Прочитај ми чланак

ИСТИСКУЈУ ГПС: Спајају се руски и кинески сателетски навигациони системи

0

ISTISKUJU GPS Spajaju se ruski i kineski sateletski navigacioni sistemi

(Н. Бабић)

Став САД-а јача сарадњу руског и кинеског свемирског програма – „спајају се“ руски сателитски навигациони систем ГЛОНАСС и кинески БеиДоу, чиме ГПС губи доминацију у северној хемисфери.

Заменик руског премијера, Дмитриј Рогозин, средином маја је најавио привремено, потом и трајно гашење америчких ГПС станица за сателитску навигацију у Русији, уколико САД не допусте да руске станице њиховог система ГЛОНАСС буду распоређене на територији Сједињених Држава.

Рогозин је за канал ЦЦТВ рекао да ће Русија, осим што ће да забрани Америци да користи руске ракетне моторе за покретање војних сателита, да ће и да угаси Међународну свемирску станицу до 2020., а све као одговор на уведене санкције за извоз у Русију високотехнолошке опреме, наметнутих од стране Вашингтона у вези украјинске кризе. Нагласио да ће Русија од јуна и да обустави рад станица ГПС навигационој система на својој територији. Москва је такође затражила разговоре с Вашингтоном за отварање станица у Сједињеним Државама руског навигационог система ГЛОНАСС. Потпредседник руске владе је изјавио да ће, ако се не постигне договор до септембра, ГПС станице у Русији ће бити трајно затворене, средином маја писао је RT.

30. јуна је Русија саопштила „како не види напредак у могућем распоређивању својих станица ГЛОНАСС у Сједињеним Државама“, а Вашингтон поручује „како није заинтересован за преговоре“, што је за медије лично потврдио директор руске компаније Роскосмос, Олег Остапенко.

„На питање да активирамо наше станице код њих, они су одговорили негативно“, рекао је Остапенко и додао „како преговори још нису у току“.

Почетком јуна, руска Савезна свемирска агенција је „испунила обећање“ заменика премијера Дмитрија Рогозина и ограничила рад земаљских станица система ГПС које се налазе на територији Русије, а мере су „уведене као реципрочан одговор на забрану распоређивања руског ГЛОНАСС-а у Америци“.

Стручњаци истичу „како ће сада Американцима бити теже извршити директне ударе на руске нуклеарне пројектиле“, што је потврдио и Рогозин који је рекао „како се за сада не ради о искључивању станица, него су само блокиране у делу за војну употребу“. Подсетимо, „Глобални навигациони сателитски систем“ (ГЛОНАСС) је руски еквивалент за „US Global Positioning System“ (GPS).

Дмитриј Рогозин: „У складу са политиком наше две земље, руски ГЛОНАСС и кинески БеиДоу заједно неће имати ривала у Северној хемисфери“

Међутим, као што је то било са гасом и финансијама, Вашингтон је Москву својим „санкцијама“ и у овом сектору натерао да се окрене истоку.

РТ пре нешто више од недељу дана пише да су Дмитриј Рогозин и заменик кинеског премијера, Ванг Јанг, на руско-кинеском ЕКСПО-у 2014., који се одржао у кинеском граду Харбину, договорили да постигну трговинску размену у вредности 200 милијарди долара до 2020., између осталог и у сарадњи у заједничкој инфраструктури између две земље у пројектима свемирске технологије и „спајању“ руског система ГЛОНАСС и кинеског система БеиДоу (Beidou Navigation Satellite System).

„Циљ нам је до 2020. постићи годишњу трговинску размену од 200 милијарди долара, што је задатак раније постављена од стране наших вођа. Али, ако будемо следили овај темпо и удружили снаге, пре свега на великим инфраструктурним пројектима, тај циљ је могуће постићи и раније“, рекао је Рогозин, подсетивши на договор Владимира Путина и кинеског председника Сји Ђинпинга раније ове године.

Кина је други највећи руски трговачки партнер, након Европске уније, са којом је укупна трговинска размена у прошлој години износила 89 милијарди долара, а до краја 2014. би могла достићи ниво од 100 милијарди долара.

Рогозин је посебно нагласио нове смернице у комерцијалној сарадњи и изводљиве интеграцијске пројекте, који су делимично и довршени, као и глобално позиционирање поменутих система двеју земаља.

