Прочитај ми чланак

ПРОСЛАВЕ И СЕЋАЊЕ: Стогодишњица Сарајевског атентата

0
Мозаик Бисеније Тершченко са ликовима Принципа и младобосанаца

Мозаик Бисеније Тершченко са ликовима Принципа и младобосанаца

Данас се навршава 100 година од 28. јуна 1914, када је Гаврило Принцп у Сарајеву убио аустроугарски престолонаследник Франц Фердинад, који је желећи да посрами и унизи Србе дошао у овај босанско-херцеговачки град, на Видовдан, и са титулом предстолонаследника  Краљевине Србије.

Овај догађај послужио Аустроугарској за агресију на Србији и повод за Први светски рат.

Принцип, Србин из Босне, београдски гимназијалац, био је члан политичко-револуционарне омладинске организације „Млада Босна“, основане у Босни десетак година раније.

Са још неколико чланова те организације на Видовдан 1914. извршио је атентат на престолонаследника у којем је од последица случајног рањавања преминула и Фердинадова супруга Софија Хотек.

Аустроугарске власти оптуживале су Краљевину Србију да стоји иза тог атентата, иако је он извршен без њеног знања. Беч је тврдио да је „Младу Босну“ контролисала тајна српска организација „Црна рука“, на челу са Драгутином Димитријевићем Аписом, затим да су атентатори обучавани у Србији где им је и набављено оружје.

Убрзо, желећи да започне са Краљевином Србијом рат по сваку цену, Беч предао ултиматум Београду, који је био тако написан да је било јасно да ће бити неприхватљив. Ултиматум је 23. јула 1914. године у вечерњим сатима отправник послова Аустроугарске монархије барон Гизл предао заступнику председника владе Лази Пачуу. Ултиматум је садржао 10 захтева од којих је најспорнији био захтев да аустроугарски полицијски органи врше истрагу атентата на Франца Фердинанда на територији Србије. Краљевина је за 48 сати морала да одговори.

sarajevski-atentat1 ubistvo murata

Обележавање у Андрићграду

Уз присуство званичника Републике Српске и Србије, данас ће у Вишеграду, у оквиру Андрићграда, низом свечаности бити обележена стогодишњица Сарајевског атентата и почетка Првог светског рата. Том приликом ће бити и свечано отворен тај културно-историјски комплекс посвећен нобеловцу Иви Андрићу.

Видовданске духовне свечаности – „Принцип је био у праву“

Српски покрет Двери позивају све заинтересоване на свечану академију поводом сто година од почетка Првог светског рата под називом „Принцип је био у праву“.
Она ће се одржати у Музеју у Пријепољу – летња башта – у недељу 29. јуна 2014. у 20 часова.
Учествују: мр Драган Крсмановић, пуковник у пензији; Бошко Обрадовић, члан старешинства Двери; Иван Бабић, песник; и Ивица Томашевић, млади гуслар.
У склопу академије Пријепољцима ће бити представљено реиздање књиге „Принцип у Београду“ , Ратка Парежанина, у издању издавачке куће Catena Mundi из Београда.

Програм ће почети у јутарњим часовима освештањем цркве Светог кнеза Лазара и српских мученика, а литургију ће том приликом служити патријарх Српске православне цркве Иринеј.

Након свечане церемоније отварања Андрићграда, која почиње у 16.30 сати, следи програм обележавања стогодишњице почетка Првог светског рата.

У Галерији Лубарда у Андрићевом институту биће отворена изложба портрета актера Сарајевског атентата, сликара Момира Буловића, након чега ће бити представљена књига „Сарајевски атентат – повратак документима“ аутора Мирослава Перишића, у издању Андрићевог института и Архива Србије.

Биће одржана и промоција медјународног историјског часописа „Векови“, у издању Андрићевог института, и јунског броја Историјских свесака.

У мултиплекс бископу „Доли Бел“ биће представљен филм „Атентат, Сарајево 1914“ аустријског редитеља Андреаса Прохаске, након чега ће бити откривен мозаик „Млада Босна“.

