Прочитај ми чланак

Полиција саслушава Динкића

0

dacic-dinkic-07-fonet-foto-fonet-dragan-antonia(Ало.рс)

Одлазећи министар привреде и финансија Млађан Диникић могао би ускоро да буде позван у полицију на саслушање!

Лидер УРС-а у својству грађанина биће испитиван због случајева Националне штедионице и бившег Завода за обрачун и плаћање, сазнаје „Ало!“. Наш извор из полиције каже да радна група УКП-а увелико ради на ова два случаја.

– Испитује се улога Млађана Динкића, који је у време када је приватизована Национална штедионица и када је Завод за обрачун и плаћање (ЗОП) дат тој банци на бесплатно коришћење био гувернер Народне банке Југославије.

Динкић: Не светим се Дачићу!

Лидер УРС-а у изјави за „Ало!“ демантовао је писање појединих медија да је из освете Ивици Дачићу, који га је истерао из Владе, послао буџетску инспекцију у МУП како би се контрилсале јавне набавке у том министарству.
– То је бесмислено и нетачно – био је кратак и јасан Динкић.

Динкић ће у својству грађанина бити позван на информативни разговор у просторије МУП-а на основу такозване командне одговорности, односно због функције коју је у то време обављао – објашњава саговорник „Ало!“.

Подсетимо, Национална штедионица настала је 2002. тако што су тадашњи потпредседник Владе Србије Мирољуб Лабус, гувернер НБЈ Млађан Динкић и министар Божидар Ђелић уз подршку премијера Зорана Ђинђића основали банку чији су први акционари била успешна државна предузећа.

НШ је почела да ради у јануару 2002, након затварања четири велике банке – Беобанке, Инвест банке, Југобанке и Београдске банке, а прве депозите у њој положили су Млађан Динкић, Мирољуб Лабус и тадашњи премијер Зоран Ђинђић. НШ је требало да буде једина велика домаћа банка кроз коју би се вратило поверење грађана у државу Србију.

Како пише у извештају Савета за борбу против корупције, у наредне три докапитализације, бизнисмени Војин Лазаревић и Вук Хамовић, 2002. и 2003, новцем НШ у Вексим банци, али и преко повезаних фирми и фиктивним трансакцијама, купили су акције и постали већински власници!?

Помозите рад Србин.инфо! Не дозволите да нас угасе ЕУ и САД.

Трансакције су рађене преко фирми „Сквадра“, „Пима“ (власник Војин Лазаревић), „Принципал експорт-импорт“ и „Дајнерс клуб“ (Обрад Сикимић). Цео посао је завршен у септембру и децембру 2003. године, неколико месеци након убиства премијера Зорана Ђинђића, који је и сам изјављивао како су преварени, јер је мислио да је то заиста национална, државна банка!

Како год, у власничкој структури банке највећи акционари после докапитализације постали су Вук Хамовић („Мали колектив“) и Војин Лазаревић („Пима“, „Сквадра“).

Иначе, Завод за обрачун и плаћање престао је са радом 1. јануара 2003. године. Према новим прописима, целокупан платни промет у Србији је од 6. јануара те године пребачен на пословне банке, што је био услов за улазак у ЕУ.

Динкић: На омору сам, одазваћу се позиву!

Млађана Динкића затекли смо јуче на одмору у Црној Гори.

– Од данас сам на одмору, у једном селу близу Тивта, у кући својих дугогодишњих пријатеља…

Што се тиче тог случаја, ја сам лично рекао и Ивици Дачићу и Алексанадру Вучићу, када смо формирали Владу, да треба што пре испитати 24 спорне приватизације, међу којима је и Национална штедионица.

Ја и даље тврдим да је све то око НШ могло да донесе држави само корист, а не штету.

Нико ме није звао на саслушање, а ако ме позову, подразумева се да ћу се одазвати позиву – рекао нам је министар.