Прочитај ми чланак

Црна Гора: Бачено на десетине хиљада доза – не желе људи да се вакцинишу

0

Вакциналним пунктовима од октобра прошле године прослеђено је свега 5.000 доза руске вакцине.

До сада је уништено 27.754 доза различитих произвођача, највише Астра Зенеке.

Скоро 35.000 доза руске вакцине Спутњик В, којој рок употребе истиче крајем овог месеца, налазе се неискоришћене у лагеру „Монтефарма“.

Из ове установе су казали да у складишту имају 16.790 прве дозе руске вакцине, као и 18.080 друге. Те вакцине имају рок трајања до 28. фебруара ове године.

Последњи контингент са 40.000 доза те вакцине, које је купила држава, стигао је средином октобра прошле године у Црну Гору, што значи да је вакциналним пунктовима до сада прослеђено нешто више од 5.000 доза.

За непуних годину од како је у Црној Гори започета имунизација против коронавируса, због истеклог рока уништено је укупно 27.754 доза вакцина различитих произвођача.

То су казали из „Монтефарма“ и појаснили да су вакцине којима је истекао рок трајања одмах након повлачења послате фирми Хемосан из Бара, која се бави даљом дистрибуцијом медицинског отпада на уништење.

Из „Монтефарма“ су одговорили да је са вакциналних пунктова враћено укупно 1.054 дозе вакцине.

Казали су да је са црногорских пунктова повучено 96 флакона, односно 960 доза вакцине Vaxzevria (АстраЗенека), затим 71 доза Gam-Covid-Vac Component, такозване руске, Спутњик В вакцине, као и 23 дозе кинеске, под називом VeroCell.

До краја септембра прошле године због истеклог рока трајања повучено је 21.360 доза.

То значи да је за наредних четири месеца уништено додатних преко 6.000, углавном вакцине Астра Зенека чији је рок трајања био до краја октобра.

Из „Монтефарма“ су казали да су међу преосталим вакцинама и Comirnaty (Фајзер), тачније три серије чији је рок употребе 31. март, 30. април и 31. мај ове године.

Рок употребе ових вакцина продужен је са шест на девет месеци, након истраживања која су показала да је њен квалитет одговарајући не само у року од пола године од датума производње, већ и три месеца дуже.

То одобрење важи и на нивоу Европске уније, па ће све дозе произведене након марта ове године имати одштампан рок употребе од девет месеци.

Из „Монтефарма“ су одговорили да је рок употребе VeroCell (Синофарм) и Синовац вакцине 15. март 2023, 29. мај 2023. и 8. јул 2024. године.

Словенија је током прошле седмице донирала Црној Гори 42.000 дозе вакцине Модерна. Из Монтефарма су подсетили да је рок употребе ових вакцина 3. април, 5. април и 16. април ове године.

Црногорски Институт за лекове и медицинска средства (ЦИнМЕД) у сарадњи са “Монтефармом”, обавестио је здравствене раднике да је на нивоу Европске уније у децембру прошле године рок употребе за вакцину Модерна, чији је назив сада Спикеваx, продужен са седам на девет месеци.

Тако је и рок употребе донираних вакцина, који је истицао у фебруару, продужен до априла.

Црна Гора заостаје за земљама Европске уније у проценту вакцинисаног становништва. Поједине европске земље одлучиле су да вакцине пред истеком рока трајања донирају неким земљама Трећег свијета, у којима је вакцинисано свега пар процената становништва.

Вакцинација приоритетних група у Црној Гори почела је у фебруару прошле године, када је из Србије стигла донација од 2.000 доза руске вакцине Спутњик В. Масовна имунизација почела је 4. маја, након што је држава набавила 200.000 доза Синофарм вакцине.

У Црну Гору је до сада стигло око милион доза вакцина. Грађанима су током претходних годину на располагању вакцине седам произвођача.

Ипак, интересовање за вакцинацију и даље не задовољава критеријуме фармакомафије.

До јуче је прву дозу примило 286.972 особа или 46,3 одсто, а другу 277.718 или 44,8 одсто укупног становништва. Трећу, односно бустер дозу, према подацима Института за јавно здравље (ИЈЗ), примило је свега 89.310 особа.