Прочитај ми чланак

Рачунар будућности уз помоћ квантног рачунарства

0

Quantum

(galaxome, – Mohsin Raza)

Радозналост покреће човечанство. Када смо суочени са новим феноменом, приморани смо да тражимо разумевање истог. Потом можемо контролисати науку новим технологијама, чинећи живот лакшим. Ово, каже АААС момак Рејмонд Лафлам, нам поклања време које можемо утрошити на радозналост.

У брзо развијајућем пољу квантног рачунарства, радозналост током последњих сто година довело је научнике до ивице контроле овог некад егзотичног света.

Квантни рачунари, са капацитетом да у тренутку заврше прорачуне које класични рачунари не могу решити чак ни са свим временом и енергијом универзума, ће покренути следећу информациону револуцију. Ипак, идеја квантног рачунара је млада и, за сад, ни један научник не може предвидети када ће револуција почети.

За једог АААС момка и његов тим, недостајућа алатка за покретање револуције се може наћи у дијамантима.

Субaтомски океан
Посматрања и теорије у квантној механици су одвеле до прича о субатомским честицама које руше све познате законе класичне физике, нарочито ходање кроз зидове, телепортацију преко великих раздаљина и путовање уназад кроз време.

Квантне честице могу да заузму два стања у исто време. Невероватно осетљиве, њихове карактеристике се мењају чак и током једноставног процеса посматрања. Ипак при мерењу интеракција честица са већим масама, експерименти могу да израчунају минутске енергетске флуктуације, дозвољавајући боље разумевање квантне супе.

„Квантна механика нам каже да квантни рачунарски бит или квантни новчић може бити и глава и писмо у исто време. И ово стварно мења како свет функционише“, каже Лафлам, извршни директор Универзитета у Ватерлоу за квантно рачунарство.

Међу првим научницима који су предвидели рачунарски систем који користи природу квантне физике, Ричард Фејман, реномирани физичар и математичар, предложио је 1982. да би чудна особина квантних честица да заузму више стања – позната као суперпозиција – теоретски омогућила паралелне прорачуне. Идеја је представила метод који је много ефикаснији за решавање одређених проблема него што је систем линеарног рачуна класичних рачунара заснованих на нулама и јединицама.

„Ми већ поседујемо технологију за искоришћавање малог дела квантног света. То су ласери и снимање магнетном резонанцом“, каже Лафлам. „Ми желимо да идемо даље од овога и чека нас веома велики океан. Сада када смо умочили палац у воде квантног света, покушаћемо да идемо дубље.“

Ову потрагу су омели дефекти пронађени у наноструктурама традиционалних рачунара, несавршенства која се повећавају експоненцијално на квантном нивоу. Ово је навело физичаре да одбаце идеју о могућности задржавања и контролисања оваквих честица.

Током пет година скокова у дугој историји квантног истраживања, мишљења су се променила.

Превеоза Србин.инфо : Александар Матић