Прочитај ми чланак

НЕ ЖЕЛИТЕ ДА ВАКЦИНИШЕТЕ ДЕТЕ? Ово су казне ко је вас у Србији чекају

0

Према подацима Института за јавно здравље "Батут", у овом тренутку обухват вакцинисане деце у Србији је задовољавајући. Највише заштићене деце, па тако и одраслих, јесте на територији Војводине, а најмање вакцинисаних на југу Србије.

vakcinacija-slika

Према подацима Института за јавно здравље „Батут“, у овом тренутку обухват вакцинисане деце у Србији је задовољавајући. Највише заштићене деце, па тако и одраслих, јесте на територији Војводине, а најмање вакцинисаних на југу Србије.

Педијатри у Смедереву хвале родитеље, док вршачки нису у потпуности задовољни. Најчешће се одбија ММР вакцина која штити од малих богиња, заушака и рубеола. Некима је спорна и она против хепатитиса Б.

– Родитељи су јако одговорни. Успешност вакцинисане деце код нас је преко 90 одсто и то је нешто што је јако велика и добра бројка – напомиње докторка Љиљана Огаревић из Дома здравља Смедерево.

Педијатар Илеана Пекурар из Здравственог центра Вршац каже да у ситуацији када родитељи одбијају да доведу децу на вакцинацију, лекари од њих траже да потпишу да нису хтели да доведу децу на вакцину.

– Ако их не доведе уопште, ми их позивамо на вакцине и кад не доведу децу после два позива, пријављујемо их по закону – истиче Пекурарова.

Помоћник министра здравља Зоран Панајотовић каже да су за првих шест месеци имали 148 пријава судији за прекршаје за одбијање односно невакцинисање детета.

– То је по новом закону обавеза родитеља и, гледајући тај период у односу на период прошле године, за 50 одсто је смањен број прекршајних пријава – напомиње Панајотовић.

Због тога што није вакцинисано, ниједно дете није остало неуписано у вртић или школу. Родитељи који нису вакцинисали децу су или опоменути, или кажњени минималном казном од 5.000 динара.

– Упућујем позив родитељима да децу која су невакцинисана или непотпуно вакцинисана за узраст, одведу у Дом здравља на вакцинацију, имајући у виду да су све вакцине из обавезног програма имунизације доступне у свим домовима здравља – каже Горанка Лончаревић из Института за јавно здравље „Милан Јовановић Батут“.

Из „Батута“ поручују и да ове године епидемијског јављања болести које вакцинама могу да се спрече није било.