Прочитај ми чланак

ПУТИН ИЗНЕНАДА НАРЕДИО војне вежбе у Русији

0

vojska-rusije--putin-manevri-

Руска Северна флота и падобранске јединице почели су данас војне вежбе, у којој учествује 38.000 војника, више од 55 ратних бродова и подморница и 110 авиона и хеликоптера, саопштио је руски министар одбране Сергеј Шојгу.

– Нови изазови и претње војној безбедности захтевају даље јачање војних капацитета оружаних снага, изјавио је Шојгу, пренео је Спутњик.

Он је рекао да је председник Русије Владимир Путин наредио да припадници Северне флоте и падобранских јединица буду у потпуној приправности, у оквиру изненадних маневара.

Петодневне вежбе се одржавају на копну, мору и у ваздуху, рекао је генерал Шојгу, пренео је Итар-Тас с.

– Главни задатак (маневара) јесте процена способности оружаних снага Северне флоте у испуњавању задатка обезбедјивања војне сигурности Руске Федерације у региону Арктика, рекао је он.

Русија заузима друго место по извозу оружја

Стокхолмски институт за истраживање проблема у свету ставио је Русију на друго место по обиму извоза наоружања. Лидер у испоруци оружја у иностранство остају Сједињене Америчке Државе. Немачка је нагло смањила свој извоз.

Русија заузима друго место међу светским извозницима оружја за период 2010-2014. године, саопштио је у понедељак 16. марта Стокхолмски институт за истраживање проблема у свету (СИПРИ). Према документу, руско наоружање за наведени период купило је 56 држава, док су главни увозници постали Индија, Кина и Алжир. Руски удео на светском тржишту оружја чини 27 одсто. То је за 5 одсто више од последњег петогодишњег перода. Највише су се куповали хеликоптери и друга војно-ваздушна техника.

Према подацима шведског института, лидер у испоруци оружја у иностранство остају САД. Оне држе 31 одсто читавог извоза наоружања у свету. Око трећине испорука (32 одсто) одлази на Блиски исток. При томе, главни купци америчког оружја су Јужна Кореја, Уједињени Арапски Емирати и Аустралија. САД испоручује оружје у 94 државе света.

Треће место у свету по обиму извоза наоружања држи Кина. Удео земље на тржишту достигао је 5 одсто. Кинеско наоружање користе у 35 држава. Традиционални купци су Пакистан, Мјанмар и Бангладеш.

На четвртом месту налази се Немачка, чији извоз се смањио са 11 на 5 одсто, извештава СИПРИ. Током пет година, извоз наоружања из земаља Европске уније смањио се за 16 одсто. Тачно за тај проценат порастао је светски обим трговине оружја у поређењу са периодом 2005-2009. године.

(Танјуг, Руски спутник)