Прочитај ми чланак

„СТРУКА“: Наплатити медицинске услуге или казнити грађане који одбијају вакцину

0

Можда би требало размислити о наплаћивању медицинских услуга или кажњавању оних који пропагирају антивакцинисање.

Ово су изјавили изјавили медицински стручњаци из области епидемиологије, вирусологије и микробиологије, с идејом како би била вакицинисана већина популације и тако спречили вирус да мутира у нове сојеве.

Антиваксерима се даје сувише простора и времена за њихову пропаганду и зато имамо низак проценат вакцинисаних грађана, сагласни су стручњаци.

Директор Дома здравља у Новом Саду др Веселин Бојат каже да је прошло време апела и мољакања и убеђивања грађана да учине нешто за своје добро и да се вакцинишу и да нас антиваксери заправо враћају у праисторију и желе да се голоруки боримо против ове опаке болести а имамо најмодерније наоружање.

Ми смо септембар месец имали као најгори месец после децембра прошле године по броју пацијената који су се јављали у наш респираторни центар, то само говори да смо нешто пропустили или нисмо довољно добро урадили „, каже др Бојат.

Он је напоменуо да је држава урадила све што је требало да уради и да су вакцине обезбеђене тако да је оно што треба да урадимо јесте да се вакцинишемо.

Доктор је нагласио да у Србији постоји антиваксерски лоби који жели голих руку против вируса.

„Ми имамо један одређен антиваксерски лоби који заступа одређене теорије и по мени је то враћање далеко у прошлост. Ми поред савременог оружја које нам је држава омогућила сви да имамо ми представљамо и трудимо се да будемо један голоруки народ против много јачег непријатеља. Нама више очигледно тим ваксерима не требају здравствени радници који су очигледно на ивици свих снага“, каже доктор. Спутњик стиже у Нови Сад

Он је наговестио да ће, најдаље за две недеље стићи нови контигент руске вакцине Спутњик В.

Директор ковид-болнице у Новом Саду др Велибор Чабаркапа је истакао да је ситуација у болници забрињавајућа да је у њој смештено више од пет стотина пацијената и да је готово 90 процената њих невакцинисано. Поручио је грађанима да буду одговорни и да тако заштите и себе и друге.

„Морам истаћи да је ситуација врло забрињавајућа, да су здравствени радници доста уморни али и даље се боре да победимо ову болест“, каже он.

Он истиче да је највише пацијената на овој клиници између 40 и 60 година али напомиње да ниједан узраст није поштеђен.

„Најмлађи пацијент са тешком клиничком сликом, дакле на механичкој плућној вентилацији има 29 година и није вакцинисан“, каже др Чабаркапа.

Он додаје да са најтежеом клиничком сликом има више од 90 посто пацијената а да нису вакцинисани. Каже да машину није лако победити али да има пацијената који су победили респиратор.

„Морам да поручим свим нашим грађанима да морамо пре свега да будемо одговорни најпре према себи. Морамо, се ово говорим за оне који нису то урадили, што пре се вакцинисати и тако да помогнемо нашем здравственом систему да тако заједнички победимо ову опаку болест“, поручује доктор. Ковид болнице као ратне болнице

Вирусолог и микробилог ветеринарског института у Краљеву др Миланко Шеклер је упоредио наше ковид болнице са ратним болницама и метафорично се изразио „да не разуме никога ко иде на фронт а не жели да носи панцир, шлем или маску“ и да ти исти не виде ко са каквим последицама долази у болницу.

„Треба подвући црту, ограничити утицај нестручњака и антиваксера који само критикују а не нуде никакву алтернативу вакцинацији и лечењу „, каже он.

Он је навео лични пример пријатеља који га је питао за савет да ли да његова трудна супруга прими трећу доозу јер јој је гинеколог саветовао да са тим сачека.

На ову недомицу др Константинидис је рекао да жена треба да прими трећу дозу.

