Прочитај ми чланак

ЗАВОД ЗА УЏБЕНИКЕ: Пола милијарде је пропало са банком!

0
Завод чува 208 милиона за куповину школских клупа још од 2007. / Драгољуб Којчић

Завод чува 208 милиона за куповину школских клупа још од 2007. / Драгољуб Којчић

ЗАВОДУ за уџбенике пропало је 350 милиона орочених 2013. и још 210 милиона стављених на штедњу прошле године – код пропале Универзал банке! Други износ положен је на рачун само два дана пре него што је банка банкротирала. Ово је део налаза из извештаја Државне ревизорске институције о раду Завода за уџбенике, који је објављен у уторак.

Замера им се што нису проценили финансијски ризик када су бирали банку. У Заводу, међутим, кажу да они нису финансијски експерти и да су се водили тиме да је Универзал банка имала лиценцу као и све остале на тржишту.

– Водили смо се највишом каматном стопом, каже за „Новости“, Драгољуб Којчић, директор Завода. – Реч је о наслеђеном новцу и обичају да се орочава из године у годину. Када само постао директор 2013. ја сам само наставио ту праксу.

Анализирајући рад Завода, ДРИ „извлачи“ и неразјашњену финансијску „гимнастику“ из давних дана. Наиме, 2007. године Влада је проследила Заводу 208 милиона динара из Националног инвестиционог плана, за набавку ђачких столова и столица за школе широм Србије. Средства и дан-данас чекају реализацију, орочена у банци Интеза. Никоме није јасно зашто је издавачу уџбеника поверено да купује намештај за учионице. У Заводу сазнајемо да им је тада, 2007. године, речено како ће добити инструкције шта даље са тим новцем. Документ о трансферу потписао је Божидар Ђелић, тадашњи потпредседник Владе Србије. Тек јуна ове године Министарство просвете затражило је новац назад, а у Заводу кажу да ни динар нису потрошили, те да ће га вратити чим истекне период орочења.

Заводу су укупно стављене 23 примедбе и рок од 90 дана да их отклони.

– Углавном је реч о ситницама, које смо ми већ почели да отклањамо – објашњава Којчић. – Рецимо, средства за хигијену нису набављана на тендеру, што ћемо променити. Заиста пазимо на сваки динар и трудимо се да штедимо што више можемо. Предложили смо чак да ова средства која су изгубљена гашењем Универзал банке, иако није наша кривица, надокнадимо тако што нам држава неће у том износу платити штампање ђачке лектире или нискотиражних уџбеника.

Којчић каже да се откад је дошао на чело Завода труди да газдује „домаћински“. Као примере наводи да је увођењем појединачних тендера за штампу сваке књиге цена штампања спуштена за 51 одсто. То је уштеда од 64 милиона динара за годину дана. Трошкове маркетинга, каже, смањили су за 60 милиона динара, а на репрезентацију потрошили 1,6 уместо ранијих шест милиона динара на годишњем нивоу.

СПОРНА СОЛИДАРНА ПОМОЋ

ДРИ замера државном издавачу уџбеника и то што је запосленима на име солидарне помоћи поделио по 60.000 динара 2013. и 2014. године. На то је укупно потрошио 17,8 милиона динара. Терете их и да су, без сагласности Владе, губитак из 2013. покрили са 233 милиона добити из ранијих година, коју нису расподелили.

(Вечерње Новости)