Прочитај ми чланак

И СПЦ СЕ СПРЕМА за Путинов долазак

0

Владика Теодосије са "министром" спољњих послова Руске православне цркве

Епископ рашко-призренски Теодосије (Шибалић), који по благослову патријарха српског Иринеја, борави у Москви, разговарао је са митрополитом Волоколамским Иларионом, председавајућим Одељења за спољне послове Московске Патријаршије, саопштено је данас из Епархије рашко-призренске.

Једна од тема сусрета била је и ситуација на Косову и Метохији. Митрополит Иларион је, како се наводи у саопштењу „изразио искрену братску љубав и саосећајност према народу који живи и опстаје на КиМ“ и нагласио да „у границама својих могућности, лично прати дешавања у Србији, а посебно развој ситуације на КиМ“. Он је најавио да ће РПЦ и убудуће у потпуности подржавати СПЦ на КиМ“. Шеф руске црквене дипломатије захвалио се СПЦ на ставу о пројекту стварања „аутокефалне цркве“ у Украјини, од дојучерашње расколничке јерархије, напомињући да се „ради о политичком пројекту и легализацији раскола“.

Иако се после јесењег заседања Светог архијерејског сабора спекулисало да српске владике намеравају да се због КиМ писмом обрате председнику Руске Федерације Владимиру Путину, у СПЦ нема потврде да је оно послато у Москву. Поједини црквени извори незванично најављују да би косовска тема могла да буде разматрана током Путинове посете Србији, најављеној за средину јануара, кад се очекује да се руски председник сретне и са поглаваром СПЦ.

Патријарх Иринеј је средином недеље примио амбасадора Руске Федерације у Србији Александра Васиљевича Чепурина, који ради на припреми Путинове посете, али из Патријаршије нису саопштени детаљи о овом сусрету. Путина желе да виде и представници Националног покрета Срба са КиМ „Отаџбина“, који су руском председнику упутили писмо с молбом да их у Амбасади Руске Федерације у Србији прими, како би им из прве руке објаснио руски став о КиМ, који им није до краја јасан.

Што се тиче СПЦ, Свети архијерејски сабор је на јесењем заседању јавно поновио став са пролећног Сабора да је против независности и поделе КиМ. Иако се званични Београд отворено залаже за „разграничење са Албанцима“, патријарх Иринеј је, као председавајући Синода, потписао саопштење у коме, СПЦ подржава све потезе председника Србије и власти поводом трансформације Косовских безбедносних снага у војску.

Спекулације о војсци

У дипломатским изворима у Бриселу спекулише се да се званични Београд сагласио са трансформацијом КБС, али под условом да будућа војска не иде на север КиМ. О томе су понешто у време потписивања првог Бриселског споразума у јавности говорили бивши и актуелни председник Србије – Томислав Николић и Александар Вучић, као и тадашњи премијер, а садашњи шеф српске дипломатије Ивица Дачић, али није прецизирано о каквим се гаранцијама и договору ради.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!