Прочитај ми чланак

СУД НЕУМОЉИВ: Легији трајно одузета кућа на Цераку

0

legijaАпелациони суд у Београду правоснажно је одбио захтев бившег команданта Јединице за специјалне операције Милорада Улемека Легије, који издржава казну од 40 година затвора, да му се одобри понављање поступка у ком му је 2012. године трајно одузета кућа на Цераку од 178 квадрата, пошто је утврђено да је стечена криминалом.

Том одлуком објављеном на сајту суда, Апелациони суд је потврдио решење Специјалног суда којим је одбачен захтев Улемека за понављање тог поступка, јер таква могућност није ни предвиђена у Законику о кривичном поступку (ЗКП).

По налажењу Апелационог суда, првостепени суд је правилно закључио да решење о трајном одузимању имовине за које је тражено понављање кривичног поступка, не може да се сматра правноснажном пресудом ни у формалном ни у материјалном смислу.

„ЗКП формално дозвољава понављање поступка искљуциво у односу на правноснажну пресуду које овде нема будући да је о имовини одлучено правноснажним решењем. Решење о одузимању имовине ни садржински не представља мериторну одлуку о кривичној одговорности окривљеног, нити о кривичном делу због чега ни из тог разлога не може бити предмет понављања поступка“, наводи суд.

Суд сматра да је став законодавца да изричито ограничи могућност понављања поступка, на оне поступке окончане након мериторног одлучивања (пресуђења) у вези са кривичним делом које је окривљеном стављено на терет.

У јулу 2102. године Улемеку је правоснажно – трајно одузета кућа, као имовина проистекла из кривичног дела, јер није успео да докаже да ју је стекао легалним приходима.

Тада је утвђено да постоји очигледна несразмера између Улемекових прихода и плаћене купопродајне цене, а да је новац махом стекао откупом од отмица које су вршили припадници „земунског клана“ чији је био један од организатора.

Недавно је Апелациони суд у Београду правоснажно одлучио да бивши командант ЈСО-а остане још две године у строгом затворском режиму, познатијем као затвор у затвору или српски „Алкатраз“, пожаревачке Забеле у коју је упућен пре четири године на издржавање максималне казне од 40 година затвора.

Улемек је иначе у четири процеса осуђен на 40 година затвора, за убиство премијера Зорана Ðинђића, за злочине земунског клана, за убиство Ивана Стамболића и за четвороструко убиство на Ибарској магистрали.

Ниједно кривично дело за које је осуђен Улемек није признао.

Правосудним органима, добровољно се предао у мају 2005. после више од две године скривања након убиства премијера у марту 2003. године.

Улемек је зимус помогао Тужилаштву за организовани криминал да расветли убиство новинара Славка Ћурувије, али није тражио контрауслуге.

(Танјуг)