Прочитај ми чланак

ПРОСЛАВА БОЖИЋА широм српских земаља и у свету

0

Bozzic ikona hristova
Хришћански празник, дан рођења Христовог, данас прослављају Српска православна црква и цркве које поштују Јулијански календар.

Прослава Божића, празника рођења Исуса Христа, најрадоснијег догађаја у хришћанском свету, почела је у поноћ првом Божићном литургијом у Храму Светог Саве у Београду, коју је служи епископ топлички Арсеније.

Ломљење чеснице

Градска општина Медијана организовала је у парку Светог Саве у Нишу ломљење чеснице пречника два метра, тешку 55 килограма, у којој су била три златника тежине по 3,5 грама.
Грађани окупљени на платоу код храма Светог цара Константина ломили су чесницу пречника два метра, тешку 55 килограма, у којој су била три златника тежине по 3,5 грама.
Најсрећнији су били девојчице Нађа Тодоров и Јања Марковић и петнаестогодишњи Милан Бјелица.

Патријарх Иринеј служи јутарњу литургију у Саборној цркви у Београду.

Божићној литургији присуствoвали су председник Србије Томислав Николић, министар правде Никола Селаковић, принц Александар Карађорђевић са супругом, београдски надбискуп Станислав Хочевар и многи грађани.

Поглавар Српске православне цркве Иринеј позвао је у божићној посланици вернике да у миру и љубави прославе Божић.

Патријах је упозорио да је човек данас, више него икада, у опасности да замени Бога сатаном, лажним божанством и лажним знањем, а истинску љубав телесном похотом и надменошћу живљења.

„А кад је човечанство у историји кретало тим путем, неминовно се налазило у предворју своје катастрофе и пред пропашћу своје цивилизације“, упозорио је Иринеј.

„Молимо се да у години која долази буде мање немира, а више мира, мање мржње, а више љубави, мање неслоге, а више слоге, и призивамо благослов Божји да сви, где год да су у свету, у миру и љубави прославе Божић поздрављајући једни друге радосним и древним поздравом“, рекао је патријарх.

Верници у Србији синоћ су обележили Бадње вече. Поглавар Српске православне цркве Иринеј предводио је освећење и паљење бадњака на платоу испред Храма Светог Саве.

У Пироту је јутрос Божићна литургија одржана у храму Рождества Христовог у центру града. Литургији је присуствовао велики број верника, а по завршетку свима присутнима служени су гулаш, кувано вино и чај.

Литургије ће у Пироту бити одржане и другог и трећег дана Божића, сваког јутра са почетком у 8 и 30.

Божићна литургија одржана је јутрос и у православним храмовима у нишкој епархији. Света божићна литургија служена је и у Саборном храму у Нишу.

У порти Саборног храма јуче је упаљен бадњак уз благослов епископа нишког Јована, а затим је служено бденије.

Косово и Метохија

Освећењем и налагањем бадњака обележено је Бадње вече у Ораховцу, на Косову и Метохији.

Бадњаке, који су јуче у рану зору донети из шуме изнад Велике Хоче, у порти цркве у Ораховцу освештао је јереј Срђан Јеринић.

Црна Гора

Свештенство и православни верници у Црној Гори и ове године одвојено славе Божић, а у уторак на Бадњу вечер су одвојено палили бадњаке.
Митрополит црногорско-приморски цркве (СПЦ)  Амфилохије честитао је верницима празник и критиковао вернике такозване (расколничке) Црногорске православне цркве (ЦПЦ) оптужујући их да ложе обичну логорску ватру и поручујући да они који то чине немају будућност.
Критиковао је политичко руководство Црне Горе што се придружило санкцијама Европске уније против Русије.

У порти се окупио велики број верника из Ораховца, а отац Срђан им је честитао навечерје празника Рождества Христовог и позвао да се сви поново окупе и на поноћној литургији, како би заједно прославили Божић.

После освећења обављено је и налагање бадњака, уз ватромет који је украсио небо над Ораховачком црквом.

На тргу у Великој Хочи је бадњаке освештао протојереј ставрофор отац Миленко Драгићевић у присуству великог броја верника из Велике Хоче, после чега је као и у Ораховцу уследио ватромет.

Празновање Бадње вечери је са бадњацима пренето у све домове где је уз традиционалну бадњевечерњу трпезу узнета молитва Богу за мир, здравље и напредак дома и укућана.

