Прочитај ми чланак

Видовдански свелитијумски протест данас у Лозници: „Долина Јадра не сме бити…“

0

У Лозници се данас одржава протест грађана против ископавања литијума и отварања рудника "Рио Тинто". Мештанима долине Јадра придружиће се и десетак активиста који су 25. јуна кренули пешке из Београда прелазећи пут дуг 134 километара. Своју подршку дали су и активисти Локалног фронта из Краљева. Учесници протеста поручују да долина Јадра не сме бити капија за улазак страних рударских компанија.

Непосредно након јунских избора, пројекат „Јадар“ који подразумева ископавање литијума, волшебно се вратио на велика врата. Ни мање ни више то је најавио председник државе Александар Вучића речима да би рудник могао бити отворен 2028. године, иако је наша земља, према тадашњем уверавању са врха власти, још пре две године на цео пројекат ставила тачку. Кључ за тадашње одустајање власти био је притисак десетина хиљада људи који су изашли на протесте широм Србије.

Пошто је председника државе потврдио за „Фајненшел тајмс“ да се Србија враћа у игру са литијумом мештани долине Јадра и околних места одговорили су организовањем великог видовданског протеста.

Пре протеста – трибина

Маријана Петковић из Савеза еколошких организација Србије (СЕОС), која живи у Горњим Недељицама, за Нова.рс каже да ће великом видовданском протесту, предвиђеном у 19 часова на центру Лознице испред Вуковог дома, претходити јединствена трибина на којој ће бројни активисти и стручњаци говорити о последицама рударења литијума на начин како је предвиђено пројектом „Јадар“.

„Одржаћемо ту трибину, биће постављени штандови, доћи ће представници многих удружења из целе Србије, на пример из Бора, Мајндапека и другим места. Чућемо њихова искуства о животу у местима где постоји рудник. Долазе нам и глумци, познате личности, професори. Стижу гости и из Републике Српске“, каже Петковић.

Саговорница Нова.рс још једном подвлачи да је циљ протеста заустављање пројекта „Јадар“ и распродаје земље.

Председник удружења „Не дамо Јадар“ Златко Кокановић позвао је Лозничане и све грађане Србије да учествују у протесту против отварања рудника литијума.

„Долина Јадра је капија за улазак страних рударски компанија, која никад не сме да се отвори и морамо сви заједно свим силама да је затворимо и на крају закључамо. Неко је направио план да Србија постане рударска колонија, а ми то не смемо дозволити“, навео је Кокановић.

Активисти који пешаче до Горњих Недељица требало би да у том место стигну у преподневним сатима, након чега ће се са мештанима упутити ка Лозници, где ће присуствовати трибини и касније протесту.

Они маршом дугим 134 километра желе да скрену пажњу јавности на протест против ископавања литијума у долини Јадра. Истичу да им је током три дана пешачења значила подршка коју су добијали од грађана у местима кроз која су пролазили.

Тако се на њиховом путу до Лознице могло чути „Србија није на продају“, „Марш са Дрине, душманине“, као и „Рио Тинто, марш из наше отаџбине“. Током јучерашњег дана, активистима који пешаче, придружио се Локални фронт из Краљева на челу са Предрагом Воштинићем.

Уочи протеста, Горње Недељице, су посетили и представници ПроГласа и пружили подршку активистима у одбрани заштите долине Јадра. Најавили су да ће у име те иницијативе протесту присуствовати глумица Светлана Бојковић.

Ко ће говорити на протесту

Према најавама организатора на протесту ће, између осталог, говори и проф. др Ратко Ристић, председник Обора за заштиту животне средине Универзитета у Београду и професор Шумарског факултета, потом академик и проф др Слободан Вукосвић који предаје на ЕТФ-у….

Иако је Влада, због великог притиска јавности, ставила ван снаге рударски пројекат Јадар још у јануару 2022. године, средином јуна ове године, компанија Рио Тинто објавила је радне нацрте студија о процени утицаја на животну средину.

Истакли су да су то учинули како би омогућила јавности да добије увид у потенцијалне утицаје пројекта на животну средину и мере за њихово ублажавање.

Активисити и грађани не верују Рио Тинту

Међутим, активисти, стручњаци и локално становништво, окупљени у неколико различитих организација, противе се реализацији пројекта.

Почетком недеље објављене су и оцене Одбора за заштиту животне средине Универзитета у Београду које, насупрот радним студијама компаније Рио Тинто, наводе да пројекат Јадар „нема разумно образложење са економског, еколошког, социјалног, ни моралног становишта”.

Додаје се да се пројекат односи на густо насељене области око Лознице и Ваљева, што „у потпуности одудара од актуелне светске праксе која је повезана са ненасељеним подручјима (Аустралија, Кина, Зимбабве) или пустињама (Чиле, Аргентина)”.