Прочитај ми чланак

Попуштање у региону: У Србији најстроже мере

0

Мада и у комшилуку и код нас епидемија коронавируса још увек траје, строге мере превенције и заштите полако попуштају, пошто се чини да вирус јењава. Проверили смо како то изгледа у државама окружења, где је вирус стигао нешто раније, а како у Србији.

Од почетка епидемије коронавируса у нашој земљи преминуло је 156 особа, а заражено је 8.042 грађана. Како струка објашњава, најгоре смо прошли, али опуштања нема. Стога ће и за викенд пред нама важити забрана кретања, и то од четвртка у 18 сати до понедељка у пет часова ујутру, па традиционалног роштиљања за првомајске празнике неће бити.


foto:N.S

Ипак, штошта се враћа у нормалу, а занимљиво је да је Србија у попуштање мера кренула отприлике у исто време са Хрватском, код које је први случај коронавируса забележен десетак дана раније.

Од данас у Србији поново раде и пијаце у затвореном, фризерски и козметички салони, теретане, кладионице, све то уз прописане мере заштите. Такође, старији од 65 година могу да излазе у шетњу на сат времена у периоду од 18 до један сат иза поноћи. Најављено је и да се почетак делимичне обнове авио и међуградског саобраћаја очекује око 1. маја, а после 4. маја и делимично отварање градског саобраћаја, а након тога и отварање кафића и ресторана.

Неке културне установе, попут Народног музеја, отворене су прошле седмице. По свему судећи, школе неће бити отваране, а вртићи би требало да почну да раде за децу чији родитељи немају коме да их оставе на чување, али још није познато када.

Хрватска

За разлику од Србије, у Хрватској није увођено ванредно стање, нити забрана кретања, а и парламент је радио све време.

Враћање нормалном животу Хрватска је поделила у неколико фаза, те је тако планирано да од данас, 27. априла, са радом почну трговине, осим оних у тржним центрима, а почеће с радом и услужне делатности без блиског контакта међу људима.

Радно време продавница, складишта, пијаца на велико и мало и других облика продаје биће као и пре проглашене епидемије коронавируса, изузев недеље, празника и нерадних дана, када се не ради. Тада ће радити само киосци, пекаре и продавнице на бензиским пумпама. У објектима у којима је радно време дуже од 10 сати обавезно је организовање двократног радног времена, а прекид рада не може бити краћи од једног сата како би се продавница адекватно очистила и дезинфиковала и сменили радници.

Уводе се и јавне градске и приградске линије, отварају се књижаре и музеји, почињу тренинзи спортиста.

Након тога, од 4. маја, план је да се рад здравственог система, и приватника, врати на старо. Тада ће прорадити и козметичари, фризери, педикири… Од 11. маја биће дозвољено окупљање до 10 особа, отвориће се тржни центри, вртићи, делимично школе.

Најновија вест је и да ће у Хрватској, за разлику од Србије, за 1. мај бити дозвољено роштиљање у групама до пет људи и уз поштовање дистанце.

Црна Гора

У Црној Гори била је на снази забрана кретања од 7 увече до 5 ујутру радним данима, а викендом од 13х до 5 ујутру, што је касније ублажено на забрану од 23х до 5 сати ујутру свим данима.

Од 4. маја ће прорадити продавнице, занатске радње, сервиси, фризерски и козметички салони, фитнес-центри, књижаре, стоматолошке ординације, ауто-школе, рент-а-кар услуге, музеји и галерије. Ако све буде ишло по плану, од 18. маја почеће да раде кафићи и ресторани, а 1. јуна се враћа и унутрашњи саобраћај.

Претходно је у Црној Гори, у оквиру заштитних мера, осим међународног, обустављен међуградски путнички саобраћај, осим за путничка возила која служе за промет робе, снабдевање и доставу лекова, хитну медицинску помоћ, комуналне делатности, снабдевање горивом и електричном енергијом, превоз запослених и превоз лица која су боравила ван места боравка ради повратка у то место.

Подсетимо, док се у Србији од наредног викенда очекује да поново проради градски и међуградски саобраћај, путнички се све време одвијао несметано, сем током полицијског часа.

Босна и Херцеговина

У Босни и Херцеговини је пре неколико дана укинут полицијски час, карантин за грађане који долазе из иностранства, као и забрана кретања за млађе од 18 и старије од 65 година у одређеним данима. Званичници упозоравају да и даље треба избегавати окупљање већег броја људи. Сви треба да поштују физичку дистанцу, удаљености од два метра.

Претходно је саопштено да ће почетком маја, а најкасније после Ђурђевдана, у Републици Српској бити дозвољен рад одређеним делатностима, а крајем маја је предвиђено укидање ванредног стања. Овакво ублажавање мера могуће је, међутим, само под условом да епидемиолошка ситуација у Републици Српској остане иста наредних петнаестак дана. Мере ће се постепено укидати, па тако прво следи отварање бутика, продавница спортске опреме, а последњи су тржни центри, фризерски салони, кафићи и ресторани и њихово отварање је могуће крајем маја.

Словенија

У Словенији, у којој је први случај вируса корона потврђен 5. марта, није било полицијског часа, али је било забрањено кретање између општина. Словенци су протекле седмице почели са ублажавањем мера, па је тако дозвољен рад делатностима у којима је могућ рад без блиског контакта са потрошачима, попут радњи хемијског чишчења, као и радњи на отвореном простору. Од 4. маја је планирано и отварање фризерских и козметичких салона, под одређеним условима.

У Словенији остаје обавеза ношења маски у затвореном простору, док се рукавице не препоручују.

Словенци који изван места становања имају викендицу, камп-кућицу, земљиште или врт од 18. априла могу посетити ова места, али уз изјаву о циљу и дужини путовања. Од тада Словенци уживају и у голфу, тенису, боћању –спортовима који не подразумевају међусобни контакт. Најављено је да ће се забрана напуштања матичних општина укинути почетком маја, а и даље је, као и у скоро свим другим земљама, на снази забрана јавног окупљања.

Италија

Земља која је у Европи најтеже погођена епидемијом коронавируса продужила је карантин до 3. маја, али већ размишља како да ублажи драконске мере. Јуче је најављено да ће од 4. маја бити отворени јавни паркови и зелене површине, али без стварања гужви, а грађани ће моћи да посећују рођаке који живе у истом региону. Маске ће бити и даље обавезне, а организовање журки остаје забрањено. Од 4. маја биће дозвољене и сахране с највише 15 присутних који ће морати да носе маске.

Библиотеке, музеји и галерије биће отворени од 18. маја. План је и да се малопродајни објекти отворе 18. маја, а ресторани, кафићи и фризерски салони 1. јуна. Клубови у колективним спортовима могу да почну с тренинзима 18. маја, а у индивидуалним спортовима 4. маја. Све ово важи, наравно, под условом да се ситуација не промени на горе и да се сви придржавају мера заштите и држе дистанцу.