Прочитај ми чланак

Држава зове на штедњу струје, а троши два милиона евра у вилама и објектима

0

"Наши грађани немају осећај колико је овде струја јефтина. Хајде, кад изађемо из просторије да за собом угасимо сијалицу", изјавила је премијерка Ана Брнабић позивајући грађане на штедњу и истичући да је и сама, док је живела у Британији "одвртала сијалицу" због скупе струје. Како грађани живе и на који начин се довијају да уштеде сваки киловат и "не улете" у црвену зону где се потрошња обрачунава по три пута вишим ценама - само они знају. А колико се струје троши у државним вилама и другим репрезентативним објектима којима управља Управа за заједничке послове републичких органа знају - државни ревизори. Њихов извештај каже да је ова Управа - која се финансира из буџета - Електропривреди Србије током 2020. на име утрошене електричне енергије платила - два милиона евра.

„Када сам живела у Великој Британији имали смо лустер са три пута четири сијалице и одврнете неку јер вам не требају све. Тамо је стуја толико скупа да сваки дан размишљате како да ја будем ефикаснија зато што те лупи по џепу“, рекла је данас Ана Брнабић за ТВ Хепи.

Председник Србије Александар Вучић нешто касније изјавио је да ће струја у држави морати да поскупи али да ће се то десити када Влада буде уверена да је зауздала инфлацију и да може да је држи под контролом.

„Не одврћем сијалице, нисам баш тако одговоран. Али честитам људима који јесу“, рекао је Вучић.

Државни ревизори контролисали су током протекле године финансијске извештаје Управе за заједничке послове републичких органа.

Ова Управа, између осталог, брине и о државним непокретностима за репрезентативне потребе.

У резиденције је, изменом Уредбе о непокретностима за репрезентативне потребе Републике Србије, у октобру 2020. године увршћена и некадашња „Јованкина вила“ у Булевару кнеза Александра Карађорђевића, која је одређена за боравак премијерке Србије.

ДРИ је, контролишући завршне рачуне Управе током 2021. године утврдио да је, на име расхода за енергетске услуге током 2020. године, Управа потрошила укупно 522 милиона динара, што је око 4,4 милиона евра.

Трошак електричне енергије током 2020. године био је 238,9 милиона динара, што је око – два милиона евра.

„Управа је на набавку електричне извршила расходе у укупном износу од 238,85 милиона динара. На основу уговора од 1. јула 2019. године, Управа је за пружене услуге електричне енергије извршила плаћање у износу од 148,35 милиона динара добављачу ЈКП ЕПС Београд. Исплата је извршена на основу испостављених месечних рачуна добављача“, наводи се у извештају Државне ревизорске институције.

На основу другог уговора, од 2. јула 2020. године, за набављене услуге електричне енергије, Управа је, наводи се, „извршила плаћање у износу од 89,38 милиона динара динара, добављачу ЈКП ЕПС Београд“.

Исплата је, такође, извршена на основу испостављених месечних рачуна добављача.

Чиме управља Управа

Према Уредби, Управа за заједничке послове републичких органа стара се о следећим државним непокретностима: резиденцијама, гостинским вилама и другим непокретностима које служе за потребе репрезентације Републике Србије.

„Резиденције су зграда у улици Толстојева број 2а, вила ‘Мир’ и вила у Београду у Булевару кнеза Александра Карађорђевића број 75, које се користе за пријем и боравак страних председника држава или влада и других највиших страних гостију Републике Србије које примају председник Републике и председник Владе“, наводи се у уредби.

Репрезентативне зграде користе се, како се истиче, „за репрезентативне потребе државних органа, функционера и лица која представљају Републику Србију“.

„Репрезентативне зграде су: комплекс у Београду у улици Ужичка 11–15; Летњиковац Обреновића на Плавинцу код Смедерева; објекат у Београду у улици Лацковићева број 10; ‘Главна вила’ у Тополи; објекат у Београду у улици Толстојева број 2 – Клуб посланика; вила у Београду у улици Ботићева број 8; зграда у улици Ужичка број 23, која се одређује за боравак и репрезентативне потребе председника Националног савета за координацију сарадње са Руском Федерацијом и Народном Републиком Кином и пријем и боравак страних гостију Републике Србије у оквиру те сарадње“, наводи се у уредби.

Гостинске виле су зграде које се користе за смештај гостију.

Гостинске виле, према уредби су: вила у Београду у улици Ужичка број 21; вила ‘Копаоник’ у Врњачкој Бањи; ‘Вила Шумадија’ у Тополи; Ловачка кућа у Ворову.