Председник Удружења педијатара Србије др Георгис Константинидис се такође успротивио антиваксерима и њиховој пропаганди, тврдећи да им се поклања превише пажње. Сматра да је држава требала спречити њихово деловање које је погубно.

„Ви можете причати са неким ко влада медицином или вирусологијом или вакцинацијом, ако низ коинциденција повезује у једну целину и онда њих окривљује за неки догађај ту је немогуће наћи одговор, јер ту су они увек у предности. То је пример како једна добро организована група злоупотребом друштвених мрежа може да наметне став и заведе једно друштво“, каже др Константинидис.

Он каже да замера држави што им није забранила појављивање.

Доктор каже да лекари чак иако имају свој став не би смели да га износе у ординацији већ да поступају у складу са струком. Он каже да не зна се шта је горе код таквих лекара да ли да су антиваксери или да нису довољно едуковани.

„Родитељи који не желе да вакцинишу децу заправо не знају зашто имају такав став, па зато имамо изузетно мале проценте вакцинисане деце до 12 година. Код узраста од 16 до 18 година тај проценат је још мањи, испод 3%“, рекао је Константинидис.

Он сматра да родитељи не знају зашто неће да вакцинишу своју децу. Како каже они сами се не вакцинишу, тако да свакако не желе да вакцинишу ни дете.

Објашњавајући психолошки профил антиваксера, психолог Душан Вуковић је изјавио да су тзв. нарциси који генеришу ставове и који верују да им вирус не може ништа и да зато нема потребе за вакцином, и са друге стране они који не верују у вакцине.

„У нашем амбијенту, једноставно, морамо надгласати антиваксере и победити их аргументима или их на други начин спречити да генеришу проблем“, рекао је Вуковић.

Епидемиолог Бранислав Тиодоровић тврди да би морали да се угледамо на високоразвијене земље Европе које су постигле висок проценат вакцинације јер „док постоји горући материјал, гореће“, а ако се то не деси стално ће мо имати новозаражене и хоспитализоване са несагледивим последицама.

„Ако не пређемо 60 одсто вакцинисаних, наћи ћемо се у ситуацији да је вирус стално присутан међу незаштићенима, долазиће до мутација, а нови мутирани сојеви нападаће чак и вакцинисане. Докле год постоји горући материјал, докле год имамо осетљиве људе, докле год имамо невакцинисане, сви ћемо се заражавати, имаћемо нон-стоп позитивне, хоспитализоване и фаталне случајеве“, каже он.

Епидемиолог истиче да је циљ да се вакцинише 80 одсто становништва али да овим темпом то није могуће постићи.

„Циљ је имати 80 одсто вакцинисаних. Вакцинација је једино решење, земље са преко 80-85 одсто успеле су да се отворе, да скину маске, а ми са овиом динамиком не можемо то да постигнемо. Идеално би било да то урадимо у октобру, па онда за Нову годину и Божић будемо слободни. Међутим, спречава нас наш однос према вакцинацији и мерама. Лекови о којима се прича, да смо их добили или ћемо их добити, решиће тренутно питање појединца, а не епидемије, ту помаже само вакцинација“, каже он.

Једино решење епидемије је масовна вакцинација и увођење обавезне вакцинације за одређену групу људи тврди др Тиодоровић.

„Како доћи до 80 одсто вакцинисаних? У овом тренутку једини излаз ми се чини масовна вакцинација, увођење обавезне вакцинације. Долазимо у ситуацију да уведемо обавезну вакцинацију као у многим европским земљама. За медицинске раднике, просветне, за све јавне службе, општинске, градске, али и за запослене у банкама, поштама, свим организацијама где циркулише већи број људи. Међутим, такве одлуке још нема“, каже он.

„Ви тренутно имате један избор, да се вакцинишете и уз поштовање мера будете веома безбедни или да завршите на респиратору“, закључује епидемиолог.