Прочитај ми чланак

Загађење опет у црвеном: Ваздух ће бити овакав целе зиме

0

Висок ниво загађења ваздуха тренутно региструју мерне станице у седам општина у Србији. Међутим, то не треба да завара - све општине које су "у зеленом" заправо не мере честице које гуше грађане током целе године, а нарочито на јесен и у зиму. Огњен Пантић из Београдске отворене школе каже за Нова.рс да је томе допринео почетак грејне сезоне и упозорава да нас иста слика очекује у току целе зиме.

Ваздух у седам општина у Србији тренутно је прекомерно загађен, показују званични подаци Агенције за заштиту животне Средине.

Прекомерно загађење ПМ10 и ПМ2.5 честицама бележе три мерне станице у Београду, затим у Новом Саду, Смедереву, Косјерићу, Ужицама, Нишу и Новом Пазару.

Висок ниво загађења ваздуха регистрован је и синоћ у Београду, Ужицу, Косјерићу и Новом Саду.

Пантић каже за Нова.рс да овакво стање ствари, на жалост, не изненађује.

“Ситуација већ полако ескалира. Захладнело је, грејна сезона је почела и то је оно што ће нас чекати током целе зиме. За обичне људе боје јесени су жута и наранџаста, а за оне који прате загађење ваздуха су то, на жалост црвена (загађен ваздух) и љубичаста (јако загађен ваздух)”, каже Пантић.

Објашњава да се сада само понавља ситуација из претходних година:

“Сви градови који су у овом часу загађени, осим Новог Пазара, су они који су по званичном извештају Агенције у трећој (најлошијој) категорији.”

Загађење узрокују најопасније честице

Пантић подсећа да је последњих година повећан број мерних станица које у реалном времену детектују честице величине 2.5 микрограма.

“Забрињавајућа је чињеница што мерне станице сада показују да је свуда изузетно висок ниво баш ових ПМ2.5 честица, које су најопасније по здравље”, примећује он.

Дозвољени ниво концентрације ових честица је 50 микрометра по метру кубном, док је у већини загађених градова њихов тренутни ниво око 70.

Проф. др Љубиша Игњатовић са Факултета за физичку хемију објаснио је раније за Нова.рс да све ПМ честице јако негативно утичу на људско здравље, пре свега на плућа, а што су ситније – то су опасније.

“ПМ10 стижу до плућа, док ПМ2.5 и ситније улазе и директно у крвоток, због чега су још опасније. Њихов састав је такав да је стопроцентно штетан за организам. ПМ честице имају своје органске и неорганске супстанце међу којима су и тешки и токсични метали: арсен, жива, кадмијум, олово, који улазе као такви у организам”, објаснио је Игњатовић.

Ваздух чист само тамо где нема мерења

На први поглед изгледа да постоји велики број мерних станица, чак 23, у којима је ваздух тренутно оцењен као добар или одличан. Међутим, изузев једне станице у Обреновцу, сва остала места заправо не мере концетрацију ПМ10 и ПМ2.5 честица у ваздуху.

Пантић подсећа да је последњих дана висока концентрација ситних честица и у Новом Пазару, који је тек у фебруару ове године добио мерну станицу за мерење ПМ честица у реалном времену.

“Наша теза – да је ваздух чист само тамо где се не мери честично загађење – потврђена је”, примећује он.

Напомиње да тренутно не ради станица у Суботици, где је ваздух често загађен, као и да има места где званичних мерења у реалном времену нема – као што су Крагујевац, Краљево, Шабац, Костолац.

“Мониторинг честичног загађења се спроводи у недовољном обиму и нередовно, због чега немамо довољно података. На жалост, што се више буде мерило, резултати ће бити гори”, закључује Пантић.