Прочитај ми чланак

УТИЦАЈНИ СВЕДОК нуди доказе против Мишковића?

0

C-market

Бивши директор „Це маркета”, који је осуђен на пет година затвора, преговара о повратку у Србију.

Бивши директор „Це маркета” Слободан Радуловић, који је већ седам година у бекству, најављује да се враћа у Србију са намером да донесе доказе против Мирослава Мишковића, власника „Делте”, за „највећу пљачку грађана Србије”. Радуловић, који је у одсуству осуђен на пет година затвора због злоупотреба приликом продаје „Це маркета” у поступку познатом као „Стечајна мафија”, тврди да иза оптужби против њега стоји Мишковић и да ће то доказати.

Званичних информација још нема, али у незваничним изворима „Политика” сазнаје да су у току преговори о могућности да се Радуловићу омогући одбрана са слободе, односно да се укине потерница за њим.

Специјални тужилац Миљко Радисављевић јуче није желео да коментарише шта би повратак Радуловића и евентуално сведочење значило у поступцима тог тужилаштва који су у току.

„Враћам се, имам намеру да дођем и изнесем своју одбрану слободно на суду, моји адвокати се договарају да ми се омогући да на суду изнесем своју одбрану и да докажем да иза политичке оптужнице против мене стоји Мишковић”, изјавио је Радуловић Телевизији Пинк.

Радуловић, који је у бекству од 2006. године, у телевизијски програм се укључио телефоном из Шпаније. Изјавио је да се до сада није вратио у Србију због тога што је правосуђе било под контролом Мишковића, бивше министарке правде Снежане Маловић и бившег председника Бориса Тадића, због чега није могао да рачуна на поштено суђење.

„Мишковић је у то време био најмоћнији човек у Србији и нисам имао никакву шансу да у таквој Србији докажем истину”, рекао је Радуловић, који је додао да се плашио и за свој живот.

„Да сам остао у Београду, после моћи коју је имао Мишковић, питање је за мене било да ли бих завршио као Мика Брашњовић који је у опроштајном писму за смрт оптужио Мишковића”, рекао је Радуловић.

Радуловић је рекао да, због уверења да је Мишковић у то време био најмоћнији човек у земљи, није имао никакву шансу да у таквој Србији докаже истину и да је био потпуно сигуран да би његов живот био угрожен да је остао у Србији”.

Истина о „Це маркету” је, како је рекао, оно што погађа интересе Мишковића и удара у њих и доказује огромну спрегу коју је Мишковић направио са политичарима да би дошао до „Це маркета”.

Преузимање „Це маркета” је, како је рекао, био услов свих услова да Мишковић може да организује највећи монопол у трговини и преко тог монопола, с једне стране, потпуно уништи све мале добављаче у Србији, а с друге стране, преко монополских цена, направи највећу пљачку грађана Србије. „Мишковић зна шта ја све знам, а то што ја све знам, биће велики проблем Мишковићу. Никада се не би могао да направи монопол у трговини Србије да Мишковић на незаконит и коруптиван начин, уз помоћ врха државе, није отео Це маркет”, рекао је Радуловић.

На питање зашто се сада враћа у Србију, Радуловић је одговорио да се у последњој години дана доста тога променило, али да промене у тужилаштву и судству нису могле да се догоде тако брзо. Како је рекао, требало је време да се створе услови, а, како сматра, сада се ти услови полако успостављају.

У склопу истраге о приватизацији „Це маркета” Мишковић је испитан у својству грађанина и, како су известили медији, детаљно говорио о улози бизнисмена Милана Бека и Радуловића у куповини „Це маркета” за 29 милиона евра, иако је процењена вредност била 325 милиона евра.

milan-beko-miroslav-miskovic-1337037876-162000
Шта је рекао Беко

У септембру 2007. Милан Беко је, као сведок на суђењу, говорио на који начин је, 2005. године, постигнут договор између њега, Радуловића и Мишковића о приватизацији „Це маркета”. Њихов састанак иницирао је Данко Ђунић (сувласник фирме „Еки инвестимент”), као особа овлашћена да у „приватизацији помогне у изналажењу партнера”, тврдио је Беко. Он је, наводили су медији, на суду навео да је на састанку договорено да после две године „Делта М” постане власник „Це маркета”, а да до тада она буде у Бековом власништву. Договорено је да ће Радуловић остати на функцији директора још две године.

Беко је тврдио и да је фирма „Пример Це”, која је касније пренета у Радуловићево власништво, била у регуларном поступку приватизације „Це маркета” једини понуђач, јер је „Меркатор” у међувремену одустао, а енглески „Ашмор” је дисквалификован због промене правног лица.

Беко је навео да је пре окончања приватизације „Це маркета”, фирма „Нова фин” са седиштем у Луксембургу, која је била у његовом власништву, купила „Пример Це” по цени по којој је то предузеће и основано. Касније је, како је рекао, са Мишковићем договорио да он стекне право искључивог власништва над луксембуршком компанијом.

Договор по налогу Коштунице?

Радуловић, који је 2006. побегао из Србије, након оптужби да је оштетио „Це маркет” за 30 милиона евра, годину дана у писму упућеном Савету за борбу против корупције навео да је договор о продаји „Це маркета” склопљен „по налогу” Тпремијера Србије Војислава Коштунице.

У писму он је тврдио да су „меморандум о разумевању” поред њега потписали Беко и Мишковић 19. августа 2005, на иницијативу Коштунице, чији налог му је пренео инистар полиције Драган Јочић у његовом кабинету, коме су присуствовали и секретар Владе Србије Дејан Михајлов и шеф УБПОК-а”. „Након преузимања ’Це маркета’, по договору са Коштуницом, Мишковић и Беко су поделили плен, који се звао ’Це маркет’, вредан више од 300 милиона евра, а да при томе нису испоштовали ниједну тачку потписаног меморандума”, писао је тада Радуловић.

 Јемство као решење?

Детаљи преговора између Радуловићевог бранилачког тима и представника власти нису познати, али се може претпоставити да ће одбрана понудити јемство како би се бивши директор „Це маркета” бранио са слободе.

Према закону, Радуловић би из иностранства могао да понуди јемство за укидање притвора, то јест потернице и одбрану са слободе.

то је својевремено нудио Станко Суботић Цане, али је Специјално тужилаштво одбило све његове предлоге док је трајало суђење.

Суботићу је јемство прихваћено тек када му је Апелациони суд укинуо пресуду и када је оптужба преквалификована на злоупотребу одговорног лица.

По полагању јемства, Суботић се вратио у Србију.

 

Радуловић је, после шест година суђења, у одсуству осуђен као један од вођа „стечајне мафије” на пет година затвора, новчано на 800.000 динара, а у обавези је и да врати два милиона евра, колико је противправно стекао. Та пресуда још није правноснажна и очекује се одлука Апелационог суда. Уколико суд одбије да му уз јемство укине потерницу, Радуловић ће бити ухапшен чим уђе у Србију и спроведен у притвор. У том случају, моћи ће поново да тражи ново суђење, али и укидање притвора или замену неком блажом мером, као што је јемство, кућни притвор или електронски надзор.