У музичко-сценском делу програма, биће изведен сценски приказ „Побуњени андјели“, по идеји редитеља Емира Кустурице, и одржан концерт Академског хора руске војске „Александров“.

Покровитељи свечаности су председник Републике Српске Милорад Додик и редитељ Емир Кустурица, идејни творац комплекса Андрићград.

Премијер Александар Вучић рекао је да ће у Вишеграду присуствовати на обележавању Видовдана и 100-те годишњице од Сарајевског атентата и почетка Првог светског рата.

Вучић је још раније рекао, после разговора с председником РС Милорадом Додиком, да је договорено да Србија и РС заједно обележе Видовдан, празник који се обележава у спомен Косовске битке 1389. године.

„С наше стране имамо два повода, с њихове стране рекао бих чак три. Наша два су Видовдан, као велики српски празник и отварање Андрићграда. За РС то је и отварање Андрићграда и Видовдан, а вероватно и сарајевски атентат Гаврила Принципа“, рекао је тада Вучић.

Према његовим речима, у Србији ће обележавање почетка Првог светског рата уследити месец дана касније, 28. јула, низом манифестација у целој земљи.

Вучић је најавио да ће поред њега у Андрићграду 28. јуна бити председник Србије Томислав Николић, Додик и режисер Емир Кустурица, и оценио да ће отварање тог места бити велики догадјај за Републику Српску, али и за Србију.

У Сарајеву ће 28. јуна бити обележен сарајевски атентат. Република Српска у тој церемонији не учествује, а Вучић је рекао да је размишљао о томе да буде у Сарајеву, али да је одустао када је прочитао сценарио и видео у њему „две ситнице“.

Према његовим речима, једна од њих је предвиђала да он стоји поред „табле на којој се говори о српском фашистичком агресору“.

„Извините, ја то не могу и не желим, уз све поштовање према домаћинима“, рекао је Вучић.

Затим је рекао да се Србија „поноси својом историјом“, али да он „неће крити ни пред Додиком ни пред другима“ како мисли да је „време да Србија, Немачка и Аустрија буду на истој страни“.

„И то ће бити политика Србије“, додао је Вучић.

MLADA-BOSNA

Припадници Младе Босне

Бројне манифестације у Сарајеву

Концерт Бечке филхармоније у сарајевској Већници представља круну богатог програма који фондација „Сарајево – срце Европе“ приредјује поводом обележавања 100 година од атентата у Сарајеву.

Данас ће бити отворена и изложба фотографија на отвореном „Making Peace“ која ће бити уприличена на Обали Мака Диздара у центру Сарајева, уз подршку Холандије, амбасаде Швајцарске у БиХ и града Утрехта.

Изложба фотографија француског фотографа Жерара Рондоа о траговима Првог светског рата биће одржана у организацији асоцијације Париз-Сарајево-Европа у партнерству с Француским институтом у БиХ.

На тај историјски дан грађанима Сарајева и гостима биће представљена велика јавна скулптура и изложбена платформа. Унутрашњост скулптуре садржаваће радове шест уметника из БиХ и шест уметника из Аустрије чиме се слави културна размена измедју уметничке мреже и заједнице приликом обележавања 100. годишњице Првог светског рата.

Изложба радова цртача стрипова на банкинама реке Миљацке биће уприличена уз подршку града Женеве.

Музичко-сценски спектакл „Столеће мира након столећа ратова“ у режији Хариса Пашовића одржаће се на мосту Латинска ћуприја, а извешће га 280 учесника из девет земаља.

Директор Relais Culture Europe Паскал Брине представиће у оквиру пројекта „Креативна Европа 2014“ различите теме представницима културне сцене у БиХ, у организацији Француског института у БиХ.

