Прочитај ми чланак

ММФ наредио, a Влада Србије изазвала цунами: Ускоро скупљи хлеб, млеко, месо, комуналије…

0

Poskupljenjagh

Влада Србије повећаће ПДВ на хлеб, млеко, месо, комуналне услуге… са 8 на 10 одсто, док ће на “неегзистенцијалне производе”, попут компјутерске опреме, ПДВ бити повећан са 8 на чак 20 одсто.

Колико ће због повећања пореза поскупети најосновније намирнице видећемо наредних дана, али удружења потрошача и послодаваца оцењују да ће додатно бити угрожен стандард ионако осиромашених грађана, као и да ће порасти сива економија.

Према рачуници министра Лазара Крстића просечна потрошачка корпа од 65.000 због већег ПДВ-а биће скупља за 450 динара, а држава од ове мере очекује додатни приход од 200 милиона евра. Међутим, председник Центра за заштиту потрошача Вера Вида каже да ће поскупљења бити много већа.

– Поскупеће хлеб, млеко, млечни производи, месо, прерађевине, јаја, мед, воће, поврће, брашно, житарице, уље, масти и друго. Влада рачуна да ће потрошачка корпа поскупети за 450 динара, али верујем да ће она бити и скупља, што ће бити додатно оптерећење за грађане – каже Вера Вида.

Лицемерно

– Лицемерно звучи објашњење да су мере погодиле само оне с натпросечним платама, јер је повећање ПДВ-а велики удар на најсиромашније грађане.
Очекивао сам да ће, паралелно са планом штедње, која је нужна, бити донет и програм повећања производње и запослености.
Дубоко сам убеђен да ће ова иста Влада, уколико тај план не буде врло брзо донет, најдаље за пола године изаћи са новим пакетом штедње, који ће тај пут да обухвати и пензионере, да ће морати плате да опорезује на нижем износу и покрене ново повећање ПДВ-а – каже економски аналитичар Љубодраг Савић.

Она истиче да ће ова мера натерати грађане да све више хране купује на бувљим пијацама на којима су цене ниже и до 30 одсто него у продавницама.

– Сигурни смо да су те мере добре за Владу и попуњавање буџета, али за потрошаче нису и биће додатни удар на њихов новчаник и кућни буџет – рекла је Вида.

Директор Уније послодаваца Драгољуб Рајић упозорио је да ће повећање ПДВ-а изазвати додатни пад промета у продавницама.

– Подсећам да је претходно повећање ПДВ са 18 на 20 одсто довело до додатног пада продаје од четири одсто – каже Рајић.

Економисти су подељени. Једни сматрају да ће повећање ПДВ додатно угрозити најсиромашније делове становништва, док други верују да повећање ПДВ не значи и да ће одмах доћи до поскупљења најосновнијих намирница. Бошко Мијатовић каже да ће после повећања ниже пореске стопе ПДВ поскупети све ствари које спадају у ту групу, храна, комуналије, рачунари.

– Ову мера неће битно погодити оне бољестојеће грађане, али сиромашнији, којима је храна већа ставка у буџету, могу да очекују погоршање животног стандарда – каже Мијатовић.

С друге стране, Стипе Ловрета сматра да повећање ПДВ није велико повећање и да не би требало битније да се одрази на цене.

– Трговци не би требало да аутоматски та два одсто пребацују на цену јер они морају да рачунају и на категорију становништва са најнижим примањима. Ако дође до пораста цена, тиме се и категорије становништва са најнижим примањима укључују у овај процес свеобухватне штедње – каже Ловрета.

Оливера Ћирковић из “Универекспорта” каже да ће повећање ПДВ за два одсто подићи цену производа искључиво за толики проценат.

(Блиц, Данас)