Прочитај ми чланак

Шта вам је све потребно и колико кошта пут аутомобилом на летовање?

0

Na-more-automobilom(Телеграф.рс)
За Бугарску и Хрватску спремите само пасош, док је за Грчку неопходна међународна возачка дозвола и индиректно, због Македоније, зелена карта осигурања – коштају по 2.000 динара.

Време годишњих одмора и одлазака на летовање полако се приближава, а за оне који ће се одлучити да на пут крену сопственим аутомобилом Телеграф је истраживао колико би их, у зависности од дестинације, такво путешествије коштало.

Захваљујући успостављању безвизног режима са Европском унијом, грађанима Србије, који поседују нови, црвени пасош, нису потребне визе уколико путују у неку од земаља чланица, али јесу за друге популарне дестинације, попут, на пример, Египта, где се 15 долара плаћа по уласку у земљу.

Када је реч о међународним документима њихова цена је јединствена, али се потреба за њима разликује у зависности од земље у коју путујете.

Put-u-Grcku-automobilom
Међународна возачка дозвола важи три године од датума издавања и износи 2.000 динара. Овај документ вам је неопходан ако кренете на одмор у Грчку, Турску, Италију, Шпанију, Француску, Португал, али и за Македонију.

С друге стране, за зелену карту осигурања, коју издаје осигуравајуће друштво код којег је закључено обавезно осигурање од ауто-одговорности, такође је неопходно издвојити 2.000 динара. Зелена карта требаће вам за пут у Турску и Босну и Херцеговину, али иако није неопходна за Грчку мораћете да је извадите с обзиром да је траже на граничном прелазу са Македонијом.

За летовање у Бугарској, Хрватској и Црној Гори спремите само пасош, с тим да вам уз личну карту чак ни тај документ није неопходан за одлазак на црногорско приморје.

Додатни трошак можете имати уколико на пут не кренете сопственим возилом, јер је потребно извадити дозволу за управљањем туђим возилом у иностранству чија цена износи 1.500 динара.

Чланови Ауто-мото савеза Србије имају право, услед сарадње са иностраним ауто-мото клубовима, на међународну помоћ на путу. Помоћ подразумева, уколико дође до квара аутомобила, а квар није могуће отклонити на лицу места, бесплатно шлеповање до прве радионице.

Такође, у случају саобраћајне незгоде постоји могућност шлеповања до места пребивалишта, а истовремено и покривање хотелског смештаја у вредности до 300 евра. Постоји и опција кредитирања до 1.000 евра за санирање последица, медицинских или на аутомобилу, саобраћајне несреће.

За услугу помоћ на путу потребно је да поседујете “супер чланску картицу” која кошта 2.000 динара.

SIPANJE GORIVA
Пре одлуке да кренете аутомобилом у иностранство, било би пожељно да се упознате и са ценом горива, па тако уколико путујете у Грчку пре уласка у земљу наточите пун резервоар јер у Македонији цена безоловног 98 бензина износи 1,3 евра по литру, а дизел 1,1 евро (наспрам Грчке где су цене ових нафтних деривата 1,7 односно 1,45 евра).

У Хрватској су цене безоловног 1,4, а дизела 1,23 евра, у Црној Гори 1,4 / 1,25 евра, у БиХ 1,27 / 1,25 евра, у Словенији 1,5 / 1,38 евра, у Бугарској 1,43 / 1,36 евра, у Италији око 1,9 односно 1,6 евра, у Шпанији 1,55 евра односно 1,36 евра и тако даље.

Трошак уочи пута можете имати и због опреме, односно уколико не поседујете противпожарни апарат који је неопходан за Бугарску и Грчку, а у Македонији и БиХ само за возила са течним нафтним гасом.

Занимљиво је знати, како бисте предупредили неке непредвиђене трошкове попут саобраћајних казни, да су прописи у вези са алкохолом најстрожи у БиХ и Црној Гори, где је дозвољено 0,3 промила алкохола у крви, док је у осталим земљама граница 0,5.

Такође, упаљена светла нису неопходна у Грчкој, Турској и Португалији, у Италији су потребна само ван насељеног места, а у Хрватској у току летњег рачунања времена само у случају смањене видљивости. Комплетну табелу можете погледати на сајту АМСС-а.

На крају треба поменути и здравствено и путно осигурање, чија цена зависи од дужине боравка у иностранству, па је за 10 дана потребно издвојити нешто више од 1.000 динара с обзиром да по дану кошта око 1,1 евро.