Прочитај ми чланак

Случај Енглеска: Кад курва прича о моралу

0

Иступи појединаца искоришћени за медијску сатанизацију Срба, посао који тако добро раде већ 20 година

Одувек је „навијачки свет“ проваквцијама ривалских играча и навијача имао за циљ да изазове рекацију и бес ривала, покушавајући на тај начин да „противника“ избаци из равнотеже.

На жалост овај пут су Крушевљани, али и играчи Србије прогутали енглески мамац. У жељи за „осветом“ група са трибина је претерала у провокацији тамнопутих играча.

Тог момента све је било готово, медији жедни крви упалили су камере, по томе добро познати Енглези решили су да ствар испинују до краја и тако смо дошли до сатанизација и генерализовања српског народа. Да ствар буде трагичнија, за расизам су нас директно оптужили Енглези, исти они који имају „богату“ историју робовласништва, трговања робовима, а у новије време расно мотивнисаним нередима у предграђима енглеских градова, отворене исламофобије, итд. Важно је истаћи да су расистички повици, исто као и хулиганизам продукт управо Енглеске, односно Запада, и да су „увезене“ међу клинце баш од ових што сада моралишу и као у кафани наручују казну у ЕУФА за очајан српски фудбал.

„Свако жито има кукоља“, али се често „лакше“ види туђ кукољ.

Да се разумемо, овај текст није покушај правдања групице која провоцира било кога и било кад расистичким повицима, али јесте анализа догађаја, уствари посебно оног после догађаја, позорнице на којој су се упалили рефлектори чијим сенкама није одолео ни енглески премијер Камерон. Не, није помогло ни извињење фудбалског савеза Србије, ни најаве истраге и кажњавања починиоце овог дела, Енглезе само интересује избацивање Србије, за њих је питање само на колико година. Баш „чудно“ од Енглеза, наших пријатеља. Случај који граде је класичан пример Србизма, више него ствар спорта и расизма. То је већ ствар за колеге које се бави мржњи према Србима и сатанизацији Срба у медијима.

Сваки становник ове земље зна колико је бесмислено оптужити Србију за расизам, исту ону кроз коју су прошле на хиљаде афричких студената, у којој и данас живе људи са свих страна света. Уосталом, наша широкогрудност нас је толико пута коштала, нисмо једном „гајили змију у недрима“. Да се вратимо фудбалу, односно медијиском спиновању као последици инцидента на фудбалској утакмици младих репрезентација Србије и Енглеске, одиграној у Крушевцу. Да би било јасније о чему пишемо, односно о улози медија, пренећу неке цитате медија.

Почнимо од енглеског фудбалера који је био мета вербалних расиситчких напада:
Овде не причамо о нормалним људима. Да причамо о нормалним, они не би демантовали оно што је очигледно. Искрено, можете да казните некога на прави начин само ако тај неко прихвати да је радио нешто погрешно. А сигуран сам да многи људи који су прибегли вређању искрено мисле да ништа лоше нису урадили. Ми знамо да јесу. Али, ти људи живе у некој далекој прошлости. Мисле да да није ништа погрешно у њиховом погледу на свет. Они мисле да је вређање потпуно у реду. То мисле и њихови другари, њихове колеге а и људи који седе у близини. Никаква казна или избацивање неће променити то“, сматра Онуоха. Блиц, 18.10.2012.

Осврнуо би се на задебљан део његове изјаве. Дакле он не говори да смо ти који су га провоциали нису нормални људи, јер нису изгредници ти који су демантовали, он говори о свима.

Да би све било Енглезима потаман, следи друи део његове изјаве где је играч због којег је све почело у ствари стара енглеска добричина, него ми претерујемо:

„То је невероватно. Стварно ми је жао Денија. Знам да наша Фудбалска асоцијација мора много тога да уради повом овог случаја у Србији, али и да некако поништи Роузово искључење„, рекао је Онуоха. Блиц, 18.10.2012.

Жељама Енглеза код европске фудбалске федерације придружио се и капитен енглеског А тима, Стивен Џерард:

Надлежни треба да реагују. То је једино решење, нема ко други него они. Баш ти људи, који брину о фудбалу, који могу да изричу језиве казне и изричу протеривање (из фудбала). Што чекати? Урадите то одмах„, позива капитен фудбалске репрезентације Енглеске. Блиц, 18.10.21012.

Да ствар буде гора, екипа је разрадила целу причу, па сада имамо и неке детаље које нико није видео:

Поједини енглески фудбалери изјавили су да је са трибина Градског стадиона у Крушевцу на њих бацано камење, Роуз је ишао дотле да је тврдио да је два пута управо каменом погођен у главу. Блиц, 18.10.2012.