У манастиру Грачаница одржано је Вечерње богослужење са освећењем, а након тога и традиционално изношење и паљење бадњака.

Освећењу и паљењу бадњака у манастирској порти присуствивало је неколико десетина верника, којима се придружио и директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

Епископ рашко-призренски Теодосије честитао је верницима Бадње вече и Божић и пожелео да у миру и у што већем броју дочекују и славе рођење Христово.

“Сви смо срећни, радујемо се празнику, бадњаку и Божићу. Да нам Господ подари много радости, посебно деци, да нам подари благослов, да Срби који су опстали на Косову и Метохији и даље истрају и остану у својим домовима, да не напуштају своја огњишта, а ми ћемо се сви потрудити да њима буде боље“, казао је владика Теодосије.

Мештани централног Косова пожелели су, пре свега, мир, здравље и благостање.

Божићна литургија у манастиру Грачаница коју ће, уз саслужење монаштва и свештенства епархије рашко-призренске, служити владика Теодосије почеће у 8:30.

Долазак Спаситеља

Према јеванђељу, Исус Христос је рођен тачно у поноћ, када се најсјајнија звезда која се кретала од Истока према Западу зауставила изнад пећине крај Витлејема.

Београд

Поводом Божића данас ће у Београду, на такозваном Тргу отвореног срца у центру града, бити организован и посебан програм, уз традиционално ломљење Божићне чеснице у подне.
У 10 сати наступиће фолклорни ансамбл, а у подне Божићна чесница биће освештана и подељена присутнима.
Од 14 и од 15 часова Позориште „Арс лонга“ извешће плесну представу за децу „Деда Мразова четири годишња доба“ на музику познатог класичног музичког дела „Четири годишња доба“ Антонија Вивалдија.

Као датум Христовог рођења, 25. децембар, уведен је у четвртом веку, у време цара Аркадија.

Овај датум се и данас поштује, с тим што се он, према јулијанском календару, поклапа са грегоријанским 7. јануаром, па православне цркве које поштују јулијанско време тог дана славе празник рођења Исуса Христа.

На Божић хришћанске цркве славе долазак Спаситеља, који је дошао међу људе да им укаже на вредности вере у љубав, да их измири са Богом кога су се одрекли починивши први грех.

У пећини у Витлејему Марија је у сламу повила новорођеног спаситеља и поклонила му се као Богу.

„У исто време, над земљом израелском појави се велика сјајна звезда која беше необична стога што се није кретала од истока ка западу, већ се кретала према југу, а не беше на висини као све звезде већ у висини птичијег лета“, пише у Јеванђељу.

Звезду су четрдесет дана пратили тројица мудраца, Гашпар, Балтазар и Мелкиор, и стигавши у Јерусалим, у Витлејемској пећини, над којом се зауставила звезда, поклонили се детету „као цару над царевима и даривали га златом, а потом тамјаном као Бога и смирном као првосвештеника и учитеља“.

Цар Ирод је, у страху за свој престо, наредио да се у Витлејему побију сва мушка деца до две године, надајући се да ће међу њима бити и новорођени Исус.

Према Јеванђељу убијено је 14.000 деце, али је света породица пребегла у Мисир у Египту, где је живела до Иродове смрти.

Badnjak-Hram Sv. Save

Слављење у Србији

На Божић у кућу први долази положајник. Његова прва дужност је да пожели срећу, здравље и напредак домаћиновом дому.

Божић је увек мрсни дан, коме је претходио четрдесетодневни божићни пост. На свечаној божићној трпези, најважнија је чесница, погача умешена од пшеничног брашна без квасца.

У чесницу се ставља златан или сребрни новчић. Чесница се за ручком искључиво ломи рукама, не сече се ножем. Онај ко у свом парчету пронађе новчић, према веровању, имаће среће у наредној години. Обичај је да се на трпези нађе и божићна печеница.

Српска православна црква и њени верници Божић славе три дана, који су у њеном богослужбеном календару обележени црвеним словом. Други дан Божића је Сабор пресвете Богородице који црква посвећује Богомајци у знак захвалности што је родила Спаситеља, док се трећег дана слави свети архиђакон Стефан.

Поред Српске православне цркве, Божић 7. јануара прослављају Руска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти, који као свој богослужбени поштују јулијански календар.

