Прочитај ми чланак

Полемика реиса Мустафе Церића и владике Григорија на ивици сукоба

0

Поглавар Исламске заједнице у Босни и Херцеговини Мустафа Церић и владика Српске православне цркве Григорије довели су јуче скоро до инцидента расправу на панелу „Сарајево двадесет година касније – од конфликта и сусрета“ у оквиру Светске мировне конференције, разменом оптужби о томе шта је ко кад рекао и чија би БиХ требало да буде.
Реис Мустафа Церић сања и ја ћу сада да га пробудим. О каквом мултиетничком Сарајеву говори када је у њему остало пет одсто хришћана“, побунио се владика Григорије.

  „Пружа нам се нова шанса да надиђемо грехове прошлости, да се преобразимо и уздигнемо изнад њих и да почнемо из почетка на добрим темељима“, почео је у мирном тону дискусију епископ захумско-херцеговачки и приморски Григорије.

 Међутим, Светска мировна кокференција настављена је у немирном тону када је нешто касније поглавара Исламске заједнице у БиХ Мустафа Церић рекао да се у БиХ „зна ко се коме треба извинити и тек онда могу доћи у БиХ и, ако желе, живети овде“.

 Церић: Да ли сте мирно спавали

У свом обраћању поглавар Исламске заједнице Мустафа Церић упитао је учеснике конференције да ли су у Сарајеву „мирно спавали“, јер у БиХ, како је рекао, постоји „слоган“ да има 3.000 терориста.

 Председник Јеврејске заједнице Јакоб Финци рекао да је рат у БиХ био „чудни инцидент“ без темељног објашњења. „Ово је још историја у стварању. Треба причекати још 50 година да схватимо шта нам се стварно десило“, истакао је Финци.

 Председник Јеврејске заједнице додао је да је заједнички живот у Сарајеву прошлост, садашњост и будућност. „Кажу да у Сарајеву живе две врсте грађана – равноправни и мало равноправнији. Надам се да ће се то стање поправити“, истакао је Финци.

Церић је у излагању на панелу говорио о свом сну, о БиХ са једним председником, са једном владом, о Сарајеву као симболу мултиетничког града и заједнице свих вера и религија, иако у њему данас живи свега пет одсто хришћана.

 „Реис сања и ја ћу сада да га пробудим. Приликом боравка у Вашингтону, на скупу организованом поводом 10. година од потписивања Дејтонског споразума, на којем смо заједно учествовали, чуо сам реиса Церића како Артуру Шнајеру, њујоршком рабину, у једном ресторану, на вечери, говори: ‘Срби имају Србију, Хрвати Хрватску. Зашто нама не дате целовиту БиХ'“, нагласио је владика Григорије.

 После овог открића, реис Церић је викнуо: „Зашто лажете!“

 Владика Григорије је мирно одговорио да добро памти и наставак разговора из Вашингтона и Церићеву реченицу: „Нема јеврејства без Јевреја, ни ислама без исламске државе“.

 „А ја кажем нема Босне без Срба и Хрвата. Она се покушава направити без Срба и Хрвата, а то тако не може. Ја сам овде рођен и кардинал Пуљић је овде рођен, ми хоћемо да живимо овде и хоћемо да БиХ буде земља свих“, поручио је владика Григорије.

 Ова открића владике Григорија изазвала су неконтролисану и бурну рекацију Церића који је на то додао да „нема Босне без Бошњаика“.

 „Са њим можемо говорити о неким другим стварима. Али је чињеница да су, након распада Југославије, све бивше републике националне осим БиХ, која је мултиетничка. Према дефиницији, Србија је земља Срба и осталих, Хрватска је земља Хрвата и осталих, чак и Црна Гора која се одвојила од Београда, док Албанци имају двије и по државе на Балкану. Бошњаци који су разбацани по цијелом Балкану су најнезаштићенији, немају државе. БиХ је њихова домовина, нема Босне без Бошњака. Питање Босне је питање Бошњака и овде су сви добродошли“, рекао је Церић.

 Он се потом обратио владики Григорију и кардиналу Пуљићу рекавши им: „Добро нам дошли! Добро нам дошли!“.

 Како је објавила агенције Срна, без обзира на Церићев труд, наступ није нашио на одоборавање присутних.

 

 Додик: Нека Церић сања и тај сан понесе на онај свет

 Председник Републике Српске Милорад Додик изјавио је, реагујући на признање поглавара Исламске заједнице Мустафе Церића да жели да БиХ буде исламска држава, да је добро што свет може да чује такве поруке, јер упорно са дистанце гута подвале Сарајева као мулиетничког града.

 Додик је истакао да није присуствовао Светском конгресу за мир, који се одржава у Сарајеву, зато што се ти скупови увек користе да би се спекулисало.

 „Церић то добро ради, као и сви политичари из бошњачког народа, а видело се да не одустаје од својих идеја да је БиХ само за њих. Али, то може само да сања и да тај сан понесе са собом на онај свет“, рекао је Додик новинарима на Палама.

 

Извор: Вести онлајн