Прочитај ми чланак

Парастос у Приштини: Преживели смо голготу, сада смо у гету!

0

parastos-u-crkvi-svetog-nikole

(Курир)

Парастосом жртвама мартовског насиља у Приштини обележена је девета година од тог највећег послератног напада и страдања српског народа на Косову.

Парастос жртвама етнички мотивисаних сукоба на Косову 17. марта 2004. године у цркви Светог Николе, која је са парохијским домом била потпуно спаљена, служио је епископ рашко-призренски Теодосије.

Владика Теодосије је окупљеним верницима казао да је мартовски погром трагичан дан за све људе који живе на Косову.

“Трагичан дан и за оне који су тога дана убијали, протеривали, палили светиње, домове Срба који су желели да остану овде. Они су мислили попути оних безбожних Јевреја када су повели Христа на рапсеће да ће његовом смрћу бити све завршено”, казао је Теодосије.

Епископ рашко-призренски је у беседи казао да је мартовски погром Србима већа рана од онога што се десило 1999. године.

“Последице су веће зато што је српско биће било рањено и они су извршили злочин над тим рањеником који није могао да се брани, који је био немоћан. Они који су требали да га бране су окренули главу своју и допустили да се ти злочинци иживљавају над нашим народом и светињама. Овај храм у коме се молимо за пострадале је сведок тог злочина јер памтимо како је горео и још постоје трагови тог вандализма”, казао је владика Теодосије.

За Мирка Тодоривића из Обилића сећања на 17. март 2004. су неизбрисива. Каже да је то био најгори дан за његову породицу.

“Нас седморо се налазило у кући када је на стотине Албанаца упало у двориште и почело да дивља. Размишљали смо само о томе како да се спасимо. Побегли смо кроз гаражу а онда нас је КФОР депортовао у базу у Приштини. Нисам отишао са Косова, дошао сам у Грачаницу у нади да ћу се једног дана вратити својој кући”, казао је Тодоровић у изјави КИМ радију.

У Приштини тренутно има мање од 20 Срба. Међу њима је и Ђурђа која каже да су они аутентично сведочанство постојања Срба у том граду. Истиче да је 17. марта размишљала како да преживи.

“Преживели смо голготу, велики гнев и даље смо у гету. Надамо се да ће све ово једног дана престати. Живимо са надом и вером да ћемо ипак победити истином и правдом”, казала је она КИМ радију.

Парастосу је присуствовао директор Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин који је позвао међународну заједницу да открије и казни организаторе и извршиоце мартовског погрома