Прочитај ми чланак

Полиција забранила бившим радницима да блокирају зграду ПКБ-а

0

Министарсто унутрашњих послова Србије (МУП) није дало дозволу за окупљање радника и блокаду улаза у управну зграду ПКБ корпорације у Падинској Скели коју су радници планирали за понедељак, 25. маја и наредна два дана како би изразили незадовољство због тога што држава одбија да им додели или исплати акције после продаје дела имовине те фирме.

Председник Удружења бивших радника и пензионера те фирме Милинко Миладиновић рекао је за Бету да је у три решења за три датума МУП навео исто образложење да се не дозвољава јавно окупљање „када постоји опасност од угрожавања безбедности људи и имовине, јавног здравља и морала“.

Наводи се још да „скупови нису дозвољени када се угрожавају права других или безбедност републике Србије, односно када наступи опасност од уништавања имовине или других облика нарушавања јавног реда у већем обиму“.

Миладиновић је рекао да, због непријављеног, спонтаног протеста 18. маја полиција сваки дан на саслушање позива по неколико њих који су добили казну од по 5.000 динара или казну затвора на пет дана под оптужбом да су блокирали саобраћај на зрењанинском путу у близини управне зграде ПКБ-а.

– Саобраћај нисмо блокирали ми, него полиција која нас је зауставила да приђемо згради – рекао је Миладиновић.

Додао је да пита државу „да ли чланови Српске напредне странке (СНС) плаћају казне када се окупе на непријављеном скупу“.

Он је рекао да бивши радници немају новца да од малих пензија плате казну и да предлажу да их држава колективно затвори пет дана да раде у затвору.

Некадашњи радници и пензионери, њих око 3.000, потражују око 11,8 милиона евра на име акција које им држава није дала крајем 2018. године када је део имовине ПКБ продат фирми Ал Дахра из Уједињених Арапских Емирата.

ПКБ је био друштвена фирма, али је разним правним актима пре неколико година трансформисан у државно предузеће, чиме су радници искључени из права на акције, а нису добили ни бесплатне које су припале пунолетним грађанима јер се рачунало да ће их добити у фирми где су били запослени.

Они су тужили државу и воде судски спор, али се тај процес успорено одвија и за око годину дана промењено је троје судија због чега су бивши радници огорчени и месецима протестују на улицама Београда и испред надлежних институција.

Миладиновић је рекао да уколико држава нема новца да исплати акције да прихватају да им се додели и земљиште из преосталих непродатих 11.000 хектара.

Држава је ових дана Ал Дахри продала и лого фирме, према незваничним информацијама, за око 13.000 евра.