Прочитај ми чланак

За више од 6.000 Срба стан одлази на добош због раста швајцарског франка

0

zaplena-dugovanja-plenidba-600x358

Више од 6.000 грађана одустаће од отплате стамбеног кредита због огромног раста швајцарског франка, процена је Удружења банкарских клијента “Ефектива”. То значи да ће њихови станови отићи на добош.

Према речима директора овог удружења Дејана Гавриловића, сваки дан им се јави по неколио десетина грађана, који се жале да не могу да измирују дугове.

– Већ сада су се многима рате кредита изједначиле са читавом платом и они то не могу да плаћају. Могуће је да чак 30 одсто грађана одустане од плаћања и да велики број станова оде на добош – истиче Гавриловић.

С обзиром на то да се у Србији око 22.000 грађана задужило у „швајцарсцима“, то значи и да ће више од 6.000 њих одустати од враћања кредита банци.

Иначе, Швајцарска централна банка је пре недељу дана одустала од вештачког одржавања курса франка, па је његова вредност после тога скочила за 15 одсто у односу на евро. Тако се швајцарска валута скоро изједначила са валутом ЕУ. Само да касније то се одразило и на сва друга девизна тржишта, па и српско. Средњи курс франка према динару скочио је за чак 20 одсто, па за један швајцарац треба издвојити 121, уместо 101 динар.

То је био директан удар на грађане наше земље који су махом 2006. и 2007. године узимали стамбене кредите у швајцарској валути, што је тада било јако повољно. Међу њима је био и Београђанин Марко Васић, који је већ размишљао да због овакве ситације одстане од плаћања позајмице.

Мислим да велики број људи сада размишља о томе како да врати шта. Ипак, када то урадите, нисте се у потпуности ослободили “ропства”. Банка ће продати тај стан, али вероватно по цени нижој од тржишне, а за ту разлику у новцу и даље ће јурити клијенте да плаћају – објашњава Васић.

Како наглашава, ако дужник неће да плаћа, банка може да активира меницу. После тога, суд доноси одлуку да ли банка има право да чим легне плата повуче новац.

– Дакле, део плате дужика опет ће завршити у банци. Ипак, то е мањи износ од садашње рате. Ја сам одустао од тога јер се још надам да ће држава решити овај проблем – наводи Васић.

Да све буде горе, аналитичари упозоравају да би сутра могло доћи до новог удара франка. Наиме, гуверери европске централне банке разматраће опцију убризгавања новца у финансијски систем еврозоне. То би утицало на слабљење евра, али и додатно јачање франка. Професор на Економском факултету Милојко Арсић истиче да је тешко предвидети да ли ће франак након ове мере ојачати.

– У сваком случају, то неће бити драстично, али ни дугорочно. Србија треба да искористи ситуацију и нађе решење. Ако ништа друго да фиксирамо курс франка на нивоу пре јачања, док се е пронађе неко решење – сматра Арсић.

(Телеграф)