Прочитај ми чланак

СРБИН СА КОСОВА НЕ БОЈИ СЕ АЛБАНАЦА: Остајем, овде ми је све!

0

Милан Ковачевић из села Бање на Космету после обраћања Вучићу преко ноћи постао познат. Нуде му помоћ да прошири стадо, а и девојке га препознају.

Никада нисам размишљао о одласку са Космета. Ту ми је дом, очев гроб, породица… Овде ми је све што имам и што желим.

Милан Ковачевић се нада да ће напунити шталу

Милан Ковачевић (23), из села Бање у општини Србица, постао је познат јавности када се, са шајкачом на глави, обратио председнику Србије Александру Вучићу током његовог боравка на Космету. У разговору за „Новости“, каже да ће му сада, после тог сусрета у Лапљем Селу, и председникове поруке „Накриви шајкачу, Милане, добићеш то што тражиш“, опстанак на огњишту вероватно бити лакши. Јер, како објашњава овај младић који живи од пољопривреде, управо зато је и тражио помоћ од председника, како би повећао своје стадо оваца и број говеда и наставио да живи од свог рада.

Захвалан због обећане помоћи државе, коју очекује, признаје и да је изненађен што му се последњих дана јављају људи са разних страна, уз жељу да му некако помогну.

– Осим пољопривредника из Бачког Петровца који желе да ми поклоне овце и краве, јавили су ми се и наши људи из Чикага, а данас ми је наш човек из Црне Горе послао 200 евра – прича Милан и наставља да набраја списак људи вољних да му помогну.

Ипак му је, како каже, најдраже што ће проширити своје газдинство које одржава заједно са братом Ненадом (34). Од десетак хектара имања са шумом, досад су обрађивали тек петину, али ће захваљујући трактору који су пре неколико месеци добили од Канцеларије за Косово и Меотхију проширити оранице. Иако је завршио средњу хемијску школу у оближњем Сувом Грлу, Милан истиче да га је одувек занимала само пољопривреда.

– Жеља ми је да проширим стадо, али и број крава које су нас у неку руку досад храниле, јер смо дневно продавали по двадесет и више литара млека – наставља овај младић објашњавајући да тренутно чувају пет оваца, две краве и теле.

Миланов брат Ненад са супругом Шпресом и ћерком Тамаром

Каже да „смештај“ неће бити проблем, јер је недавно доградио шталу и припремио се баш као да је знао да ће му се испунити жеља да повећа стадо. Томе се нада и Миланов брат Ненад, кога на клупици испред куће затичемо у разговору са супругом Шпресом из Скадра и комшијом Ненадом Томашевићем (37). Кажу нам да су у њихово, донедавно чисто српско село, почели да се досељавају Албанци, али да је већина староседелаца одлучна да остане. Потребно им је, причају, само мало помоћи и подршке да оснаже своја газдинства како би могли да прехране породице.

– Поред брата, који се пре две године оженио супругом из Албаније и добио ћеркицу, надам се да ћу и ја ускоро основати породицу – уз осмех прича Милан.

У шали додаје да је после обраћања председнику Вучићу постао популаран и код девојака.

– Ето, баш данас сам седео у једном кафићу у Митровици и девојка, која је седела са другарицама за суседним столом, пита ме: „Јеси ли ти онај са телевизије?“. Потом сам их позвао на пиће, тако да се за девојке не бринем – уз осмех додаје овај срдачни и вредни младић.

Упркос трагедији која га прати одмалена, када су му Албанци убили оца 1999. док је чувао стоку са комшијом, Милан не посустаје већ жели да се бори за живот на свом имању и за своју очевину. Тада је био мали, али истиче да га то није заплашило нити обесхрабрило у намери да остане у родном дому.

ПОМОЋ КОМШИЈЕ

Захвалан је комшији Ненаду Томашевићу, јер је после његовог захтева добио трактор од Канцеларије за КиМ, Милан каже да му у радовима око пољопривреде помажу брат и снаја. Поносан је што је постао стриц прелепој Тамари и нада се да ће и сам ускоро основати породицу.

Мештани села Бање

МЕШТАНИ ЗАБРИНУТИ

Бање и Суво Грло једина су два српска села у општини Србица на КиМ. И док у првом има тридесетак, Бање броје око 50 српских домаћинстава са око 300 чланова. Поред обданишта и школе, у селу постоји и амбуланта која се тренутно реновира, а мештани кажу да су забринути што Албанци „улазе“ у село.

– Ето, у центру села Албанац је недавно саградио велелепну кућу. Тако они раде, уђу унутар села и почну да се досељавају – забринути су мештани са којима смо разговарали.