Прочитај ми чланак

Ухапшена председница Вишег суда у Нишу својевремено ослободила Звонка Веселиновића

0

По налогу Јавног тужилаштва за организовани криминал, у сарадњи са БИА и СБПОК, данас је ухапшена Д. Ж, председница Вишег суда у Нишу, због сумње да је потписала решење за условни отпуст и за то добила ваучер за боравак у хотелу на Златибору.

Сумња се, како је саопштено из тужилаштва, да је она у периоду од фебруара до августа искористила свој службени положај председника и по претходном обећању и договору са осуђеним Р.М, као председник ванрасправног већа Вишег суда у Нишу донела и потписала решење којим се усваја молба за његово пуштање на условни отпуст. За то је, како се сумња, примила ваучер за хотел на Златибору, који је искористила за боравак од седам дана са породицом.

Ухапшена Д.Ж. је од почетка 2010. била на сталној судијској функцији у Апелационом суду у Нишу. Била је и председница Комисије за вредновање рада свих судија и председника виших судова.

Управо је она поништила осуђујућу пресуду Вишег суда у Пироту, по којој је Звонко Веселиновић са још двојицом сарадника осуђен на две године затвора због злоупотребе положаја одговорног лица.

Звонко Веселиновић је правоснажно ослобођен у том случају, а убрзо након тога, она је из Апелационог суда постављена на функцију председнице Вишег суда у Нишу.

Суђење за нелегално ископавање шљунка за Коридор 10

Подсетимо, ради се о случају нелегалног ископавања шљунка за радове на Коридору 10.

Из прислушкиваних разговора, који су објављени у првостепеној пресуди, сазнало се, како је БИРН тада објавио, да је Звонко Веселиновић учествовао у томе и да је својим кумом Миланом Радоичићем делио зараду.

Иако се у транскриптима прислушкиваних разговора помиње и Милан Радоичић, он је ослобођен оптужби, јер „тужилац није успео да докаже његову улогу у реализацији уговора о испоруци песка и шљунка“, писао је БИРН.

Веселиновић, Радоичић и још двојица оптужених су, према наводима тужилаштва, у периоду од јуна 2011. до јуна следеће године, без плаћања накнаде локалним властима за пренамену пољопривредног земљишта, копали шљунак и испоручивали га градитељима на траси Коридора 10 од Пирота до Димитровграда. Они су обезбедили средства за почетак тих радова, механизацију за ископавања и камионе за превоз ископаног материјала.

У првом првостепеном поступку Виши суд у Пироту је 17. фебруара 2017. кривице ослободио сву четворицу оптужених. Према наводима БИРН-а, тада су из предмета изузети поједини докази прибављени тајним слушањем телефонских разговора, уз констатацију да је њихово прикупљање било незаконито.

Међутим, тада пресретнути разговори и снимци коришћени су као доказ у другом, обновљеном поступку. Подсетимо, на терет им се стављало да су незаконитим радњама на изградњи Коридора 10 починили кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица, чиме су, како је било наведено у оптужници, прибавили противправну имовинску корист од 26,5 милиона динара.

Након што је Апелациони суд у Нишу укинуо прву пресуду и наложио ново суђење, у поновољеном поступку судско веће је, ипак, ценило раније оспораване тонске записе и транскрипте разговора, на основу којих су Веселиновић, и још двојица оптужених (Горан Макрагић и Иван Стаменовић), овога пута, осуђени на затворске казне.

Пресудом од 15. јануара 2019. Веселиновић је неправоснажно осуђен на две године затвора. Ипак, Апелациони суд у Нишу је почетком јула 2019. преиначио ову пресуду и Веселиновића и још двојицу оптужених правоснажно ослободио оптужби за нелегално ископавање шљунка.