Настављамо са енглеским медијима:

Све је „закувао“ Дејли Мејл, причом о бесрамним Србима. У наслову поводом саопштења ФСС-а да расизма није било, овај лист је Србе окарактерисао као „бесрамне“, будући да „имају образа“ да поново упиру прстом у Роуза који је био мета напада.

Са друге стране, „Гардијан“ у својој анализи све посматра прилично мирнијим тоном, подсећајући да су „Срби после распада СФРЈ били лака мета за казне због расизма“.

Сан“ је објавио два потпуно различита текста на тему расизма у фудбалу. Под насловом „Нација мржње“ објављен је интервју са фудбалером Недумом Онухом. Са друге стране, у „Сану“ је освануо и ауторски чланак њиховог новинара приправника, Дејвида Вудија, који је написао да је после локалне утакмице са које је извештавао (Барнет – Плимут, 1:4), по изласку са стадиона извређан на националној основи:

„Кола су се зауставила испред мене, а човек са шалом је промолио главу и рекао ми ‘Ои, горило! Од*** у своју земљу!’

ББЦ под насловом „Последња срамота српског фудбала“ цитира један медиј из Србије са насловом „Срамота Србије: Погледајте расистичко дивљање у Крушевцу!“, уз наглашавање да се и у Србији чују гласови против расизма.

Иако је председник владе осудио инциденте на фудбалској утакмици у Крушевцу и затражио од јавности да не квалификује „паушално“ инцидент као расистички док се не заврши истрага, Телеграф је овако „превео“ његову изјаву у свом наслову:

„Српски премијер тражи кривичну одговност за енглеске играче и чланове стручног штаба“.

У тексту се потом наводи:

Премијер Србије изгледа да продубљује нетрпељивост са Енглеском након језивог У-21 меча који је завршен расистичким увредама и насиљем, јер је наговестио да би енглески фудбалери и чланови стручног штаба могли бити суочени са кривичним гоњењем за своје учешће у инцидентима после завршетка утакмице. Ивица Дачић, који је такође и српски шеф полиције, изјавио је да би сви који су учествовали у сукобима на терену у Крушевцу требало да буду идентификовани и доведени пред лице правде“, пише „Телеграф“.

Селектор Енглеза Стјуарт Пирс рекао је да је тужно то што се десили у Крушевцу. Међутим он истиче директор свих селекција у Фудбалском савезу Србије (ФСС) Саво Милошевић дошао у свлачионицу Енглеза после утакмице и извинио се за инциденте.

Директор млађих категорија у Фудбалском савезу Србије Саво Милошевић инсистира на истрази инцидента у Крушевцу и казни за све који буду одговорни за исти.

За крај анализе, опет из медија, а актер је фудбалер Манчестер Јунајтета и доскорашњи репрезентативац Енглеске, Рио Фердинанд, који је изјавиом скренуо пажњу на расистичку увреду који је доживео његов брат Антон, од стране капитена Челсија Џона Терија:

„Да ли је то наш премијер говорио о саги младе репрезентације? Почистимо прво сопствено двориште, пре него што почнемо да држимо лекције из морала другима“, написао је Фердинанд на Твитеру.

Питам се да ли ће Сеп Блатер сада предложити руковање“, написао је он на Твитеру.

Блиц, 17.10.2012.

Случај Антона је иначе изазвао доста пажње, јер је поред увреда, Антон писмом добио упозорење да ће бити убијен, а у писму је полиција пронашла и метак. Недавно, исто у Енглеској, фудбалер Патрис Евра био је мета расистичких увреда од стране „колеге“ Луиса Суареза.

Пример енглеске бестидности и злонамерности нам показује и недавно хапшење 50 чланова расистичке групе North West Infidels из Енглеске која је преко друштвених мрежа на интернету дистрибуирала расистичке матријале. Полиција је ухапшенима запленила мобилне телефоне, и рачунаре. Овакво набрајање може да траје ко зна до кад, и ту треба рећи да је у решавању оваквих испада најкоректнији био управо Рио Фердинанд.

И на крају, питање које се само од себе намеће, ако је капитен Челсија Џон Тери признао да је вређео Антона Фердинанда на расној основи користивши речи црнац у комбинацији са псовкама, и за то је кажњен са 220.000 фунти, по тој логици и Челзи мора да буде кажњен? Иначе Тери је одустао од жалбе на казну ФА два дана након инцидента у Крушевцу и поред новчане казне, упутио је и јавно извињење. Како то да за расистички испад навијача, Србија треба да буде избачена из такмичења, а Тери само искешира увреду? Или колико је требала да буде кажњена репрезентација Хрватске када су хрватски навијачи телима формирали нацистички кукасти крст од својих тела на трибини? Мора да је то нека енглеска логика.

 

(Магацин)