Прочитај ми чланак

Нови хаос са ПЦР: Нико не зна чији се тестови признају

0

Грађани који долазе у Србији и доносе негативан ПЦР тест као доказ за улазак у земљу, могу ипак да завршен у кућној изолацији, уколико им на граници не признају тај документ. Наиме, тестирање мора да буде урађено у лабораторији коју признају надлежне институције у Србији. Међутим, проблем је што је немогуће пронаћи списак тих лабораторија и на основу њега отићи у ону чије резултате ће вам признати на граници.

Порталу Нова.рс јавила се читатељка која је допутовала у Србију из Немачке 27.12. на аеродром Никола Тесла. Дан раније, 26.12. урадила је ПЦР тест на аеродрому у Франкфурту, у компанији Центогене, где се тестирају сви интернационални путници.

© AP Photo

“Исти дан сам и добила резултат да сам негативна. На царини на београдском аеродрому су два цариника пола сата покусавали да растумаче мој тест на енглеском и у електронском облику. Након изузетно непријатног искуства, одлучили су да ме ставе у карантин” прича В.В, чији су подаци познати редакцији.

Наредног дана звала је неколико надлежних установа, од ковид амбуланти, преко полицијске управе, царине до Границне санитарне инспекције и Министарства здравља, како бих разрешила ситуацију у којој се нашла.

У Министарству здравља су јој рекли да ће разрешити њену ситуацију, само да им посаљем у електронском облику резултате теста и слику пасоша, што је, како наводи, и учинила.

“Након тога сам добила телефонски позив из Министарства и саопштили су ми да ипак не могу да признају мој тест јер се лабораторија/ компанија Центогене не налази на листи референтних лабораторија из Немачке. Када сам тражила да видим тај списак референтних лабораторија или где је он објављен, рекли су ми да се тај списак, достављен од стране Министарства спољних послова, не може проследити или објавити. Затим сам писала на неколико електронских адреса у Министарству здравља, као и Министарству спољних послова, да их замолим да објаве тај списак. Међутим, није било никакве реакције” објашњава наша саговорница.

Додаје да је касније сазнала да је чула да још неким путницима такође нису прихватили тај тест на граници.

“У међувремену је моја пријатељица контактирала компанију Центогене да им саопшти да њхов тест није валидан у Србији и они су први пут чули ту информацију. Затим је писала и нашој амбасади у Франкфурту, како би они обавестили грађане да тестови компаније Центогене нису валидни. Тамо је, међутим, добила одговор да они из амбасаде, након разговора са надлезним органима у Србији, потврђују валидност тестова из Центогене” преноси.

Нашој саговорници, након свега, није јасно да ли се и чији ПЦР тестови признају у Србији и да ли наша земља уопште признаје тестове урађене у иностранству.

Трагом ове приче Нова.рс није успела да добије одговоре ни у Министарству здравља ни у Министарству спољних послова где може да се види списак институција чије ПЦР тестове Србија признаје. На наш упит са овим захтевом нису одговорили ни у Институту за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут”.