Прочитај ми чланак

Ревизија је геноцид над Србима и укидање Српске – враћамо се 22 година уназад

0

Ревизија тужбе против Србије је атак на Републику Српску и све Србе у свету и доказ да су сви покушаји међународне заједнице за помирењем у БиХ пропали. Није јасно ни да ли међународна заједница стоји иза овог поступка јер га није осудила, поручено је данас на састанку четворице лидера у Београду.

Неизвесно је како ће се развијати односи у БиХ и какве односе Сарајево очекује са Србијом, посебно у светлу чињенице да Република Српска и Срби нису учинили ниједан потез којим би покварили или дестабилизовали односе у БиХ, изјавио је данас председник Србије Томислав Николић и истакао да ће Срби у БиХ увек имати подршку Србије.

Фото: rtrs.rs

Фото: rtrs.rs

Николић је, после састанка са премијером Александром Вучићем, председником РС Милорадом Додиком и председавајућим Председништва БиХ Младеном Иванићем, рекао да верује да ће се они убудуће и чешће састајати јер су доведени у ситуацију да морају да размишљају о судбини БиХ, Републике Српске и што је најгоре, како каже, о судбини односа Бошњака и Срба у БиХ.

Николић је рекао да су Република Српска и Срби дочекали да после толико година један члан Председништва БиХ покреће ревизију и доноси одлуку за коју је небитно да ли је или није у његовој надлежности, већ шта му је био циљ.

Председник је рекао да се не зна какве односе Бакир Изетбеговић очекује са Србијом после таквог потеза, са којим се, евидентно, не слажу ни представници српског и хрватског народа у БиХ, али ни међународна заједница.

Истакао је и да међународна заједница за сада нема речи којим би оправдала такву акцију али ни речи осуде, те да ће морати да се изјасни да ли се то ради уз њихову сагласност или без ње.

„Србија ће увек стајати уз Србе у БиХ, ми смо нераскидиво везан народ, један исти народ, они ће имати подршку у РС, и у свему што раде на основу Устава и закона“, рекао је Николић.

Он је навео да Србија неће подржати ничије неуставне и незаконите мере, а поготово не одлуку којом се један народ у БиХ поново поставља у позицију са које би могао да крене у напад на српски народ.

Изетбеговић „угасио светло“ БиХ

Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је иницијатива о ревизији одлуке по тужби БиХ против Србије за геноцид акт мржње Бошњака муслимана у Сарајеву према Србима и поручио да је члан Председништва БиХ Бакир Изетбеговић тиме „угасио светло“ Босни и Херцеговини.

Додик је рекао да иза иницијативе за ревизију заправо лежи жеља да се укине Република Српска.

„Желе да врте причу на то да су Срби у БиХ починили геноцид, који се није ни десио. Незадовољни ранијим пресудама, спремни су да својатају БиХ и да кажу да нисмо тамо присутни у органима. Изетбеговић је овим затворио врата БиХ и њеној перспективи, и угасио је светло када је реч о БиХ“, рекао је Додик

.

Председник РС је оценио да је иницијатива о ревизији крај процеса помирења у Босни и Херцеговини.
Председник Републике Српске Милорад Додик разговарао је данас у Бањалуци са амбасадором Руске Федерације у БиХ Петром Иванцовим.

„Ово говори да су пропали напори међународне заједнице да се постигне помирење, које је овим угашено, јер ако неко мисли да у име свих нас може да одлучује, онда поверење не може да се гради на тај начин“, рекао је Додик.

Како је истакао, иако иницијативом настоје да сруше позицију Срба у БиХ, српске политичке снаге у тој земљи су јединствене.

„Имаћемо седницу парламента у понедељак, и донећемо логичне закључке“, најавио је Додик.

Он је констатовао да иницијатива јесте формално уперена против Србије, али да је то заправо атак на све Србе у свету.

Додик је додао да је уверен да ће Међународни суд правде одбити иницијативу о ревизији пресуде, али и да остаје примаран проблем што неко (Изетбеговић) жели да одлучује у име других у БиХ.

Додик је поручио да Бакир Изетбеговић не представља Босну и Херцеговину, већ је део институције у којој се налазе и Срби и Хрвати и да се не могу доносити једностране одлуке.

„Иза овог што ради Бакир Изетбетовић је само пет кантона и ништа више“, рекао је Додик.

Он је навео да се, кад је реч о ревизији тужбе, реч о разузданом национализму Бошњака и муслимана у БиХ, о жељи да се наметну као једини и јединствени народ у БиХ, „као да је та земља само њихова“.

