Прочитај ми чланак

Горан Шарић: “Срби пре и после бискуповог Адама” …

0

Сва три професора која сам изазвао на јавну дебату су одбила изаћи пред српску јавност са својим аргументима, али зато њихови сљедбеници на својим страницама шире неистине.

Ово је одговор професора Радивоја Радића, познатог по 3 књиге у којима се изругивао тези да су Срби на Балкану прије 7. вијека. Радић пише:

“Поштовани господине Шарићу,

Историјска наука није Естрада на којој превладавају хаотичне импровизације, опсенарство, децибели, родољубиве пароле, доскочице. Због тога, а уважавајући древну девизу “Речи лете, а оно што је записано остаје”, предлажем да оно што сте намеравали да усмено изнесете уобличите у научно аргументован текст о (не)досељавању Срба у 7. веку који ће бити штампан у неком од научних часописа. На такав текст ћу са задовољством одговорити.

Срдачно, Р. Радић.”

Ово је мој одговор професору Радићу:

“Професоре Радићу,

Лијепо сте описали мој наступ на Машинском факултету, видим да сте се потрудили погледати га. Могао бих овдје парафразирати пророка Мухамеда: “Ја сам огледало. Свако у мени види себе.”, па рећи да се Ваше књиге и текстови у којима се обрачунавате са аутохтонистима могу описати тим ријечима којима сте ви индиректно описали мој наступ. Баш зато да то не буде естрада него озбиљна дебата понудио сам Вам модераторе који су Вам наклоњени и строга академска правила без упадања у ријеч и са точно одређеним временом за излагање теза и побијање теза суговорника.

Не тврдим да сам експерт ни за Винчанску културу, ни за средњовјековну повијест Балкана, али тврдим да на научани и логично кохерентан начин могу изњети најновија истраживања свјетских ауторитета за те теме.

Ако сматрате да нисам довољно компетентан да Вам се супротставим, морам Вас подсјетити да су према Вашим мјерилима људи са којима се обрачунавате у Вашим књигама још мање компетентни од мене, па сте се њима надугачко и нашироко бавили.

Сваки експерт треба бити у стању обранити подручје своје експертизе и пред стручњацима и пред нестручњацима. Нпр., и у дипломском и у докторском раду бавио сам се повијесним Исусом. Мени не би никакав проблем био да пред било којим лаиком обраним ставове из тих радова. Један колега ме питао да ли је Исус син Цезара и Клеоптаре? Одговорио сам да је евентуално Исусова баба Ана била рођена у вријеме кад се Клеопатра убила. Ајнштајн каже: ако не знаш објаснити једноставно, ниси разумио. Према томе, Ви би морали бити у стању своје ставове обранити и пред неким кога сматрате лаиком. Јер чему Ваша наука ако је сама себи сврха, ако нисте способни да је на научно-популаран начин представите јавности која Вас плаћа?

Научно-популарна литература, научно-популарна предавања и дебате имају дугу традицију баш на том западу којег толико волите. Намјена научно-популарног приступа није забавна, него едукативна, ако се постигне обоје тим боље, али не на рачун едукације. Наша научно-популарна дебата имала би за циљ према томе, не да забави јавност, него да је информира и усмјери на могућност другачијег мишљења. Заиста је мали број врхунских научника који на своја научна путовања нису кренули преко научно-популарне литературе, као прве степенице.

А ако Вам се одговара на радове о томе да није било масовног досељавања Срба (Хрвата, Славена) на Балкан у 7. вијеку, већ сте могли одговорити на радове Вашег колеге др. Данијела Џина којег сте чак угурали и у Ваш памфлет “Боља прошлост” који сте писали са Вашим колегом Палавестром. Неке од аргумената против масовног досељавања Славена, као и против аутентичности описа досељавања Хрвата и Срба из дјела “О управљању царством” које се приписује Константину Порфирогениту, преузео сам управо из радова др. Данијела Џина, као и професора др. Флорина Курте, чије је др. Џино на неки начин настављач.

Игром случаја, док сам живио у Београду, мој сусјед био је Слободан Јарчевић који је на Вашу књигу “Србе пре Адама и после њега” одговорио књигом: “Срби пре и после бискуповог Адама”. Не могу се отети утиску да је Јарац погодио најмање у једном, да је препознао Вашу љубав према ватиканској верзији историје коју тако упорно намећете Србима, па чак и Вашим форсирањем појма “Византија” који се никад није користио као званични назив царства којег тако називате. Све те и многе друге дилеме имали би прилику расчистити пред очима српске јавности. Да ли се те јавности плашите? Мислим да није претјерано рећи да би мало ко за Вас чуо изван стручног круга људи да у медијима и књигама нисте жестоко нападали српске аутохтонисте. Па у чему је сада проблем, зашто одбијате јавну дебату?

Горан Шарић, независни истраживач”

Никад ни Радића ни друге професоре не бих позвао на јавну дебату да се у медијима и својим књигама нису изругивали онима који су тврдили да су Срби на Балкану прије 7. вијека. Радић је име изградио пишуци књиге са насловима попут “Срби пре Адама и после њега”, а сад нема храбрости своје ставове обранити јавно. Мој позив и даље стоји, не само њима већ и свим њиховим истомишљеницима, професорима, асистентима и науцним сурадницима са Филозофског факултета и Историјског института. Бирајте мјесто и вријеме!

Католички теолог и историчар Горан Шарић

                     ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!