила од 1901. године до данас. Дакле, јасно је да је Народна скупштина Републике Србије усвајањем тог споразума пристала, односно, под притиском Сједињених Америчких Држава, негирала Устав и поредак Републике Србије и да тај споразум има катастрофалне последице – казао је Шешељ.