Прочитај ми чланак

Српски сиреви из пепела освајају Русију

0

sir-u-hrastvoj-kori(Вечерње новости)

Замишљена као репродуктивни центар, фарма коза „Беокапра“ у Кукујевцима, код Шида, са 500 грла коза, почиње извоз козјег сира на тржиште Русије. Уговором је предвиђен извоз од четири тоне козјег сира месечно до краја ове године, а онда следи дуплирање извозних количина.

На руско тржиште извозиће се три врсте специјалних сирева са белом плесни, и то сир који остаје да сазри у храстовој кори, због ароме и укуса, други у храстовом пепелу, а трећи одлежава умотан у кувани лист кестена.

– Реч је о специјалним врстама пуномасних козјих сирева, иначе, поред специјалних сирева имамо и производњу белог сира у кришкама, хладно димљени бели сир и бели сир у маслиновом уљу са смесом лековитих трава. Такође, имамо и производњу козјег млека, јогурта и веома тражене сурутке. Сви наши производи се раде на природан начин, без додатка адитива и било каквих хемијских средстава. Засада извозимо у Македонију, Хрватску, Босну и Словенију – предочава Предраг Никчевић, један од власника „Беокапре“ из Кукујеваца.

Фарму „Беокапра“ њени власници су замислили као репродуктивни центар за Србију, саградили су уз фарму и млекару и рачунају да ће из ове фарме нићи десетак нових фарми, чије ће млеко бити прерађивано у Кукујевцима.

– Планирамо да произведемо јариће „санске“ козе и предамо их будућим фармерима, а они да нам их отплаћују испоруком млека. Засад сарађујемо са три фарме у Бачкој, од којих дневно добијамо по 2.000 литара козјег млека и намуземо око 1.500 литара на нашој фарми. Ширењем узгоја, отварањем нових фарми, створиће се услови за извоз веће количине сирева, посебно на тржиште Русије, а добили смо дозволу за извоз, јер производимо сиреве који задовољавају руски стандард, који је веома ригорозан – износи Никчевић.

„Беокапра“ за сада има 500 грла фрацуских коза расе „сана“, 25 хектара властитог земљишта у Кукујевцима, на коме узгаја детелинске смеше за исхрану фарме и још толико земљишта у закупу. За повећање стада потребно им је и више обрадиве земље. Спремни су да држави плате закуп за земљиште, али кажу да сточарима треба омогућити да земљу закупе на рок од десет, а не три године.

– Фарма мора да се шири. Догодине нам треба двоструко више млека, јер је са фирмом из Москве уговорен извоз десетак тона сира месечно следеће године. Ово што почињемо да извозимо, управо је пробни период, зато и иду само четири тоне месечно – каже Никчевић.