Прочитај ми чланак

Вучић из Чипуљића распродаје Зрењанин: Вода Арапима, а земља Кинезима

0

Више од 120.000 грађана Зрењанина данас обележава тачно 18 година од када живе без пијаће воде, коју притом уредно плаћају. Због прекомерне количине арсена у води из градског водовода инспекција је својевремено забранила њену употребу, а скоро две деценије касније, и шест промена градскх власти, овај проблем још нико није успео да реши.

Један од неуспелих покушаја решавања проблема била је и изградња спорне Фабрике воде која никада није успела да произведе ни половину потребне количине воде за овај град, а од 2020. године је и ван функције након експлозије у којој су два радника и повређена. У међувремену и након више покушаја, Фабрика воде је недавно продата новооснованој фирми „Pannonian water” у власништву арапске фирме„Emserb Water FZE“ из Уједињених Арапских Емирата.

Потројење, за које је само град Зрењанин дао бесплатно земљиште и 100 милиона динара, продато је за 417 милиона динара, односно половину процењене вредности. Уједно, овом куповином ће једна приватна фирма по први пут у Србији учествовати у испоруци пијаће воде грађанима, што је до сада радила искључиво држава. Странка Слободе и правде из Зрењанина у целој продаји виде још један „манифетлук“ власти.

„Дистрибуција питке воде и прерада отпадне воде не могу никада бити профитабилне делатности, вода је стратески елемент и непосредна доступност природних ресурса одређује судбину људске заједнице. Ограничен приступ води доноси болест, беду и миграције. Ко је одговоран што је цела земља, а посебно Зрењанин у рукама страних сумњивих инвеститора? Како то да је фирма Pannonian water основана пре свега три месеца, постала власник фабрике воде …“ наводе из ССП, подсећајући да је Град улагао новац у ово постројење.

„Фабрика воде је добијала субвенције од државе, више није радила него сто је радила, на крају је и горела, да би је купила фирма основана за 100 динара. У експлозији су страдала два радника, који су завршили као социјални случајеви, без могућности да се лече. Како ће вода пуна арсена бити третирана не знамо, колико ћемо је плаћати и шта ћемо плаћати не знамо, али једно знамо: вода Арапима, земља Кинезима“, кажу у ССП. И Зрењанинци вест о куповини фабрике дочекали са скепсом, с обзиром да се и претходни инвеститор који је градио постројење показао недорастао проблему са који се овај град суочава већ деценијама.

Током 2018. године, када је Фабрика пуштена у пробни рад, анализе су показале да је вода наводно очишћена од арсена, али је у њој тада значајно било повећано присуство мангана, који такође може бити канцероген. Надлежни у Фабрици воде су тада појаснили да је разлог за повећану концентрацију мангана то „што је хемикалија која се користи у предтретману воде дуго стајала“, док је повећана електична проводност у односу на дозвољену последица „што у том тренутку вода још увек није прошла кроз процес реверзне осмозе којим се тај проблем отклања“.

Директор Департмана за хемију Природно- математичког факултета у Новом Саду Божо Далмација већ тада је изнео сумњу да је проблем у целом постројењу, односно у технологији производње.

„По мени у питању је једно нестандардно, односно хибридно постројење које не користи таложнике воде већ ултрафилтрацију. Након тога вода иде на реверсну осмозу, која у овом случају елиминише арсен, али остају манган и неорганске материје, што је апсурд. То вам је као када би од сто људи 99 било заустављено, а један прошао“, изјавио је Далмација за портал VOICE.