Прочитај ми чланак

МИНИ ДРЖАВНИ УДАР на Косову и Метохији?

0

Иако је за четвртак, 10.08.2017. заказана седница тзв, „косовског парламента“ на којој би требало да се изаберу нове институције шиптарске парадржаве сва је прилика да тога неће бити ништа и да је седница од 3.августа била само договорени политички маневар да се „Скупштина“ конституише за шта је, према косовском квази-уставу, последњи рок био 07.08.2017.

На тај начин актери косовског политичког циркуса купили су још неко време за прегањање у политичкој пат-позицији, па као да им није било нарочито тешко што се, после верификације мандата, нису макли даље од прве наредне тачке дневног реда – избора председника пара-парламента. О влади Рамуша Харадинаја који је претходно најавио да има обезбеђену парламентарну већину, није било ни говора.

Да о Харадинају као премијеру не треба размишљати још неко време наговестио нам је јуче (08.августа) тзв. „косовски премијер“ у техничком мандату, Иса Мустафа, тиме што је разрешио осам старих, а именовао четри нова министра своје квази-владе. Он је, како се наводи у саопштењу – ослободио дужности чланове свог “кабинета” који су изабрани за посланике у Скупштини Косова.

“На дужности министара више нису – Енвер Хоџај који је био на челу косовског МСП-а, Авдулах Хоти који је предводио министарство финансија, Мемљи Краснићи из министарства пољопривреде, Хикмете Бајрами испред министарства трговине и индустрије, Расим Демири који је био министар без портфеља, Кујтим Шаља дојучерашњи министар културе, спорта и омладине, Арбан Абраши који је био на челу министарства рада и социјалне политике, као и Љутфи Жарку – који је предводио министарство инфраструктуре.“(1)

А нови министри, према одлуци косовског „премијера у техничком мандату“ су: Агим Краснићи (финансије), Вљора Думоши (култура, омладина и спорт), Ханефи Мухареми (инфраструктура) и Сафет Камбери (рад и социјана политика).(2) Сви наведени, сем Вљоре Думоши, били су заменици досадашњих „министара“, а у саопштењу Мустафиног „кабинета“ наводи се да ће ускоро бити донета одлука о именовању и осталих чланова техничког „кабинета“.

Нема сумње да Мустафа овим потезом, практично дан пре заказаног наставка рада тзв. „косовске скупштине“, значајно појачава позиције своје политичке групације (коалиција са Пацолијем и неколико мањих странака), предупређује иницијативу коалиције Тачи-Харадинај-Љимај (тзв. „ратне коалиције), која има највише посланика у „парламенту“ и практично врши мини државни удар тиме што су отпуштени „министри“ углавном из Тачијеве ДПК (били су коалиција коју је Тачи раскинуо обарајући Мустафину владу), а постављени из његовог политичког окружења. На овај начин он између своје садашње позиције и Харадинаја као могућег премијера ставља још једну препреку, као да их за „ратну коалицијуј“ већ нема довољно.

Када се узме у обзир да, уз асистенцију „Самоопредељења“, на седници од 3.августа није дозволио избор Кадри Весељија (који је био његов играч па променио страну) за председника тзв.“парламента“ онда је јасно да је Мустафа био прерано отписан и да је његова политичка рука још увек веома дуга. Као и да је, готово сигурно, донекле усмерава неко из Брисела.

У сваком случају Мустафа је повукао јак позициони потез. Одговор Тачија видећемо за дан, највише два.

А након прокламоване, па затим демантоване подршке Харадинају од стране тзв. портпарола (ко кад би се ја назвао астронаутом) „Српске листе“, Игора Симића, Вучић-Вулинови Срби било би најбоље да мало заћуте и не мешају се у шиптарско-шиптарска разрачунавања. Ни о спровођењу одлуке шиптарског „Уставног суда“ из 2014. не треба да брину.(3) Њих ваљда, још увек, обавезује Устав Србије.

Или се, можда, варам?!

1. www.nspm.rs/hronika/isa-mustafa-imenovao-cetiri-nova-ministra-u-vladi-kosova.html
2. Исто
3. www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:679575-Srpska-lista-ide-na-konstitutivnu-sednicu-u-cetvrtak-i-demantuje-da-su-uz-Haradinaja