Прочитај ми чланак

И ТО МОЖЕ: Мобилне цркве камионом стижу на жељену адресу у Србији

0

Преносиве цркве површине 16 квадратних метара и тежине девет тона могу да приме до двадесетак верника *Црква 'за понијети' за 15.000 евра.

Цркве „за понети“ од челичне конструкције, камена и гранита, које се виљушкаром товаре на камион и одвозе на жељено место, праве се у радионици породице Манчић из Гаџиног Хана код Ниша.

Екипа Анадолије посетила је идејног творца овог производа и завирила у једну од таквих цркава у оближњем селу Краставче.

Грађевина у коју може стати двадесетак верника сасвим је довољна за богослужења и верске обреде у селу од стотинак становника. Некада им је најближа црква била на десетине километара далеко, а данас црквено звоно одзвања и њиховим селом.

Имају где да запале свиећу и помоле се. То је једна од укупно 12 мобилних цркава које је са својим мајсторима до сада направио шездесетшестогодишњи Светислав Манчић.

Једини произвођач преносивих цркава

Тржишту је овај производ понудио пре шест година, након што се обрадом камена бавио пуне четири деценије. Тврди да је у Србији и окружењу једини произвођач преносивих цркава, а оне су из његове каменорезачке радионице вожене стотинама километара далеко и данас служе верницима на Дивчибарама, Маљену, у селима Семетеш код Рашке или Рајићево код Власотинца…

„Дошао сам на идеју да радимо мобилне цркве после толико година искуства, схватио сам да имамо много малих села са старим људима где нема цркава. Ја сам те цркве наменио и енклавама на Косову, болницама, касарнама, старачким домовима“, прича Светислав.

Посао, како каже, ради „уз благослов и по канонима православне цркве“. Димензије морају да буду прилагођене транспорту, тако да је површина цркве „за понијети“ око 16 квадратних метара. Транспорт је и најтежи део посла јер при подизању са тла и спуштању на локацију виљушкаром постоји шанса да се грађевина тешка девет тона оштети.

Од поруџбине цркве, за коју се материјали пажљиво бирају, до испоруке на жељену адресу чека се око два месеца.

„Најважнија је челична конструкција која ће носити све, затим долази облагање каменом, под је урађен од гранита са подним грејањем, где можете да програмирате жељену температуру да би било топло када дођете на службу“, објашњава Светислав.

Црква ‘за понијети’ за 15.000 евра

Ово здање има и изолацију од влаге и противгромовну конструкцију. Унутрашњост је иконописана, делом како је прописано, делом по жељи наручиоца, а на поду се налази мозаик састављен од око 800 делића камена. Све је, кажу мајстори, онако како треба да буде.

„Обратио сам се владики нишком за мишљење. Његов савет ми је пуно значио. Он је био одушевљен, упутио нас је у неке тајне детаља које нисмо знали. Показао нам је и помогао пуно“, каже Светислав.

Још једна од предности оваквих цркава је, прича Светислав, то што се могу више пута премештати на нове локације. Њихови купци треба да буду спремни да издвоје око 15.000 евра, а углавном је реч о добростојећим људима који желе да донирају верске објекте свом селу.

 

Светислав се нада да ће ускоро направити прву преносиву цркву за извоз јер су се јавили интересенти из Црне Горе, Македоније и Бугарске.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!