У вези са Божићем код Срба постоје бројни, али у понечему и различити обичаји. Међутим, поздрављање за овај празник је свугде исто: Христос се роди! Ваистину се роди!

Bozicna liturgija 14

Прослава Божића у Западној Србији

Епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије служио је данас божићну литургију у Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву.

Срби у Аустрији прослављају Божић

Срби у Аустрији славе данас хришћански празник Божић традиционалним одласком на празничне литургије, које су се служиле у храмовима Српске православне цркве, као и породичним окупљањима.
Уочи овог великог празника, синоћ је на Бадње вече велики број верника присуствовао служењу бденија када су се у храмовима СПЦ у Аустрији делили и освећени бадњаци и палиле свеће.
Више хиљада верника прошло је на Бадње вече кроз бечке храмове „Светог Саве“, „Васкрсења Христова“, а поноћна Божићна литургија служена је по први пут и у новом храму Нојлерхенфелд, који је летос добијен на поклон од римокатоличке цркве.
Испред храма „Васкрсења Христова“ организована је, по први пут, „Божићна пијаца“, на којој су могли да се купе бадњаци, као и иконе и верске књиге, а сав приход од прилога намењен је реконструкцији новог храма Нојлерхенфелд.
Такође је у овом храму,као и сваке године, подељено око 300 пакетића за децу.

У поноћ су свете литургије поводом хришћанског празника служене у бројним храмовима Митрополије дабробосанске.

Епископ бањалучки, Јефрем, уз саслужење свештеника бањалучке епархије служио је божићну литургију у Храму Христа Спаситеља у Бањалуци. Владика Јефрем честитао је многобројним вјерницима најрадоснији хришћански празник традиционалним поздравом „Мир Божји, Христос се роди“.

Епископ бихаћко-петровачки Атанасије свету архијерејску литургију служио је у храму Светих апостола Петра и Павла у Босанском Петровцу. У требињском Саборном храму у поноћ је служена литургија, а божићну литургију данас ће служити владика Атанасије.

Са жељом да Божић донесе много радости и духовног испуњења, броји вјерници у Семберији присуствовали су јутрос у храмовима божићним литургијама. У Саборном храму Рођења Пресвете Богородице у Бијељини, свету архијерејску литургију служио је епископ звотничко-тузлански Хризостом који је вјерницима поручио да свјетлост рођења Господњег обасја ваше домове, али и наше душе и животе.

Дан Рођења Исуса Христа – Божић, с великом радошћу дочекан је и у Херцеговини. Свету архијерејску литургију, у требињском Храму Преображења Господњег, служио је умировљени епископ захумско-херцеговачки и приморски Атанасије са свештенством епархије. Након литургије, празнично славље вјерници су наставали у кругу својих породица.

Служењем Свете литургије у приједорском Храму Свете Тројице почело је празновање Рођења Христовог – Божића. У свим храмовима приједорског намјесништва служене су литургије, на којима је прочитана посланица патријарха српског Иринеја. Данашњи празник означава крај четрдесетодневног поста, а празновање вјерници настављају у домовима.

Прослава Хирстовог рођења у Брчком почело је Светом литургијом у храму Успенија пресвете Богородице. Храм је и ове године био претијесан, па су неки вјерници, богослужење обавили у црквеном дворишту. Након литургије Божић се с породицом традиционално прославља у кућама. У кућу долази положајник, који собом у дом уноси радост Христовог рођења.

Звона са црквених храмова у поноћ симболично су огласила тренутак рођења Сина Божјег Исуса Христа. За вјернике Српске православне цркве, то је означило крај вишенедјељног поста и вријеме за примање Свете тајне причести.

badnjak 9

Богослужење и Бадње вече у Бањалуци

У Храму Христа Спаситеља у Бањалуци вечерње богослужење служио је епископ бањалучки Јефрем.

Велики број вјерника присуствовао је у храму Христа Спаситеља у Бањалуци вечерњем богослужењу које је предводио епископ бањалучки Јефрем уз саслужење свештеника. Владика Јефрем је поручио да је тајна овог празника велика и да само вјерски просвијећени могу да схвате значај догађаја који он најављује, а то је долазак Месије. Он је подсјетио на ријечи божићног поздрава које говоре о миру, али којег данас у свијету нема довољно.

