Прочитај ми чланак

Никола Тесла осваја Америку

0

tesla SAD(Новости)

У Њујорку настављено обележавање године нашег научног генија. Поставка Теслиног музеја из Београда идеја је њујоршког градоначелника Блумберга. Поставку у њујоршком Холу науке и пре њеног званичног отварања обишао је велики број младих.

ТАМО ДАЛЕКО

Свечаност  у Квинсу почела је извођењем америчке и српске химне а завршена је песмом „Тамо далеко“, коју је извела лекарка српског порекла која ради у Њујорку, Јована Хаџић Лончаревић, некадашња солисткиња хора РТС.

У шест месеци, Никола Тесла по други пут међу Њујорчанима.

У јануару, на Божић 2013. у хотелу „Њујоркер“, поводом годишњице његове смрти, на скромној свечаности постављена је биста с његовим ликом.

У среду увече, у њујоршком Холу науке обележена је 157. годишњица рођења Тесле постављањем изложбе о његовом делу која је специјално за ову прилику стигла из Музеја Николе Тесле у Београду.

Градоначелник „Велике јабуке“ Мајкл Блумберг, велики поштовалац Теслиног дела, у контакту с нашим генералним конзулом у овом граду госпођом Мирјаном Живковић замолио је да посредује код државних власти Србије да изложба Музеја Николе Тесле из Београда буде постављена у Њујорку.

Остало су се договорили Марина Швабић, председник Теслине фондације из Филаделфије, и Владимир Јеленковић, први човек Теслиног музеја у Београду. Они су уз помоћ Скупштине града Београда у среду увече приредили дивно вече у част нашег научника у коме је истински уживало неколико стотина угледних гостију из Америке и Србије, међу којима и брачни пар Карађорђевић.

МАГНЕТ ГЕНИЈА

Музејска и научна институција у Квинсу која се налази тик уз популарне тениске терене Флешинг медоус изабрана је из практичних разлога. Реч је о новом светилишиту америчке науке чије простране учионице и амфитеатре годишње посете стотине хиљада најмлађих Американаца.
Мистериозни Тесла прави је магнет за најдаровитије америчке ђаке.

Представљени су Теслини оригинални изуми чији су рад демонстрирали млади амерички научници.

Маргарет Хани, директорка Хола науке, била је одушевљена што су десетине аутобуса са децом већ обишле изложбу, иако је она тек пре који дан стигла у Њујорк и практично још није била званично отворена.

Велики аплауз присутних зарадила је Џенет Алкрон, која је на челу заједнице грађана Лонг Ајланда који су прикупили 1,37 милиона долара како би од пропадања спасли плац на којем су некада били Теслин торањ и лабораторија.

У акцији предузмљивих житеља Лонг Ајленда, коју је покренуо стрип-аутор и блогер Мертју Инман, учествовало је 33.000 људи. Било је прилога и до 35.000 долара. Сада је на реду акција прикупљања пара да би се лабораторији вратио оригинални изглед.

Међу гостима у Холу науке, поред угледних наших људи који живе и раде у Америци, било је бар исто толико Американаца, новинара и професора који поново откривају Николу Теслу.