Председник Аустрије стопама Фердинанда у Сарајеву

Председник Аустрије Хајнц Фишер присуствоваће данас у Сарајеву концерту сећања бечке филхармоније.  Фишер ће у Сарајеву боравити на позив председавајућег Председништва БиХ Бакира Изетбеговића и градоначелника Сарајева Ива Комшића.
Аустријски председник присуствоваће концерту који ће бечки филхармоничари извести поводом 100. годишњице атентата на престолонаследника Франца Фердинанда и његову супругу Софију у Сарајеву, саопштено је из аустријске амбасаде у Сарајеву.
За аустријског председника, како се наводи у саопштењу, годишњица је у првом плану опредељење за мир.
Жеља ми је да овај дан обележимо заједно, као дан мира, рекао је Фишер уочи посете.
Он је изразио наду да ће сви представници државе БиХ искористити прилику да овај историјски дан обележе заједно и с погледом на слободну, независну БиХ.
Фишер је рекао да је јасно да је будућност БиХ на путу у ЕУ.

Француски филозоф и писац и почасни грађанин Сарајева Бернар-Анри Леви (познат по сатанизацији Срба) већ је допутовао у Сарајево како би присуствовао претпремијери представе „Хотел Европа“ за коју је сценарио он написао, а коју је режирао режисер Дино Мустафић. Представа, која говори о односу Европе према БиХ, биће изведена у Народном позоришту у Сарајеву.

У Сарајеву ће данас бити званично покренуто и потписивање петиције под називом „Милион потписа за улазак Босне и Херцеговине у Европску унију“, што је Леви иницирао. Он је најавио да ће у Народном позоришту у јутарњим сатима бити објављена имена првих потписника петиције.

Поводом 100. годишњице почетка Првог светског рата и 100 година од смрти аустријске књижевнице, пацифисткиње и добитнице Нобелове награде за мир Берте фон Сутнер, бечки музеј МУСА у сарадњи с Уметничком галеријом БиХ из Сарајева и Кућом уметности из Брна организује изложбу под називом „Достојанство човечанства“.

Три музеја из БиХ придружиће се глобалној заједници музеја и других институција у обележавању стогодишњице почетка Првог светског рата.

Историјски музеј у Сарајеву, као партнер First World War Centenary Partnership пројекта под водством Империјалног ратног музеја у Лондону, припремили су изложбу под називом „А онда, одјекнуо је онај хитац у Сарајеву; Први светски рат и Босна и Херцеговина“.

Кустоси и историчари из Сарајева и Лондона представиће заједничку европску историју раздобља Првог светског рата. Изложба ће бити отворена до децембра 2014. године. Амбасада Шпаније у БиХ и Јеврејска заједница БиХ учествоваће у заједничкој организацији три догађаја у Сарајеву који ће бити део програма обележавања 100. годишњице почетка Првог светског рата у организацији Фондације „Сарајево – срце Европе“. Реч је о изложби, концерту и летњој школи који ће у Сарајеву бити организовани у јуну и јулу.

Амбасадорка Шпаније у БиХ Марија Аурора Ераскин истакла је у Сарајеву да сви догађаји који поводом 100. годишњице почетка Првог светског рата буду организовани имају за циљ послати три поруке – помирење, мир и солидарност.

„Иако је Шпанија била неутрална у Првом светском рату, ипак смо се одлучили на учешће у програму због порука које ова фондација жели да пошаље, али и зато што је Шпанија, поред Европске уније, највећи донатор обнове Вијећнице која ће бити центар дешавања у Сарајеву“, нагласила је амбасадорка.

Она је подвукла да се Шпанија на сарадњу с Јеврејском заједницом БиХ одлучила, јер са сефардском заједницом има најјаче везе с обзиром на историјске медјусобне споне.

Поводом 100 година од атентата на аустроугарског престолонаследника Франца Фердинанда, Архив Федерације приредиће 28. јуна пред сарајевском катедралом међународну изложбу на отвореном под азивом „Сарајевски атентат“.

Ова изложба прати последње путовање Франца Фердинанда које је почело у Трсту, настављено у Метковићу и Мостару и завршено убиством у Сарајеву.

Након Сарајева, поставка ће се селити у друге градове широм света. Међународна изложба „Сарајевски атентат“ приказује догађаје од пре стотину година у складу са упутима који су стигли из ЕУ промовишући: помирење, мир и толеранцију.

(Б92, Бета, Танјуг, Двери, Србин.инфо)