Прочитај ми чланак

КИПАРСКЕ ПАРЕ: Кертес ослобођен, случај застарео

0

mihael kertes_640x440

Београд — Специјални суд у Београду ослободио је оптужби бившег директора Управе царина Михаља Кертеса, који је оптужен за изношења новца на Кипар.

Специјални суд је Кертеса ослободио због апсолутне застарелости кривичног дела које му се ставља на терет, а која је наступила 5. октобра 2010. године.

Специјални тужилац за организовани криминал Миљко Радисављевић изјавио је за Б92 да ће Тужилаштво сачекати писани отправак пресуде након чега ће уложити жалбу надлежном суду.

Кертес је због злоупотребе службеног положаја био правоснажно осуђен на шест и по година затвора, јер је од средине 1994. до 5. октобра 2000. године део новца царине, без правног основа, дао појединим предузећима, а око 38 милиона немачких марака без одобрења Народне банке Југославије изнео на Кипар.

Ту правоснажну пресуду прошле године је укинуо Врховни касациони суд и наложио Апелационом суду да поново размотри жалбе, а тај суд је одлучио да се Кертесу поново суди.

Главни претрес поновљеног суђења завршен је 6. фебруара ове године.

„На ово сам чекао, заједно са породицом, 13 година и дочекао да након свих доживљених тортура и свга осталог, дочекам да се правда подели. Вама хвала што сте ме пратили и били коректни ових 13 година. Живели“, рекао је Кертес.

Као и Кертес, и његов адвокат није крио задовољство због одлуке.

„Могу да кажем само да смо оваквом пресудом задовољни и да смо 13 година чекали овакав резултат, Хвала вам, то је све што могу да кажем, не могу да коментаришем пресуду коју немам урађену“, рекао је адвокат Предраг Милованчевић.

На питање да ли то значи да се 13 година чекало на застаревање и да он фактички није ослобођен кривице, Милованчевић је одговорио:

„А ви сте тужилац и разумете се у право, па ме преслушавате. Кертесу није могло да се суди, ако вас интересује јер квалификовати државни врх земље у периоду од шест година као организвонау криминалну групу, то је нешто што по Уставу и закону није дозвољено и што пракса не познаје. Али, то смо завршили, суд је рекао шта је имао да каже, не бих имао ништа да кажем више.“

Да би оваква одлука суда постала правоснажна, потребно је да прође рок за жалбе од 15 дана.

(Б92, Бета)