Прочитај ми чланак

НАТО не да Македонији да користи руски „сухо 25“ и „МИ-24“

0

A Russian army Sukhoi Su-25 jet takes part in a joint military exercise with the Belarussian army in Domanovo
(Новости)

Македонија у чекаоници НАТО поштује задате стандарде, разматра и могућност модернизације авијације. Одлуком Владе летилице „сухој 25“ су приземљене, а тенкови исечени за старо гвожђе
Вокне власти у Скопљу не искључују могућност да ускоро и Армија Македоније (АРМ) по „рецепту“ суседне Србије, на кредит купи борбене авионе.

Таква „новина“ је протурена у скопским медијима, уз анализу информације да ратно ваздухопловство Војске Србије преко кредитних аранжмана са Руском Федерацијом модернизује флоту са шест летилица „миг-29М2“.

Заменик министра војног у Влади Македоније Емил Димитриев је изјавио да су „све опције отворене“ и да није искључена могућност да, попут Србије и Македонија „ускоро издејствује набавку воздухоплова уз помоћ иностраних кредита“. Уз констатацију да закључени аранжман између Београда и Москве омогућује Србији једну од највећих војних набавки у последње две деценије, овде се истовремено примећује да „за разлику од Србије, македонска авијација и ПВО оскудевају у арсеналу оружја…“

Димитриев подсећа да велики број држава набавку војне опреме спроводи користећи такве кредитне повољности и зато не види разлоге зашто то не би учинила и Македонија.

На стајанци војног дела скопског аеродрома још од 2004. стоје четири отписана вишенаменска борбена авиона „СУ-25“, чија је намена по изричитим наредбама и задатим реформским стандардима НАТО, проглашена као „неуклопљива“ у ваздухопловне снаге Македоније.

ХЕЛИКОПТЕРИ
У Саставу ратног ваздухопловства АРМ сада се налазе транспортни и борбени хеликоптери руске прозиводње „МИ-8“, „МИ-17“, и „МИ-24“. По два хеликоптера „МИ-17“ и „МИ-24“ модернизовани су уградњом најновијег израелског система за ноћно летење (АНВИС/ХУД-24), и оспособљени за извођење борбених дејстава и при смањеној видљивости, слетање на бродове, у пустињи, на снегом прекривен и неприпремљен терен. Тиме летилице испуњавају све НАТО стандарде, посебно за „партнерске“ мировне операције широм света.

Ноћне визоре који су уграђени у четири хеликоптера АРМ, у Европи поседују и летилице британске, француске и шпанске армије, а тиме су опремљене неке хеликоптерске јединице војски 25 земаља у свету.

Војне власти у Скопљу немају изграђена решења и стратегију шта учинити са формално отписане четири борбене летилице, купљене од Украјине у време ратних сукоба са паравојним формацијама побуњених Албанаца, 2001. године. Као својеврстан кадровски куриозитет је и садашња чињеница је Талат Џафери, један од ратних команданата паравојних формација такозване Ослободилачке националне армије (ОНА) која је 2001. ратовала против регуларних војно-полицијских снага Владе у Скопљу, сада – министар војни.

Упркос лањским најавама да би, иако формално отписана 2005, четири борбена авиона могла бити и ремонтована, модернизована и враћена у формацијски састав Ваздухопловне бригаде АРМ, што је заговарао Димитриев, такве опције су одбачене. Приземљени борбени авиони „СУ-25“ (три једноседа и један двосед), објективно не постоје у списковима опреме снага АРМ.

Летилице „сухој 25“ намењене су пре свега за блиску ваздушну подршку копнених снага, а конструисане су по совјетским искуствима стеченим у некадашњим борбама у Авганистану…

По окончању ратних сукоба у Македонији и потписивања Оквирног споразума о миру 2001. представници међународне заједнице и НАТО стратези инсистирали су да се власти у Скопљу, на путу евроатлантских интеграција, између осталог, у делу наоружања ослободе и четири борбена авиона „СУ-25“ и стотинак застарелих тенкова „Т-55“ добијених на поклон од Буагрске.

Mi-24_01
Одлуком Владе из 2003. примењеном следеће године, авиони су приземљени, конзервисани, а тенкови исечени за – старо гвожђе.

“ЖАБЉА НОГА“
Борбени авион руске производње „сухој 25“ у НАТО класификацији познат као „Жабља нога“, дуг је 15,5 а висок 4,8 метара. Може да лети максималном брзином до 970 километара на час, на висинама до пет километара. У зависности од операција, најчешће као подршка копненим снагама, наоружан је топом калибра 30 милиметара и може да „носи“ ракете ваздух-ваздух, као и авиобомбе.

У новим формацијама ваздухопловних снага АРМ, скројеним према НАТО оквирима, јуна 2005. формирањем Воздухопловне извиђачко-нападне групе (ВИНГ) није било планираних места за авионе „СУ-25“, па чак, ни за неколико борбених хеликоптера „МИ-24“, такође набављених у Украјини, и, такође намењених за блиску ваздушну подршку копненим снагама.

Стратегијским одбрамбеним прегледом, у новом формацијском устројству оружаних снага Македоније, по стандардима НАТО, за авионе „СУ-25“ није „пронађено“ место у оквиру ратног ваздухопловства. Званично објашњење, скројено у сагласности са НАТО стратезима, лежи у сугерисаној процени да је одржавање тих нерентабилних борбених летилица прескупо за војни буџет државе, а да се оперативне способности нових формација АРМ могу надокнадити борбеним и транспортним хеликоптерским јединицама.

Према „саветодавним“ реформским задацима НАТО, Македонија је прихватила налоге ескперата Алијансе и између осталог четири „непереспективна“ борбена авиона избацила из састава ваздупловних снага. Но, због других препрека, пре свега зарад спора о имену са Грчком, чланства Алијансе се још није домогла, ни 2008. на самиту у Букурешту, ни лане у Чикагу… н