Прочитај ми чланак

Синдикати: Отпуштено око 100.000 људи, државу није брига за раднике

0

sindikati

(Бета)

Радници Србије се налазе у лошијој ситуацији него пре годину дана, јер је од тада око 100.000 њих остало без посла, изјавио је данас председник Савеза самосталних синдиката Србије (СССС) Љубисав Орбовић.

„Само у јануару и фебруару ове године изгубљено је 30.000 радних места, а један од највећих проблема за привреду земље су запослени на одређено време, којих у Србији тренутно има око 300.000“, рекао је он агенцији Бета, поводом Међународног празника рада.

Орбовић је казао да завршетак радног ангажовања људи на одређено време, што је обично након три месеца, „ни синдикати, нажалост, не евидентирају као отпуштање“.

СССС: Првомајско протестно окупљање

Орбовић је навео да ће СССС Први мај, Међународни празник рада, обележити окупљањем око 1.000 чланова синдиката на београдском Тргу Николе Пашића, како би указали на угрожена права радника и њихову борбу која је почела пре више од 100 година.

„Радника на одређено време највише је у државним институцијама, односно јавним предузећима, али их има у малим и средњим предузећима“, рекао је он.

Како је додао, „и они који су запослени су уцењивани нижим зарадама и мањим правима. Мобинг се врши на различите начине, људи се терају да раде дуже од осам часова, са објашњењем да на тај начин чувају радно место, јер толика војска људи чека на бироу, спремна да дође на њихово место и за нижу плату“.

„Апатија и страх људи је велики. У ситуацији у којој се налазимо било би природно да има пуно протеста, али дешава се супротно, јер су се људи затворили и гледају како да преживе тешка времена“, рекао је председник СССС.

Орбовић је нагласио да у Србији више нема гране која је перспективна и у којој нема проблема, додајући да се ни у пољопривреду, о којој се стално прича, не улаже довољно.

За бољу сарадњу послодаваца и синдиката

А поводом међународног празника рада, огласила се и Унија послодаваца за бољу сарадњу синдиката и послодаваца.

„Боља сарадња послодаваца и синдиката у Србији могла би да повећа запосленост и зараде, нарочито ако синдикати подрже захтев послодаваца да се оптерећења на зараде смање и да се уведе систем нелинеарног опорезивања, као врста прогресивне пореске стопе“, сматрају у Унији послодаваца Србије.

„Србија мора да се окрене себи и инвестира у своје фирме. Било би логичније и корисније да се новац које се дају страним фирмама за отварање нових радних места усмерава у домаће фирме које раде“, рекао је он.

Чанак: Положај радника поражавајући, нема места за славље

Председник Уједињених гранских синдиката Независност Бранислав Чанак оценио је данас да је у Србији положај радника поражавајући и да нема места за славље на Међународни празник рада, 1. мај, јер се изгубила суштина због које се тај дан обележава.

„Тешко је употребити реч празник (за 1. мај), јер они који треба да празнују толико су бедни да празновање и та беда не иду заједно. Они имају разлог да јадикују и обележавају трагедију у којој се налазе“, рекао је он агенцији Бета поводом Међународног дана рада.

Чанак је подсетио да празник рада у капиталистичком свету служи да се тог дана окупи што више радника, да се покаже њихова снага и став према власти.

„Код нас се то претворило у славље. Славе и они који немају посла и који немају шансе да га добију. И они који су пар година пред пензију изгубили посао отићиће у неки шумарак да окрену јагње“, рекао је председник синдиката „Независност“.

Сматра да је „тужно да се из године у годину понавља Први мај на исти начин“.

„Људи одбијају да га узму у своје руке. Онај којима је намењен неће да га користе, и да бар тога дана, једанпут у години, изађу на улицу и кажу да су љути и да пошаљу политичку поруку онима који уређују друштво да морају да рачунају на ту љутњу“, навео је Чанак.

Он је истакао да синдикат Независност неће обележити 1. маја јавним окупљањима.

„Не могу да изводим раднике на улицу на силу. Ако чланови не желе да имају 1. мај већ јагњетину и роштиљ, ми то не радимо. Када им буде догорело до ноката и када буду тражили да праве протесте и револуције нека се јаве“, рекао је Чанак.