Прочитај ми чланак

УПАЛИО СЕ ЦРВЕНИ МЕТЕО АЛАРМ! Овакво време је ОПАСНО ПО ЖИВОТ

0

Температуре између 34 и 38 степени данас ће погодити највећи део земље, а тропске врелине сутра ће живу подићи и до 40. подеока, јављају из РХМЗ-а. Због несносних врућина на снази је црвени метео аларм као највећи степен упозорења.

– Црвени метео аларм значи да је време веома опасно, да су прогнозиране нарочито опасне временске појаве, толико интезивне да могу проузроковати велику материјалну штету и бити веома опасне чак и по људске животе, тј. довести до потенцијалног топлотног удара или погоршања стања хроничних болесника – каже Ђорђе Ђурић, метеролог.

Фото: Shutterstock

То што је у Бачкој, Срему, источној Србији и региону Београда на снази наранџасти метео аларм, не значи да је ту ситуација много лакша, кажу стручњаци – и у тим крајевима време је опасно и може да остави тешке последице на становништво, животиње и имовину.

УВ индекс у горњим границама

Још већа опасност од паклених температура прети од УВ зрачења, које ће у наредних 48 сати имати крајње вредности.

У скоро свим градовима УВ индекс биће црвени, између 8 и 10, а на Црном Врху, Златибору, Неготину, Пећи, Сремској Паналнци, Великом Градишту и у Врању, он је оцењен као веома висок, са индексом 11.

Најгоре између 13 и 14 сати

– УВ индекс биће нарочито проблематичан у планинама и вишим деловима земље где је ризик излагања сунцу екстреман и захтева све мере заштите, мада је најбоље избећи сунце уколико је то могуће, а нарочито од 10 до 16 сати. Зрачење је најинтензивније између 13 и 14 сати, док је после 16 сати зрачење готово занемарљиво, те је то право време за плажу и сунчање – додаје он.

Сви у опасности

Упекла звезда опасна је по апсолутно све хорничне болеснике, а нарочито за старије особе, кажу лекари.

– Ми из Хитне помоћи апелујемо на старије грађане да остану у својим кућама. Знамо да се данас дижу пензије, али ако икако могу да сачекају да врићине прођу, јер ово време може лако да буде погубно по њихово здравље. Топао ваздух од кога се јако тешко дише тренутно је опаснији од сунчаних зрака, а они који заиста морају да свој посао обављају вани, треба да предузму бројне мере заштите – каже портпаролка Хитне помоћи др Нада Мацура.

Лагана, прозрачна и светла одећа од природних материјала само је први фактор заштите.

– Лепезе, шешири, сунцобрани, без тога не треба излазити напоље, баш као ни без бочица с водом. Вода не треба да буде ледена, али умерено хладна прија. Саветујемо да се уносе нискокалоричне намирнице, као што су салате, лубенице или сладоледи, а до брзог расхлађења довешће и примена хладне газе или пешкира на велике крвне судове врата. Ако се боравили у просторији са расхладним уређајем, пре него што изађете напоље одстојите неколико минута пред вратима, како би вам се тело аклиматизовало – саветује лекарка.

Данас и сутра пакао, прекосутра киша

Након пакленог почетка недеље, од среде нас очекује променљиво облачно, са чешћом појавом кише и локалних пљускова са грмљавином уз постепени пад температуре. У већини дана температура од 24 до 28 степени.

У Београду ће сутра бити претежно сунчано и веома топло са слабим и умереним јужним и југозападним ветром. Јутарња температура око 25, а највиша дневна око 38 степени Целзијуса.

Половина позива хитој због колапса

Колико „тропске“ температуре утичу на здравље градјана, најбоље показује, каже Мацура, то што су од 87 интервенција, које су до поднева спроведене, чак половина били колапси на јавном месту изазвани врућином.

Најосетљивији су, рекла је, старији грађани који често нису ни свесни колико је у ствари топло.

– Њима је најгоре, јер имају лошу циркулацију и не осећају колика је температура, они пију своју терапију за хипертензију тако да очекивано могу да се онесвесте на улици или да доживе краткотрајан губитак свести који може да доведе до неких повреда истакла је.

Што се радника на отвореном тиче, којиима је каже Мацура, најтеже, важно је да уносе што више минералних вода и течности због тога што се губе електролити, натријум и калијум.

– То морају да надокнаде пијући воду – каже.

Мацура је саветовала и што чешће одмарање, јер ниједан организам не може да трпи цео дан високе температуре.

Инспекторат: Избегавати рад од 11 до 16 сати

Из Инспектората за рад кажу да је 27. јуна прослеђен допис свим одељењима, одсецима и групи инспекције рада у управним окрузима у граду Београду, ради превентивног поступања инспектора рада у циљу заштите здравља и безбедности запослених при раду на отвореном на високим температурама.

У том допису пише да инспектори рада треба да подсете запослене и послодавце, нарочито у делатности пољопривреде и грађевинарства, да када температура прелази 36 степени Ц, сматра се да запослени који обављају послове на отвореном, раде у неповољним радним условима, што може негативно да утиче на њихово здравље.

Због тога је 2007. године Влада донела Препоруку којом се послодавцима препоручује да организују рад на такав начин да се избегне обављање тешких физичких послова и излагање директном сунчевом зрачењу запослених за време високих спољних температура, изнад 36 степени Ц, а нарочито у периоду од 11 до 16 сати, уколико то дозвољава процес рада.

Осим избегавања рада од 11 до 16 сати, у смерницама се између осталог наводи да послодавац обезбеди опрему за безбедан рад радника, која укључује летња одела, капе, мараме и слично.

Рад треба да се организује тако да се ради у неколико смена, да се уводи додатна радна снага, али и да се тежи послови оставе за хладнији део дана.

У смерницама се описују и најчешћи здравствени проблеми који се појављују код раника који раде на отвореном, као и прва помоћ у случају да то тога дође.

У региону због врућина умрло шесторо

Прошлог викенда због последица високих температура у Ријеци је колабирао велики број младих људи, а од срчаног удара преминуло је шест хроничних старијих болесника. Из загребачке Хитне помоћи саветовано је хроничним болесницима, старијим људима, трудницама и људима с децом да када су велике врућине не излазе између 10 и 17 сати.