Прочитај ми чланак

ГРЧКИ МИНИСТАР ФИНАНСИЈА ВАРУФАКИС поднео оставку, наследник Цакалотос или Статакис? (ВИДЕО)

0
Грчки министар финансија Јанис Варуфакис поднео је јутрос оставку "да би олакшао премијеру Алексису Ципрасу преговоре са страним повериоцима", упркос грћком "не" са 61,31 одсто гласова против предложених мера штедње страних поверилаца на референдуму одржаном дан раније. (AP Photo/Daniel Ochoa de Olza, File)

Грчки министар финансија Јанис Варуфакис поднео је јутрос оставку „да би олакшао премијеру Алексису Ципрасу преговоре са страним повериоцима“, упркос грћком „не“ са 61,31 одсто гласова против предложених мера штедње страних поверилаца на референдуму одржаном дан раније. (AP Photo/Daniel Ochoa de Olza, File)

Грчки министар финансија Јанис Варуфакис поднео је јутрос оставку „да би олакшао премијеру Алексису Ципрасу преговоре са страним повериоцима“, упркос томе што су се грађани, на јуче одржаном референдуму, са 61,31 одсто гласова изјаснили за опцију „не“ предложеним мерама штедње страних поверилаца, коју је он заговарао.

„Референдум од 5. јула ће остати записан у историји као јединствен тренутак када је један мали европски народ устао против дужничког ропства. Као и свака борба за демократска права, тако и ово историјско одбацивање ултиматума еврогрупе од 25. јуна долази са високом ценом која мора бити плаћена. Из тог разлога је од суштинског значаја да велики капитал који је нашој влади омогућио одговор „не“, одмах инвестирамо у „да“ и у одговарајућу одлуку – односно у постизање споразума који подразумева реструктурирање дуга, мању штедњу, прерасподелу у корист оних који су у проблемима и праве реформе“, наводи Варуфакис на свом блогу.

„Недуго након објављивања резултата референдума, упознат сам са одређеним очекивањима појединих представника еврогрупе и других партнера да одсуствујем са састанака, што би могло да буде евентуално корисно премијеру у постизању споразума. Из тог разлога ја данас напуштам Министарство финансија“, додаје Варуфакис у блогу.

„Сматрам да је моја дужност да помогнем Алексису Ципрасу да искористи, ако му то одговара, капитал који нам је грчки народ дао кроз јуцерашњи референдум. А ја ћу носити презир поверилаца са поносом. Ми левичари знамо како да делујемо колективно не марећи за привилегије функције. Подржаћу у потпуности премијера Ципраса, новог министра финансија, и нашу владу. Надљудски напор да се испоштује храбри народ Грцке, а чувено „оxи“ (не) дато демократама широм света, тек почциње“, закључио је Варуфакис у блогу.

Грчки министар економије и координатор у преговорима са међународним кредиторима Јоргос Статакис помиње се као потенцијални кандидат који би данас могао да замени Јаниса Варуфакиса који је јутрос дао оставку на функцију министра финансија.

Нови грчки министар финансија уместо Варуфакиса биће именован након састанка политичких лидера који треба да почне данас у 10,00 часова, рекао је портпарол владе у Атини, пренео је Ројретс.

Грчко „не“ повериоцима,Ципрас спреман да настави преговоре

Више од 61 посто Грка је на референдуму у недељу рекло „не“ предлогу међународних поверилаца, а премијер Алексис Ципрас поручио да је тиме Грчка окренула нову страницу историје и да је спремна да настави преговоре.

„Доказали смо да се демократија не може уцењивати. Грци нису одговарали на питање да ли су за останак или излазак из Европе. Грчки народ је направио храбар избор“, поручио је Ципрас синоћ у телевизијском обраћању нацији.

Грчки премијер је рекао да му народ није дао мандат против Европе, већ за налажење одрживог решења.

Он је казао да је Грчка спремна да настави преговоре, уз план реформи.

„Грчка ће у понедељак сести за преговарачки сто са циљем да обнови банкарски систем“, рекао је Ципрас, истучући да „нема лаких решења, већ праведних и одрживих, под условом да их обе стране желе“.

Грчки премијер је најавио да ће затражити од председника Грчке да сазове састанак лидера политичких партија за понедељак ујутру.