„ГЛОНАСС и БеиДоу се врло добро уклапају заједно. Због специфичности наших система и места сателита, немамо супарника у Северној хемисфери, посебно у северним географским ширинама“, рекао је Рогозин и додао „како у средњорочном периоду две земље могу да створе потпуно функционалан светски систем који ће бити независан од било којег другог, посебно од супарничког америчког ГПС-а, који тренутно доминира тржиштем „.

Гледајући даље у будућност, Дмитриј Рогозин, који иначе надгледа и руску свемирску индустрију, говорио је о јачању стратешког партнерства са Кином и кинеским свемирским програмом, који у погледу технологије и опреме своје корене вуче још из доба Совјетског Савеза.

„Ако говоримо о свемирским летовима и истраживању свемира са људском посадом, као и заједничко истраживање Сунчевог система, пре свега ту су Месец и Марс, спремни смо ићи са нашим кинеским пријатељима руку под руку“, каже заменик руског премијера и наглашава „да је лет с људском посадом на Марс један од кључних циљева Русије и руске свемирске индустрије „.

Руско-кинески ЕКСПО је раније била међународна манифестација која се одржава већ више од две деценије, а као изложба Русије и Кине је започела ове године 30. јуна и трајала је пет дана. На ЕКСПО-у је планирано да се остваре понуде у вредности до 5 милијарди долара и на њему су учествовала висока политичка делегација из Пекинга и Москве, а више од 1500 фирми се такмичило за добијање уносних уговора у овом сектору.

Дмитриј Рогозин говори на ЕКСПО-у у кинеском граду Харбину

По завршетку ЕКСПО-а у Харбину министарство саобраћаја Русије је предложило агенцију НП ГЛОНАСС као одговорни субјект у руском делу сарадње са Кином у области навигационе технологије, пишу РИА Новости.

Заменик руског министра саобраћаја, Алексеј Циденов, рекао је да су „на конференцији у Харбину, током руско-кинеског ЕКСПО-а, договорене практичне примене навигационих система ГЛОНАСС и БеиДоу у Русији и Кини“.

„Предлажемо агенцију НП ГЛОНАСС као тело које ће у Русији бринути о развоју сарадње наших двеју земаља у коришћењу сателитских навигационих система“, рекао је Циденов.

Кинески сателитски навигациони систем БеиДоу званично је у употреби у азијско-пацифичком региону од децембра 2012.

Председник агенције НП ГЛОНАСС, Алекандер Гурке, претходно је рекао како је Кина заинтересована за систем извештавања о стању у промету ЕРА-ГЛОНАСС, дизајниран од стране Русије. Удружење НП ГЛОНАСС ће у Русији да ради на цивилној употреби руског навигационог сателитског система.

Кинеска агенција за сателитску навигацију и руска Савезна свемирска агенција планирају поставити три земаљске станице ГЛОНАСС-а у Кини и три кинеске БеиДоу станице у Русији.

Потписан је и „План сарадње у сателитској навигацији Русија-Кина“, а процењује се да ће 6 станица, 3 руске у Кини и три кинеске у Русији, „остварити одличне резултате“.

Кинески заменик премијера Ванг Јанг је изразио наду да две земље „могу да искористе ову прилику и да успоставе механизам деловања којим ће се да дефинише смер сарадње, одабир најбољих програма и креирања нових планова“.

„Наша сарадња у области сателитске навигације никада неће бити усмерена против неког трећег“, рекао је Јанг за кинеску новинску агенцију Синхуа, те додао „како интеграција свемирских и сателитских система мора бити тренд и на међународној сцени“.

Систем БеиДоу од 2012. ради са 35 сателита, а орбиталне ГЛОНАСС група се састоји од 24 активна и четири резервна сателита у орбити.

Како је Вашингтон заузео „чврст став“, обзиром на покривеност коју ће у Северној хемисфери заједно да имају руски и кинески сателитски навигациони системи, врло лако би се могло да деси да амерички ГПС у врло кратком времену заувек изгуби примат у сателитској навигацији, што је још једна од штета коју ће да претрпе  САД због свог става око украјинске кризе. Уколико не дође до попуштања америчке администрације и пристанка да на територији САД-а дозволе изградњу земаљских станица за руски сателитски навигациони систем ГЛОНАСС, Русија ће у септембру заувек да затвори земаљске станице америчког ГПС-а на својој територији.

(Адванце)