Хрватски државни врх на божићном пријему СНВ

Традиционалном пријему Српског народног већа (СНВ) поводом православног Божића ове године у Новинарском дому присуствовао је читав државни врх Хрватске, укључујући председника Иву Јосиповића, премијера Зорана Милановића и председника Сабора Јосипа Леку, јавили су хрватски медији.

– Како се наш Господ родио у витлејемској пећини, нека се тако роди и у нашим срцима – рекао је владика Јефрем.

У току богослужења уприличено је и поклоњење копији чудотворне иконе Дарови мудраца са Истока новорођеном Христу, поклона Руске православне цркве, освештане на Светој гори.

Богослужењу је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик. Предсједник Српске пожелио је православним вјерницима да сутрашњи најрадоснији хришћански празник Божић прославе у миру, срећи и спокојству, и са породицама на окупу.

– У том увјерењу, вечерас шаљем поруку љубави свим људима у Републици Српској, како онима који славе Божић, тако и онима који славе неке друге вјерске празнике, и свима желим мир, срећу и спокојство – рекао је Додик.

Он је додао да Српска и ове године дочекује Божић са вјером да ће бити боље, да ће сви остварити боље резултате и с више љубави и толеранције моћи да се суоче са изазовима који нису нимало лаки. „Управо одговори на те изазове и стратегије које су нам потребне траже окупљање и саборност свих, како бисмо у тешким временима могли из свега тога да изађемо на најбољи начин“, поручио је Додик.

Након тога, освештани бадњак је провезен центром града и донесен до храма Свете Тројице гдје је обављено његово налагање. Многобројни вјерници окупили су се око бадњака да се његовим искрама загрију се слогом и љубављу.Свјетлост уносе у мрак незнања и празновјерја. Догорјевање бадњака симбол је растанка са старим вјеровањима и прихватање нове свјетлости која долази са вјером у Новорођеног Христа.

bozic u vitlajemu 620x400

Прослава Божића у свету

Божић 7. јануара прослављају и Руска и Грузијска православна црква, Јерусалимска патријаршија, Света Гора, старокалендарци у Грчкој и египатски Копти.

Божићну литургију у Храму Христа спаситеља у Москви служио је патријарх московски и целе Русије Кирил.
Припремио Вук Ускоковић

Позвао је Русе да ојачају своју веру у Бога у тешким временима. Литургији су присуствовале стотине људи, међу којима и премијер Дмитриј Медведев.

„Желим свима да се ослоне на снагу Бога, како би превазишли свакодневне тешкоће. Нека нам Бог дозволи, да са њим радимо вредно и свет учинимо бољим“, поручио је патријарх Кирил.

Руски председник Владимир Путин Божићну честитку послао је из села Отрадноје, на југу Русије, где је у локалној цркви присуствовао божићној литургији.

Црква, иако мала, била је дупке пуна – процењује се да је у њој било око 450 људи.

Дочекујући Божић, многи Украјинци посетили су Храм Светог Володимира у Кијеву.

„Надам се да ће се народ у Украјини ујединити, да ће сви догађаји из прошле године имати срећан крај и да ће у нашој земљи коначно завладати мир“, каже један од верника.

„Данашњи празник значи победу добра над злом – да се ратови заврше, да људи буду срећни и здрави. Зато се Исус и родио – да на земљи буду мир и доброта“, поручује његова сународница.

Поглавар Украјинске православне цркве патријарх Филарет помолио се за мир у Украјини и целом свету.

Патријарх Јерусалимски Теофилос Трећи одржао је Божићну литургију у Цркви рођења Христовог у Витлејему. Литургији је присуствовао и палестински председник Махмуд Абас.

Божић се слави и у Египту, где највећи дeо хришћана чине православни Копти. Поноћну литургију у Каиру служио је коптски патријарх Тавадрос Други, који је службу држао на античком коптском језику.

Литургији је присуствовао и египатски предсједник Абдел Фатах ел Сиси и тако постао први председник Египта који је послије 1970. године присуствовао некој литургији.

Пре њега је то учинио Гамал Абдел Насер који је на челу ове државе био од 1956. до 1970. године, известила је египатска државна телевизија.

Наоружани нападач је на Бадњи дан убио двојицу полицајаца испред Коптске цркве јужно од Каира, због чега су широм земље распоређене додатне снаге.

Напади на хришћане у Египту су појачани после свргавања председника Мохамеда Морсија у јулу 2013. године.

(Аганције)