Прочитај ми чланак

Тачи распродаје српски Телеком

0

Имовина Телекома Србија на Косову, пренета уредбом Унмика још 1999. на приштинске власти и преименована у ПТК, биће продата до краја године. Доњи праг очекивања је да ће Приштина од те продаје добити 300 милиона евра, а надају се и двоструко већем износу. Фаворит за куповину је Олбрајт капитал, компанија бивше америчке државне секретарке Мадлен Олбрајт.

Међутим, косовска имовина је спорна, и то са више аспеката. Прво, Телеком Србија тврди да је имовина ПТК њихова. Како је „Вестима“ потврђено, реч је о имовини која је процењена на седам одсто Телекома Србија, односно осам одсто прихода. Ако се узме да је код покушаја продаје Телекома Србија Телекому Аустрија пре две године вредност компаније процењена на 2,4 милијарде евра, долазимо до рачунице да је косовски огранак вредан 170,1 милион евра.

 

ЗИНУЛА НА ПРОФИТ: Мадлен Олбрајт
– Овде имамо двоструку мачку у џаку. С једне стране, Србија тврди да је ПТК њен, а њиме не управља нити може да спречи приватизацију. С друге стране, и Србија је покушала да прода Телекому Аустрија већински удео у Телекому Србија наводећи у тендерској документацији да купац постаје сувласник свега у Телекому Србија, дакле и удела на Косову, што није случај – објашњава Милан Ковачевић, консултант за страна улагања.

Кад је почео процес продаје косовског Телекома, београдска централа ТС није имала начина да то правно спречи. Српски судови немају јурисдикцију на Косову, пред судом у Приштини се поступак није могао покренути јер би Србија тиме признала судове независног Косова, а нема могућности ни за међународну арбитражу јер нема регулисаних имовинских односа између Србије и Косова. Дакле, остало је само да се жале, што су и учинили.

Прво је 2010. Телеком Србија објавио у „Фајненшел тајмсу“ писмо светским компанијама у којем их упозорава да не купују ПТК јер је реч о спорној имовини. Исту ствар поновио је 5. октобра ове године шаљући писма на адресе пет фирми које су се квалификовале за завршну рунду куповине 75 одсто капитала ПТК.

Време цури Србији и по свој прилици ће наставак техничког дијалога с Приштином, у чијем су фокусу управо телекомуникације, протећи у завршници приватизације српске имовине на Косову.

„Канцеларији за КиМ недавно смо доставили податке о нашем пословању на Космету, укључујући и податке о имовини, оној која је узурпирана 1999, и о имовини која је касније уништена. Изгубљени приходи представљају само део одузете имовине, зато што је ускраћено и право на обављање делатности, стечено на основу пуноважне лиценце коју је држава доделила Телекому Србија за целу територију Србије“, наводе у Телекому Србија.

Колики је новац у питању можда најбоље сведочи висина прихода Телекома Србија који је лани инкасирао око 230 милиона евра нето добити.

Велика очекивања

Поред комапније Мадлен Олбрајт, у трци за ПТК учествује још неколико међународних фирми. ПТК има 1,3 милиона корисника и послује веома добро, а влада Хашима Тачија има огромна очекивања будући да је укупан приход приватизације на Косову досад 600 милиона евра, а само ПТК би могао бити још толики.

Увлачење Руса

Према сазнањима „Вести“, Влада Србија намерава да затражи зајам од најмање милијарду долара од Русије, а да као гаранцију за враћање тог кредита понуди 51 одсто сувласништва у Телекому Србија. Уколико држава не би успела да врати дуг, руска влада, односно делегирана компанија на мала врата ушла би у већинско власништво ТС.

 

(Вести онлајн)