Прочитај ми чланак

ШЕСТ МЕСЕЦИ БОРБЕ: Ратна штета 1999. године Србија – НАТО

0

Након осамнаест година од бомбардовања СРЈ од стране НАТО алијансе стручна јавност у Србији донела је закључак да су створени услови да се утврде последице еколошке и хуманитарне катастрофе на овим просторима. На предлог Краљевске академије науке и уметности на чело правног тима, чији је задатак да се прикупе докази и састави тужба против земаља учесница бомбардовања, постављен је адвокат др Срђан Алексић.

Планирано је да тужба буде поднесена за две године, а до тада ће тим стручњака окупљен око др Срђана Алексића прикупити правне, медицинске и друге матаријалне доказе који ће послужити за основ тужбе за изазивање еколошке катастрофе.

Адвокат Срђан Алексић успоставио је контакт са Руском адвокатском комором и одржао низ састанака који су довели до чврсте сарадње и великих корака ка пружању значајне помоћи руских адвоката правном тиму наше земље. Најпре је одржан састанак са Међународном асоцијацијом адвоката у Москви, да би затим уследило и предавање које је одржао др Срђан Алексић на тему дискриминације, поступка у Стразбуру и тужби против НАТО-а, на Адвокатској академији адвоката и нотара.

Један од најважнијих истраживачких успеха правног тима је да он сада располаже двема правноснажних и извршних пресуда италијанских судова у којима се досуђује накнада штете, грађанима који су као војници боравили на простору Косова и Метохије након бомбардовања 1999. године, због болести изазваних осиромашеним уранијумом.

На Међународној научној конференцији – Тара 2017, коју је организовало Удружење за међународно кривично право др Срђан Алексић је говорио о правном аспекту тужбе за изазивање еколошке катастрофе НАТО бомбардовањем 1999. године и потреби да уважене колеге правници из наше земље а и иностранства удруже своје знање и искуство како би заједно доказали катастрофално штетне последице НАТО бомбардовања и заједно засутавили и ублажили на најбољи могући начин изазвану еколошку и хуманитарну катастрофу.

Др Срђан Алексић имао је прилику да се обрати и на конференцији „Mut zur Ethik“ у Цириху почетком септембра ове године. Говор о случају бомбардовања Србије је добио подршку швајцарских и немачких научника. Европска радна група „Mut zur Ethik“ која се састоји од 30 организација и удружења из девет европских земаља и САД са преко 300.000 чланова. Ове организације и удружења су различита и укључују, између осталог, удружења лекара, групе укључене у научна истраживања, родитељске групе, као и оне које се баве верским питањима.

Циљ ове тужбе, наводи др Срђан Алексић, је да се скрене пажња светске јавности на здравствене проблеме који имају наши грађани, као и на еколошку катастрофу која је изазвана на овим просторима бомбардовањем 1999. године од стране НАТО алијансе. Очекујемо велику помоћ у медицинској опреми и помоћ при лечењу наших грађана у иностранству, јер сматрамо да је то хумани чин и начин да земље које су учествовале у бомбардовању покажу овим гестом одговорност за штету коју су нанели нашој земљи, људима и природи.