Прочитај ми чланак

Подигнута оптужница против Мирослава Мишковића

0
miskovic
(Танјуг,РТВ)
Београд –
Тужилаштво за организовани криминал подигло је данас оптужницу против власника „Делта холдинга“ Мирослава Мишковића и још 10 његових сарадника, због сумње да су махинацијама оштетили путарска предузећа за 16,95 милијарди динара, а буџет Србије за 472 милиона динара, рекао је Танјугу тужилац Миљко Радисављевић.
 

Оптужницом су обухваћени и Мишковићев син Марко као и власник Нибенс групе Мило Ђурашковић.

Запрећена казна до 10 година затвора

„Њима се на терет ставља кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у саизвршилаштву и пореска утаја“, рекао је Радисављевић и прецизирао да је за оба дела запрећена казна до 10 година затвора.

Тужилаштво је, такође, предложило да се Мирославу Мишковићу и Ђурашковићу продужи притвор, додао је Радисављевић.

Према његовим речима, шест њихових сарадника оптужено је за злоупотребу положаја у помагању, а двоје за утају пореза.

Против проценитеља Зорана Каитовића истрага је обустављена пошто је утврђено да није извршио кривично дело за које је био осумњичен тако да он није обухваћен оптужницом.

Мишковић и Ђурашковић су у притвору који им је одређен до 9. јуна, а после подизања оптужнице, закон омогућава и даље продужење уколико буду постојали законски разлози за то.

Марко Мишковић је почетком априла из притвора пребачен у кућни притвор уз електронски надзор, док су остали осумњичени раније пуштени да се бране са слободе.

За кривично дело злоупотреба положаја одговорног лица у помагању оптужени су бивши директор ПЗП Ниш Милутин Гашевић и Зоран Михаиловић, председник Скупштине акционара ПЗП Ниш Дејан Јевтић и директор „Делта брокера“ Предраг Филиповић, директор „Шер корпорације“ Ристо Ристић и проценитељ „Конзита“ Рашо Здравко.

Живојин Петровић и Јадранка Бодрић оптужени су за кривично дело пореска утаја у помагању.

Малверзације са ПЗП „Ниш“

Радисављевић је указао да је на основу резултата истраге закључено да постоји оправдана сумња да су Мирослав и Марко Мишковић, по договору са Ђурашковићем, у току 2005. и 2006. године преко својих предузећа „Hemslade Trade Limited-а“ са Кипра и „Mera Investment Faund B.V.“ са Холандских Антила реализовали инвестициона улагања у ПЗП-а „Ниш“ и по том основу стекли 47,59 одсто његових акција.

У току 2008. године дошло је до пада вредности оперативног бизниса и потпуног обезвређивања капитала предузећа за путеве, што је њима као професионалним инвеститорима и контролним члановима друштва било познато, напоменуо је тужилац.

Због тога су Мирослав и Марко Мишковић одлучили да изађу из власништва ПЗП „Ниш“.

miroslav-miskovic-marko-miskovic-milo-duraskovic-hapsenje-bademantil-saslus-1355350612-240753У договору са Ђурашковићем, прво је незаконито увећана вредност акција предузећа за путеве „Ниш“, што је према речима тужиоца изведено контролисаном продајом само 37 акција тог предузећа од укупно више од 550.000 издатих обичних акција.

На берзи се у кратком временском периоду од 14 дана трговало Ђурашковићевим акцијама и то на начин који је изричито забрањен Законом о тржишту хартија од вредности, навео је тужилац.

По продаји тих 37 акција, наручена је процене њихове тржишне вредности, уз захтев да се она врши управо на основу тог промета и тако је подигнута њихова вредност са 3.300 динара на 8.780,54 динара, указао је Радисављевић.

Након тога су, како је навео тужилац, основана нова правна лица „Мера инвест д.о.о.“ у власништву „Мера инвестмент фаунд“ и „Нибенс“ корпорација у власништву Ђурашковића.

У њих су оснивачи као своје улоге у неновчаном капиталу унели акције ПЗП „Ниш“ по незаконито увећаној вредности.

„Мера инвест д.о.о“ је потом октобра месеца 2008. и новембра 2009. године продала свој пакет акција „Нибенс“ корпорацији, и остварила противправну имовинску корист, јер акције ПЗП „Ниш“, према налазу и мишљењу вештака, у том тренутку нису имале никакву вредност, нагласио је Радисављевић.

Новац за куповину акција ПЗП „Ниш“ од „Мере инвест д.о.о“, „Нибенс“ корпорација је обезбедила из кредита одобреног код УниЦредит банке у износу од 25 милиона евра, додао је он.

Враћање кредита су, противно члану Закона о привредним друштвима, као солидарни дужници гарантовала предузећа за путеве Ниш, Београда, Крагујевац, Врање, Војводина пут-Бачка пут, Срем пут и Фабрика мазива Крушевац.

Обавеза сервисирања и враћања кредита прешла је на њих пошто „Нибенс“ корпорација није имала никаквих пословних прихода, а њену једину имовину чиниле су акције ПЗП „Ниш“ чија је вредност у децембру 2008. године била нула динара.

На тај начин је професионални инвеститор „Мера Инвестмент Фаунд“, преко зависног предузећа „Мера инвест д.о.о“, своје потпуно обезвређено капитално улагање продао за 25 милиона евра и стекао у својину пословни објекат у Београду у улици Таковској број 6, који је пре тога био у власништву ПЗП „Ниш“ и процењен на вредност од 3.79 милиона евра.

Према доказима из истраге, а посебно из економско-финансијског вештачења произилази да је приликом изласка професионалних инвеститора „Hemslade Trading Limited“ и „Мера инвест д.о.о.“ из власништва предузећа за путеве „Ниш“, овим привредним друштвима прибављена противправна имовинска корист у износу од 2.277.028.616,51 динара и 217.064,45 евра.

Противправна имовинска корист у износу од 829.170.448,44 динара прибављена је и, предузећу Ђурашковића „Sheer“ корпорацији приликом преноса оснивачких права и стицања од ПЗП Ниш удела у „Sheer“ коорпорацији.

Пренос удела је обављен по нижој, за ову трансакцију неправилно процењеној вредности. У тој трансакцији ПЗП „Ниш“ је забележило капитални губитак од преко 146 милиона динара, навео је Радисављевић.

Радњама окривљених оштећена су путарска предузећа и њихови повериоци.

Због обавезе солидарних дужника да они врате кредит који је одобрен Нибенс корпорацији и немогућности да остваре регресно право према том предузећу, јер су једина његова имовина биле акције ПЗП-а „Ниш“, дошло је прво до трајне блокаде.

Потом је дошло и до покретања стечајних поступака над ПЗП Ниш, Крагујевац и Врање као и до раскида уговора о приватизацији ПЗП Београд, Војводина пут-Бачка пут, Партизански пут и ФАМ, казао је Радисављевић.

Према економско финансијском вештачењу путарска предузећа су претрпела штету у износу од 16.950.571.881,69 динара, колико износи разлика ликвидационе вредности имовине и вредности обавеза предузећа за путеве.

Поред тога оштећен је и државни буџет, јер није плаћен порез на капиталну добит која је остварена из ових трансакција и то „Мера Инвестмент Фаунд“ порез у износу од 320.272.803,34 динара а Мило Ђурашковић порез у износу од 152.712.958,00 динара, навео је тужилац за организовани криминал.

 

Оптужница је поднета Специјалном суду који оптужницу може да потврди или да је врати тужилаштву на дораду.