Прочитај ми чланак

САЗНАЈТЕ: Колико је добра кафа коју купујемо у Србији

0

kafa-mlevena-przena-morguefile-com-jpg_660x330

Светска истраживања су показала да у кафи могу да се нашу чак и гранчице, млевено дрво, па чак и земља која има бољу сличну кафи, а ово је само почетак подугачког списка. Откријте шта се може наћи у вашој шољи јутарње кафе.

У Србији послује око 250 мањих пржионица кафе, а у њима најчешће завршава шверцована кафа која се меша са јефтиним састојцима попут јечма или слада. Оваква кафа се пакује у кесице и продаје по нижим ценама, пише “Блиц”.

– Као сурогати кафе најчешће се додају најјефтиније сировине попут јечма и слада, али се додаје и пшеница, соја, кукуруз, раж, смоква, рогач, шећерна репа, па чак и грашак и жир… – каже бивши власник мале пржионице у Пожаревцу.

Он је објаснио да се кафа често производи у лошим условима и да је мешају људи кољи нису стручни за то. Најчешће ове кафе немају декларацију.

Директор “Млин продукта”, предузећа за дистрибуцију кафе, Дејан Бошковић, каже да произвођачи стављају велику количину сурогата, чиме јој снижавају цену.

– То није забрањено, али је обавезно да на паковању стоји “кафа са сурогатима“. Проблем је што произвођачи огромним словима напишу “кафа”, а онда невидљивим ситним словима додају то “са сурогатима” и наравно, не наведу у којем проценту се налазе житарице, а ако их има превише, то није кафа – истакао је он.

Светска истраживања су показала да у кафи могу да се нашу чак и гранчице, млевено дрво, па чак и земља која има бољу сличну кафи.

Код нас већ неколико година не постоје упоредна тестирања квалитета намирница, а званичне контроле не обухватају пржионице које раде на сиво. Просечан становник Србије годишње потроши око 4,5 килограма кафе, а нелегалан увоз је штетан за крајњег потрошача који плаћа пуну цену за нешто чему се зна порекло, здравствена и санитарна исправност.

– Кафа је акцизна роба, али на кесицама постоје маркице које би биле прави доказ да је кафа прошла све инспекцијске контроле. Верујемо да би оваква пракса помогла у смањењу сивог тржишта, а и грађани би били сигурни у квалитет кафе коју купују – рекао је генерални директор стратешког подручја кафа “Антлантик групе”.

(Блиц)