Прочитај ми чланак

СРБИЈА на путу Ћирила и Методија

0

sremska 660 cirilo i metodije

ЗАХВАЉУЈУЋИ Ћирилу и Методију, Србија ће се наћи на још једној културној рути Европе, јер се припрема туристички пут у част словенских просветитеља.

У Чешкој се увелико припрема итинерер од 7.500 километара којим ће пролазити туристи, ходочасници, поштоваоци браће која су проширила хришћанство и писменост у словенским земљама. Реч је о културној рути која укључује десет земаља, а биће завршена 2020. године.

ЦРКВА
ДАНАС постоји археолошки истражена и конзервирана локација цркве у Мачванској Митровици за коју се само претпоставља да потиче из времена Методијевих активности у Панонији (локалитет “Зидине” или “Ширинград”). У оквиру цркве налази се гроб за који неки научници сматрају да је Методијев.

Европским путем Ћирила и Методија моћи ће да се иде колима, пешице, бициклом, возом, аутобусом, а сва места која испуне критеријуме добиће специјалан сертификат који ће бити препорука туристима.

– Рута ће бити противтежа постојећим ходочасничким путевима у западној Европи који локалним заједницама доносе велике приходе – каже Иван Страшин, представник председника Моравско-шлеског региона у Чешкој.

Рута се припрема под покровитељством Европског парламента и Савета Европе. Центар је у Велеграду у Чешкој, а почетак у некадашњем Цариграду а данашњем Истанбулу. Други крак иде од Чешке до Рима. Зелена, основна путања прелази преко Србије, а изузетно важна тачка на путу је Сремска Митровица. Наиме, Методије је у Сремској Митровици постао епископ, а стручну јавност интригира и теорија да је ту и сахрањен.

– Постоји хипотезa по којој је Методије сахрањен у околини Сирмијума, односно на простору данашње Мачванске Митровице – каже Тања Познић, директор Туристичке организације Сремске Митровице. – Седиште надбискупије у Панонији било је у Сирмијуму, где је Методије боравио. Проблем идентификације Методијевог гроба и даље остаје отворен, а уколико би се ова претпоставка доказала, то би представљало прворазредну сензацију.

(Вечерње Новости)