Прочитај ми чланак

Вучић литијумом плаћа подршку Запада: Рио Тинто трује, ал’ нам не прави зараду

0

Пронео се глас о покретању међународне арбитраже Рио Тинта против Владе Србије због укидања пројекта "Јадар". Ето одличног алибија да и председник Александар Вучић и комплетна влада хорски запевају "Ми не бисмо, али ће нас одрати на суду", и учине све да тобоже избегну унапред изгубљен спор и вишемилионску одштету. А то све значи да погурају пројекат који су зауставили пре две године, у предизборне сврхе. Тада су исти они који данас говоре о руднику као о развојној шанси Србије, говорили како власт брине о интересима и здрављу грађана.

Јасно је било људима да се тај пројекат неће тако лако завршити, јер је компанија и даље била присутна, њени запослени нису паузирали, само су убацили у нижу брзину. После оноликог посипања пепелом и јаловином, чиме је председник Вучић изражавао жал за пропуштеном шансом, било је јасно да пројекат може да се одмрзне кад год. А кад је најбоље време за одмрзавање? После избора, наравно.

И оно укидање догодило се у изборној кампањи након излива на улице народне воље која је блокирала ауто-пут. Ето, тада су они показали дотад невиђену бригу за грађане Србије, послушали их, и решили да (привремено) обуставе пројекат.

Избори су преломна тачка, а после избора следи реализација интереса страних компанија и држава чије владајуће елите нас уче владавини права, борби против корупције, заштити животне средине, успостављају стандарде које треба да прихватимо да бисмо ушли у друштво успешних и напредних демократија. Истовремено исте те државе жмуре на изборне манипулације и недемократске манире власти у Србији, коју недвосмислено подржавају, јер очекују доношење одлука у складу са интересима својих влада – мастан профит који би проистекао из ангажовања својих компанија на копању литијума и производњи батерија, али и још неких политичких користи, попут све независнијег Косова.

Литијумом и Косовом Вучић плаћа међународну подршку и заштиту.

Таква подршка за властодршца је најважнија. Важнија од утицаја процеса прераде руде на животну средину и здравље. Негативну оцену овом пројекту дали су Одбор за заштиту животне средине Универзитета у Београду, САНУ, бројни професори и истраживачи. Сви они истицали су тешке последице прераде ове руде на загађење.

Одбор за заштиту животне средине Универзитета у Београду наводи да Србија има једну од највећих стопа смртности од рака плућа и дојке, а сваке године овде умре око 10.000 људи услед болести повезаних са загађењем ваздуха, те да су рударење и процеси прераде руда један од најважнијих фактора загађења земљишта на Балкану.

Непобитна је чињеница да би прерада руде оставила милионе тона опасног отпада. Тамо где се сада експлоатише углавном је реч о ненасељеним подручјима површински великих држава, а у Србији би руднике сместили у густо насељена подручја око Лознице и Ваљева.

А шта би за то тровање добила Србија? Осим радних места и наплате рудне ренте која је мизерна – ништа.

Бајке о развојној шанси и енормној заради и даље се причају иако би профит остајао у каси стране компаније. Чак и у случају да се у Србији производе литијумске батерије, производила би их страна компанија, чини ми се америчка.

Рудна рента је пет одсто од прихода предузећа. Тај приход обрачунава сама компанија. Досад је у тај посао уложено око пола милијарде евра, а планирано је улагање још око две милијарде или 2,5 милијарди евра.

– Имате компанију „Рио Сава“, која почиње да рудари са три милијарде евра дуга према матичној компанији „Рио Тинто“, онда ће они бити у позицији да наредних 20-30 година исказују губитке и Србија по основу рудне ренте неће имати један једини евро – објаснио је адвокат Сретен Ђорђевић.

Сад пошто је Вучић растурио опозицију може да ради шта год хоће. Још му подизање приче око литијума одговара да би ставио тачку на оптужбе о изборној крађи и скренуо поглед са напредовања Косова према пуној независности. Видели смо да кад затреба увек нађе опозиционаре који ће му помоћи. Сад може да се бави враћањем дугова својим западним партнерима.

Али, ако народ буде организовао улични референдум, знамо како то може да се заврши. Још ако тада вожд народни не би дао реч Вучићу да ће зауставити протесте, онда би то могао да буде крај не само копању литијума у долини Јадра. Био би то крај и за власт која би ради осигурања међународне подршке спржила земљу у долини Јадра сумпорном киселином.