Прочитај ми чланак

ВОЈСКА СРБИЈЕ МОРА ДА ПЛАТИ 32 милиона албанској фирми с Косова и Метохије

0

sudski cekic

Приштинско предузеће „Бучај“, чије је магацине са храном Војска Србије испразнила у јуну 1999, добило је спор против Министарства одбране, сазнаје „Блиц“.

Српско министарство овој фирми мора да исплати 32,47 милиона динара одштете.

Гашић: Јесте, тачно је

– Откуд вам то? Јесте, тачно је, и није ништа ново. Ми ионако више од казни и судских спорова из периода од 2000. до 2012. не можемо да дигнемо главу. Војска је 2011. и 2012. године исплатила по 2,5 милијарде у те сврхе, 2013. 1,4 милијарду и 2014. 650 милиона динара. Смањујемо то коначно, зато што правници у Војсци више не могу да се понашају по систему “Има војска пара, нема везе!” – каже за „Блиц“ министар одбране Братислав Гашић.

Занимљиво је да је компанију „Бучај“, која је по речима Хашима Тачија међу онима „које су највише дале косовској привреди“, у поступку против Србије заступао адвокат из Ниша, иначе бивши припадник ВС.

Ово предузеће је тужило Србију у марту 2004, тражећи накнаду за робу коју је Војска током ратних дешавања узела из магацина у Спортско-пословном центру „Боро и Рамиз“ у Приштини, тврдећи да није био у питању јавни интерес, већ ратни плен и повреда имовинских права припадника албанске мањине.

Фирма је захтевала девет милиона динара, али је Трговински суд у Нишу 2007. одбацио захтев наводећи да је потраживање застарело, јер је рок за подношење захтева за накнаду штете био три године.

Суду су приложени и записници финансијске полиције из тог времена, по којима је овај орган Војсци издао заплењену робу.

Она је одузета у складу са уредбом тадашње СРЈ којом су грађани били у обавези да за потребе одбране земље предају складишта хране.

Виши трговински и Врховни суд потврдили су 2008. ову пресуду. Међутим, „Бучај“ је случај добио пред Уставним судом Србије у марту 2011, када му је призната повреда права на имовину и начела забране дискриминације мањина.

По том основу, пресуда Трговинског суда преиначена је пресудом Привредног апелационог суда у јесен 2013.

На крају, пре месец дана, овај суд је издао решење о наплати новца са рачуна Војне установе „Дедиње“.

До цифре од 32,47 милиона дошло се тако што је на вредност одузете хране, а то је 2,47 милиона, обрачуната затезна камата почев од јуна 1999. године.

Фото: Танјуг - Сава Радовановић

Фото: Танјуг – Сава Радовановић

ВБА поднела пет пријава за малверзације у Војсци против 24 особе

Војнобезбедносна агенција (ВБА) у сарадњи са тужилаштвим од почетка 2014. поднела је пет кривичних пријава и једну допуну кривичне пријаве, којима су обухваћена укупно 24 лица, међу којима је 11 припадника Министарства одбране и Војске Србије и 13 цивила.

Пресечена су четири случаја корупције и то у областима продаје вишкова наоружања, набавке наоружања, здравства и решавања статусних питања, за шта су поднете су четири пријаве против укупно 18 лица.

Министар одбране Братислав Гашић донео је одлуку о обустављању набавке медицинског материјала, чиме је спречен покушај појединих лица да без примене Закона о јавним набавкама по хитном поступку изврше набавку у вредности од 114,5 милиона динара.

Спречени су покушаји и појединих приватних фирми да кроз набавке медицинских уређаја, чија вредност превазилази више стотина милиона динара, доведу себе у привилеговани положај у односу на конкуренцију.

Решењем министра из децембра 2014., формирана је Радна група за установљавање законитости располагања непокретностима у јавној својини Републике Србије које користе Министарство одбране и Војска Србије, која је током овог периода проверила основ коришћења 216 станова, адаптираних и пословних простора у више градова у Србији од којих је 15 стамбених јединица враћено Војнограђевинском центру „Београд“.

Пресечен је и ланац крађе мазута, након што је установљено да је цистерна, иначе власништво једног приватног предузећа, која је дуже време превозила мазут за потребе појединих организационих састава Министарства, поседовала скривену комору од око четири тоне.

Извор: Блиц.рс