Прочитај ми чланак

ПОПЛАВЕ – ВАНРЕДНО: Краљевчани бране бунаре, у Прокупљу под водом 100 хектара земље

0
Фото: Танјуг - Саша Петровић

Фото: Танјуг – Саша Петровић

Општински штаб за ванредне ситуације у Прокупљу увео је ванредну ситуацију због изливања Топлице, а у Краљеву је уведена ванредна одбрана на ушћу Жичке реке у Ибар, где се налазе бунари за снабдевање пијаћом водом.

Евакуисане 22 особе

Ноћас је из безбедносних разлога евакуисано 22 лица, од којих 10 деце из околине Шапца, Прокупља и Чачка, рекао је начелник Сектора МУП-а Србије за ванредне ситуације Предраг Марић.
Он каже да је посетио села Доња и Горња Врањска, где је тренутно најтежа ситуација, а из којих је евакуисано 15 лица, од којих шесторо деце.
„Сви они су на топлом и сигурном. Вода се, срећом, повлачи. Према прогнозама метеоролога, постоји потенцијална опасност до сутра, па ће наше екипе остати на терену на свим местима, где се процени да је потребно“, рекао је Марић за РТС.
У Пчињском, Топличком и Јабланичком округу и даље је на снази ванредна одбрана од поплава, а  Западна Морава и Ибар тренутно стагнирају, а вода се повлачи и у пожешком крају.

Под водом је око 100 хектара пољопривредног земљишта од Прокупља до Мале Плане.

– Засад нема поплављених објеката и домаћинства, али је поплављено земљиште – кажу у Штабу. Топлица се излила из корита и у насељу Драгања.

Ово насеље броји око 50 кућа, а прошле године у априлским поплавама огромну материјалну штету претрпело је око двадесетак кућа.

Због тога је Општински штаб за ванредне ситуације већ ангажовао екипе које су на терену и џаковима песка бране тај део.

Житељи угрожених подручја, сате проводе у страху да ће их задесити судбина као и априла прошле године.

– Плашимо се да ћемо доживети исто и ове године. Ипак, надлежни су сада послали људе да бране критичан део, али је питање хоће ли успети – каже житељ насеља Драгања Виолета Кувељић.

Радиоца Кочовић, начелник Одељења за ванредне ситуације у Краљеву, рекао је да ће бити постављени џакови са песком како вода не би пробила бедем.

– Уведена је ванредна одбрана Жичког поља, јер је порастао водостај на ушћу Жичке реке и Ибра. Џакови са песком ће бити постављени као превентива – рекао је Кочовић.

Ранко Ђекић, директор краљевачког „Водовода“, каже да чак и ако се деси да вода пређе преко бедема, да ће искључити неколико бунара који се налазе тик уз бедем, како би спречили замућивање воде.

Ибар и Западна Морава су у константом порасту и приобаље ових река је поплављено.

Али, највеће проблеме праве мале реке, као што су Рибница, Мусина река и Лађевачка река.

– Мусина река је нарасла преко метар и по. Моја кућа је ту у близини, а ако надође још пола метра, поплавиће ме. Али не само мене, него може и да прекине саобраћај на магистралном путу – каже Милош Савић из Адрана.

Фото: Блиц - Н. Божовић

Фото: Блиц – Н. Божовић

Вода се повлачи из пожешког и мачванског краја

Западна Морава и Моравица које су јуче поплавиле неколико стотина хектара пољопривредног земљишта у општини Пожега данас су се повукле око 30 центиметара и уколико не буде већег дотока водостаја из ивањичког краја, ситуација ће у току дана бити нормализована, изјавио је Тањугу начелник Штаба за ванредне ситуације те општине Драган Бојић.

Мештани Горобиља и данас ће се пијаћом водом снабдевати из цистерне, а сутра ће Завод за јавно здравље Ужице извршити узорковање бунарске воде у овом селу, рекао је Бојић Тањугу.

Водостаји река у Чачку, Ивањици, Горњем Милановцу и Лучанима су у опадању, потврдио је јутрос Тањугу начелник Одељења за ванредне ситуације Моравичког округа Драгиша Броћић.

Он је рекао да је Западна Морава ноћас код Кратовске стене достигла ниво од 6,5 метара, али је ниво воде опао и ситуација је сада много боља. „У Гучи водостај Бјелице такође опада и нивои вода на подручју читавог округа су испод упозоравајућег“, навео је Броћић у изјави Тањугу.

Према његовим речима нема угрожених кућа и објеката, а припадници Одељења за ванредне ситуације су синоћ земљом ојачали насип у лучанском селу Ђерач, да не би дошло до изливања у случају нових падавина.

Ситуација на подручју Љига данас је стабилнија пошто се река Качер током ноћи повукла у своје корито, изјавио је јутрос Тањугу начелник општинске управе Стево Вранешевић.

Због изливања те реке, била је одсечена месна заједница Козељ. „Међутим, Качер се у року ноћи у потпуности повукао у своје корито, а водостај реке Љуг је опао за око један метар тако да нема опасности од плављења“, рекао је Вранешевић. Он је додао да је пут Дудовица-Лацковић проходан, иако на њему има око 10 центиментара воде. Према његовим речима, саобраћај функционише, будући да је киша престала и не очекују се већи проблеми.

Начелник Сектора за ванредне ситуације Предраг Марић рекао је да је због обилних киша и већег водостаја на неким рекама евакуисано 15 особа, од којих шесторо деце из мачванских села Горња и Доња Врањска која је обишао.

Према његовим речима, вода се из Мачванског краја полако повлачи, али евакуисани грађани још два дана сигурно неће моћи да се врате у своје домове.

Марић је за РТС рекао да се ситуација полако смирује, али да до 30. марта постоји потенцијална опасност од поплава и екипе ће до тада бити на терену.

(Блиц, Танјуг, Срна)