Прочитај ми чланак

Хрватска: Прети рушење српских кућа?

0

kosanovic(Вести)

Када фанфаре 30. јуна огласе улазак Хрватске у ЕУ, истиче и рок за подношење захтева за легализацију објеката у Хрватској. Те захтеве углавном стари Срби у повратничким подручјима пропустили су да поднесу, као и они у избеглиштву.

– Изгледа да ова држава сваким новим законом само настоји да од сиромашног повратничког становништва узме новац како би попунила буџет. Одакле ће повратници за легализацију објеката платити толике новце – пита се донедавни начелник општине Крњак Раде Косановић.

Миле Хорват, посланик СДСС-а у Хрватском сабору, мисли другачије.

– Указивао сам у Сабору да обновљене куће Срби морају легализовати, док су куће које су од државе добили досељени Хрвати легалне. Указали смо и на проблем објеката који су у рату порушени, а повратници су их обновили и сада морају да плаћају легализацију. Упозорили смо и на проблем кућа грађених пре 1968. – набраја Хорват.

Он каже да је најважније знати да рок за легализацију неће да буде продужаван и да би сви до 30. јуна требало да поднесу основни захтев и тако остану у игри која ће трајати годинама.

Наставак рата

На објектима које би Срби требало да легализују видљиво је, како је приметио Косановић, да рат још траје. А држава те објекте систематски уништава. Легализација или Закон о пољопривредном земљишту, пут су до тог циља. Уосталом, истиче Косановић, Срби у Хрватској остали су без свега, осим земље и кућа. У споменутим законима баш је о томе реч.

Хорват каже да не зна шта ће да буде са онима који то не учине. Каже да нема оправдања зато што нису морали да долазе из Аустралије, Америке, па ни Србије, већ су уместо њих могли и рођаци и комшије да поднесу захтеве.

– Уколико се покаже да је много таквих случајева и да људи нису могли у законском року да поднесу захтев за легализацију ја ћу у име СДСС-а, поставити то питање у Сабору и захтевати нови рок – обећава Хорват.

Вељко Џакула, председник Српског демократског форума сматра да Закон о легализацији додатно пустоши српску заједницу, јер под плаштом европске правне праксе цементира последице етничког чишћења.

– Српски посланици гласали су у Сабору за тај закон, а сада покушавају да ублаже његове погубне последице по народ -сматра Џакула.

СДФ ће тражити нови рок за подношење захтева за легализацију и то по нижим ценама. Џакула одговорним сматра српске политичке представнике који су посвађани и подељени.

– У случају Закона о подручјима посебне државне бриге, СДФ је поднео уставну тужбу, али нас нису подржали српски посланици у Сабору. И тај закон на брутално погађа Србе. Навешћу вам само део о стамбеном збрињавању, за који подносилац сваке године изнова мора да подноси комплетну документацију, док на крају не одустане. У исто време насељеним Хрватима из БиХ куће и станови додељују се бесплатно, док Срби повратници то скупо плаћају – каже Џакула. 

Багери спремни?

Одазив Срба да легализују своје објекте прилично је слаб. Већина су стари и болесни, лоше информисани, живе у оскудици и имају нерешене имовинско – правне односе. Тако ће, не догоди ли се чудо, њихове некретнине постати мете за рушење, а по најавама Министарства још једна ставка за плаћање пореза на бесправно саграђене објекте.