Министар финасија Јанис Варуфакис изјавио је синоћ да Грчка не желе нове позајмице, већ реструктурирање дуга и поручио да је грчки народ, гласајући на референдуму против плана поверилаца, показао да не прихвата ултиматуме.

„Нећемо преговоре који се стално враћају на исто стање. Наша влада има два циља – нове реформе и реструктурирање дуга“, рекао је Варуфакис у обраћању које је пренела грчка ТВ станица Антена.

Варуфакис је рекао да грчки народ жели да има улогу у ЕУ.

Он је рекао да ће Грчка пружити кредиторима руку сарадње, преноси Ројтерс.

„Данашње „не“ је велико „да“ за демократску Европу. Грци су послали јасну поруку – „не“ новим мерама штедње, али „да“ стварним реформама“, рекао је грчки министар финансија.

И док су присталице одбијања плана међународних поверилаца славиле на атинском тргу Синтагма, у првим реговањима из Европе не крије се разочарење резултатима референдума, а из Немачке стижу врло оштри тонови.

Немачки вицеканцелар и шеф владајућих социјалдемократа Зигмар Габријел изјавио је да се преговори о новом програму финансијске помоћи Грчкој тешко могу замислити, пошто је већина грађана на референдум одбила услове међународних поверилаца.

„Одбијањем правила еврозоне преговори о програму вредном више милијарди тешко да се могу замислити. Лопта је сада у дворишту Атине“, поручио је Габријел у изјави за данашње издање листа „Тагешпигел“.

Он је оценио да Ципрас и његова влада воде грчки народ путем горког одрицања и безнађа.

Грчки премијер је, како је истакао Габријел, срушио „последњи мост преко којег су Европа и Грчка су могле да направе компромис“.

Заменик Ангеле Меркел у Хришћанско-демократској унији, Јулија Клекнер, оштро је реаговала поводом грчког референдумског „не“ предлогу медународних кредитора, док је из табора Левице став Грка поздрављен као победа демократије у Европи.

Клекнер је упозорила да Европска унија није савез у коме ће једни индивидуално одређивати правила игра, а други плаћати.

Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер сматра да грчко „не“ значи „не Европи“

Аустријски канцелар Вернер Фајман каже да је, због већинске одлуке Грка против предлога ЕУ и ММФ, потребно да грчка влада премијера Алексиса Ципраса преда нове предлоге.

„Сада је на грчкој влади да да предлоге како треба наставити“, нагласио је Фајман у саопштењу.

Француски председник Франсоа Оланд, који је синоћ телефоном разговарао са Ципрасом, и немачка канцеларка Ангела Меркел, сложили су се да се резултати грчког референдума морају прихватити и позвали на одржавање ванредног самита еврозоне у уторак, 7. јула.

Шеф Еврогрупе министара финансија еврозоне Јерен Дијселбум, изјавио је синоћ да је победа опције „не“ на грчком референдуму о пакету спаса за жаљење и да се грчка економија суочава са оштрим мерама опоравка.

„Узећу у обзир резултат грчког референдума. Овај резултат је врло жалостан за будућност Грчке“, саопштио је холандски министар финансија.

Председник Европског парламента Мартин Шулц изјавио је да Грчкој и еврозони предстоје тешка искушења и критиковао грчку владу због неодговорног понашања.

„Чекају нас тешка, можда и драматична времена“, рекао је Шулц.

Он је казао да се демократска воља грчких глашача мора поштовати, али и воља гласача 18 чланице еврозоне који подржавају програм штедње.

Лидер радикалне левице у Шпанији, Подемос, Пабло Иглесијас поздравио је резултате референдума, поручивши да је „демократија победила“.

„Данас је у Грчкој победила демократија“, написао је на свом Твитер налогу Иглесијас, који важи за блиског савезника грчког премијера Алексиса Ципраса.

Лидерка десничарског Нациналног фронта Марин Ле Пен поздравила је резултате грчког референдума и рекла да „ово „не“ грчког народа мора да отвори пут за нови здрави приступ“.

Европске земље треба ово да искористе да се окупе око преговарачког стола, да се организују како би се спречио распад система јединствене валуте, што је потребно да бисмо се вратили стварном расту, запослености и смањењу дуга, навела је Ле Пен.

Извор: TANJUG