Прочитај ми чланак

Санда Рашковић-Ивић изабрана за нову председницу ДСС-а

0

sanda-raskovic-ivic-1(1)

Потпредседница Демократске странке Србије Санда Рашковић-Ивић изабрана је данас на Скупштини те странке за новог лидера ДСС.

Рашковић-Ивић добила је 359 гласова на Изборној Скупштини, док је други кандидат за председника Милош Алигрудић добио 174 гласа.

За потпредседнике странке изабрани су Борко Илић, Милица Радовић, Миленко Јованов, Милан Лапчевић, Мирослав Петковић, Предраг Џајевић и Славиша Ристић.

Делегати изборне скупштине изабрали су и чланове главног одбора.

Како је за агенцију Бета рекао извор из врха ДСС, избором Ивићеве за председницу аутоматски су изабрани и потпредседници које је она предложила.

Алигрудић је честитао новој председници на избору.

Коштуница, једини лидер ДСС од оснивања, поднео је оставку после неуспеха странке на мајским изборима, а странку од тада води Поповић. Поред Ивић, кандидат за новог лидера ДСС био је Милош Алигрудић.

Раније дана, вршилац дужности председника ДСС Александар Поповић изјавио је да програм странке остаје исти.

– И даље ћемо се залагати да Србија буде војно и политички неутрална, а ни под каквим условима нећемо одустати од очувања Устава Србије. Никада и ни под каквим условима нећемо одустати од борбе за слободну, политички и војно неутралну Србију – рекао је он.

Србија, како је Поповић навео, не треба да буде члан НАТО-а, нити било које друге војне алијансе “држављани Србије не треба да ратују за туђе интересе било где у свету”.

– Никада нећемо радити за рачун Брисела, а против интереса своје земље, као ова и претходне две владе, никада нећемо бити евроунијате, а увек ћемо бити слободари – рекао је Поповић.

Он је рекао и да се ДСС никада и ни под којим условима, неће одрећи Косова и Метохије, да никада неће прихватити сепаратистичке законе, противуставне (Борко) Стефановићеве договоре и Бриселске споразуме, такозвану “Републику Косова”.

– Јасно и једноставно, границе Србије су на Ззутом Камену и Ђеравици, на Паштрику, Коритнику и Шари – рекао је Поповић.

Он је поновио и да ДСС и даље остаје при ставу да се за годину дана распише референдум на коме би се грађани изјаснили о процесу придруживања Србије ЕУ.

Чланови ДСС на скупштини треба да изаберу наследника Војислава Коштунице, који није присуствовао данашњем скупу.

Алигрудић и Рашковић-Ивић: Остаје исти програм

Милош Алиградовић и Санда Рашковић-Ивић раније данас су истакли да се залажу да се основе програме те странке, који су засновани на војној и политичкој неутралности, не мењају и апелују на јединство странке без обзира ко од њих двоје буде наследио Коштуницу.

Алигрудић и Рашковић-Ивић су у одвојеним изјавама новинарима у паузи страначке скупштине пренели своја уверења у победу на изборима.

Алигрудић је рекао да је судбина Србије да буде слободна односно да држава буде неутрална. Он је казао да ће врло брзо доћи време да они који су данас еврофанатици ударе главом у зид и да се Србија зато мора припремити за скоро освешћење.

Алигрудић види ДСС као странку десног центра, а Србију као војно и политички неутралну земљу. Упитан да ли ће ако победи у његовом тиму бити места за Санду Рашковић Ивић, он је одговорио да ДСС има изгледа једино ако остане јединствена странка.

Он је навео и да ако ДСС одржи свој програм и своју специфичну политику и на томе гради јединство, да су сви добродошли на било ком нивоу страначког рада.

Рашковић-Ивић је, такође, потврдила да ДСС и њена политика остају исте што значи да је то странка анти-НАТО, евроскептична и која се залаже за политичку неутралност.

– Оно што желим да променим јесте то како до те неутралности доћи – рекла је Рашковић-Ивић и додала да није грађанима довољно само објаснити шта је то неутралност већ како се до ње долази.

До тога се може доћи, поручила је кандидаткиња за лидера ДС С, само ако се мења начин рада, а то је да сртанка буде што више са народом и обичним грађанима.

– ДСС треба да постане стожер окупљања националне опозиције свих којима је на срцу слобода, суверенитет Србије и који се залажу за економски патриотизам – рекла је она.

На питање да ли у случају њене победе рачуна на сарадњу са Алигрудићем, она је казала да ће са противкандидатом разговарати ако он буде хтео, а да види пуно људи из Алигрудићевог тима који би могли да буду и у њеном и дају допринос раду странке.

(Бета-Танјуг)