„Њима припада само пет кантона, пет Хрватима, не могу да буду у БиХ на начин како то они хоће“, рекао је Додик, али је истакао да је ревизија заправо прилика и да се „рашчисти“ и са страним судијама и тужилаштвом, те са „насиљем“ високог представника.

Он је навео да БиХ не функционисе тако како је замишљена, те да је ова ситуација добра јер ће многи коначно схватити да БиХ није Бакир Изетбеговић нити Бошнајци и муслимани.

„И неки београдски кругови би требало да науче да је то тако, да Бакир не представља БиХ већ институције у којима су и Срби и Хрвати и да је њихов зајендички став заправо став БиХ“, рекао је Додик.

Он је рекао да није поборник БиХ, да је то за њега немогућа земља у коју су Срби „угурани“, како би фингирали некакву сарадњу и јединство.

Додик је рекао да су мир и стабилност најважнији, да нико није авантуриста и да Срби само желе онолико колико је Дејтонски споразум и Устав БиХ дао.

Он је рекао да има информацију да ће тужилаштво подићи пријаву против њега и Иванића због учешћа на референдуму.

„Замислите због референдума да идете у кривични поступак. Они у Сарајеву са свиме што раде хоће ствари да доведу до краја, а до краја могу да доведу само БиХ“, рекао је Додик.

„А то не може“, поручио је Додик.

Односи БиХ и Србије уназађени за 22 године

Премијер Србије Александар Вучић оценио је да су односи са БиХ, због тужбе Бакира Изетбеговића, враћени 25 година и нагласио да је посао Србије да сачува мир и стабилност у региону, али и одговори на тужбу и победи у том питању.

Вучић је истакао да Србија ни на који начин није допринела подношењу ревизије тужбе БиХ за геноцид и изразио уверење да тужба неће уродити плодом.

Према његовим речима, односи двеју земаља су враћени 22 године уназад, на доба потписивања Дејтонског споразума:

„Очигледно је да неки људи живе у прошлости и од ње покушавају да живе“, приметио је српски премијер.

Србију, каже, највише брине управо та чињеница.

„И ово мало поверења које смо успели да изградимо кроз састанке, јасно је да тога нема, јер ако желите да подигнете тужбу против суседне земље и знате да не можете да је добијете, онда то показује колико су дубоки и темељни наши проблеми“, поручује Вучић. Додаје да је посао Србије да сачува мир и стабилност.

Немамо право, истакао је, да дозволимо понижавање Србије.

„Циљ у односима са БиХ је очување мира и стабилности“, каже премијер.

Вучић је изјавио да га боли глава од двоструких аршина међународне заједнице, али да је Србија свесна реалне ситуације у свету и да мора да има добре односе са тим земљама.

Вучић је, одговарајући на питања новинара указао на чињеницу да је међународна заједница увек „веома забринута када је неко други крив, али када нико није крив, онда су Срби криви“.

„Живимо у реалном свету, морамо да знамо колика је њихова моћ, а колика наша. Зато и разговарамо с њима. Морамо да их чујемо и када није увек истинито, али морамо да имамо добре односе са тим земљама, као и да истовремено разумемо шта је стварна истина“, рекао је Вучић.

Вучић је истакао да политика двоструких стандарда мора да престане.

Премијер је рекао да се ми све време бавимо техничким, методолошким, па и технолошким питањима, али не и суштином — какви су односи између Срба и Бошњака.

„Плашим се да су много лошији од оних какви бисмо желели да буду, то могу да кажем када се Србије тиче“, рекао је Вучић.

Он је упитао какав је сигнал када после свих разговора о изградњи ауто-путева, пруга и бољих односа, стигне још једна тужба за геноцид.

Од Србије, додао је Вучић, нико не може да чује ниједну лошу реч, нити, примера ради Републици Српској да напусти Сарајево.

„Ми то не тражимо од њих, осим да не учине ништа чиме би урушили уставност и законитост БиХ. Једино то тражимо“, рекао је Вучић.

Премијер је додао да Србија тражи и од Бошњака да уложи исту количину енергије за очување стабилности у региону, и да забораве на тврдње да су Срби творци Аушвица или било чега сличног.

„Заборавите на то. Злочинце из наших редова гонимо. Немојте то да пребацујете на цео народ и државу. Немојте да вам то буде једино питање, јер нисам сигуран да је то најбоље за будућност бошњачког народа, којем желимо све најбоље, као и српском“, рекао је Вучић.